Людина і світ – Юрій М. Ф. – ПРОБЛЕМИ ВІЙНИ І МИРУ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Війна як спосіб вирішення міжнародних проблем, яка несе із собою масові руйнування і загибель величезної кількості людей та породжує прагнення до насильства і дух агресії, засуджувалася мислителями-гуманістами всіх історичних епох. Разом з тим, багато хто з них слідом за французьким соціалістом-утопістом Ш. Фур’є з гіркотою могли б констатувати, що війни – постійний супутник людства: “Війни, революції безупинно охоплюють усі пункти земної кулі; буревії, ледь відвернені, відроджуються зі свого попелу точно так само, як голови гідри множилися під ударами Геркулеса. Мир – лише проблиск, лише сновидіння на кілька митей”.

І дійсно, більше як із чотирьох тисяч років відомої нам історії лише біля трьохсот були цілком мирними. Весь інший час у тім чи іншім місці Землі палахкотіли війни.

Війна ставала усе більш болючою, множилися людські і матеріальні втрати. XX століття ввійшло в історію як епоха, що породила дві світові війни, у яких брали участь десятки країн і мільйони людей. Так, у Другу світову війну було втягнено більш 70 держав, а загальні втрати склали 55 млн. чоловік.

За одностайною оцінкою багатьох учених і політичних діячів, третя світова війна, якщо вона вибухне, стане трагічним фіналом всієї історії людської цивілізації.

Розрахунки, проведені дослідниками різних країн, у тому числі нашої, показують, що найбільш ймовірним і найбільш згубним для всього живого наслідком ядерної війни стане настання “ядерної зими”. У результаті використання ядерної зброї над тими містами, які стануть головними об’єктами нападу, утворяться чорні, практично непроникні для світла сажові хмари. Потім чорна ковдра огорне всю Землю. Настане ніч, а разом з нею прийде холод. Земля почне швидко остигати. Різко зміняться кліматичні умови, виникнуть незворотні процеси в біосфері. Таким чином, наслідки ядерної війни стануть катастрофічними не тільки для тих, хто буде брати участь у ній, вони зачеплять усіх. Ось чому запобігання ядерної війни є глобальною проблемою людства.

Сьогодні уряди більшості країн усвідомлюють неможливість використання ядерної зброї для досягнення будь-яких економічних чи політичних цілей, настільки великі руйнівні наслідки ядерних ударів.

У XX ст. заявив про себе в повну силу тероризм, що став, по суті, міжнародним явищем. Саме це слово з’явилося в період Великої французької революції, коли переслідування за політичними мотивами набрали великого розмаху. Сучасні дослідники визначають тероризм як погрозу чи застосування насильства в політичних (релігійних, націоналістичних) цілях окремою людиною чи якою-небудь групою осіб. Терористи часто представляють себе суспільству борцями за ідею, “солдатами правди”. Вони люблять військову термінологію: Червоні бригади, воїни Аллаха, Армія звільнення. З метою залякування населення, порушення стабільності і порядку, підриву позицій уряду терористи направляють свої дії проти ні в чому не винних громадян: підривають житлові будинки, вокзали, торгові комплекси, потяги, організовують захоплення заручників, викрадають людей для наступного продажу чи одержання викупу. Центри тероризму в різних країнах підтримують зв’язки між собою, організують постачання зброї в “гарячі місця”, дають притулки ватажкам злочинних організацій.

Зупинити загрозу міжнародного тероризму можна тільки спільними зусиллями держав, що включають розшук і видачу злочинців, у якій би країні вони не з’явилися; використання міжнародних санкцій проти країн, на території яких відкрито існують бази терористів і багато чого іншого.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Людина і світ – Юрій М. Ф. – ПРОБЛЕМИ ВІЙНИ І МИРУ В СУЧАСНИХ УМОВАХ