Людина і світ – Юрій М. Ф. – СІМ’Я В СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ
Найважливішим елементом соціальної структури – соціальним інститутом є сім’я. Становище сім’ї служить барометром стану суспільства, показує ступінь його просування шляхом надання своїм громадянам реальних можливостей для соціально-культурного розвитку.
Сім’я – дуже древній соціальний інститут, який набував на різних ступенях розвитку різних форм. У суспільстві не вщухають суперечки про те.
Яка з існуючих форм найбільш життєздатна, більшою мірою відповідає традиціям і національним особливостям тієї чи іншої країни.
Сучасна західна цивілізація далеко просунулася шляхом розвитку особистої свободи індивіда, можливостей його соціального вибору. При цьому такій свободі нерідко віддається перевага перед взаємною відповідальністю і згуртованістю сім’ї, що створює для неї чималу небезпеку. У більшості країн Західної Європи зменшується число осіб, які вступають у шлюб, росте число “вільних союзів” і народжених у них дітей, слабшає міцність шлюбів.
Зростає трудова зайнятість жінок поза сім’єю. Для нашої країни це вже типове явище. Але і на Заході частка працюючих жінок перевищує 50-60%. Професійні інтереси стають серйозним конкурентом сімейним інтересам не тільки для чоловіків, але і для жінок.
Разом з тим, сім’я залишається вищою цінністю, і щоб зміцнити її позиції, урядами багатьох країн застосовуються спеціальні міри. Вони містять у собі різні допомоги і фінансові пільги, відпустки для батьків у зв’язку з доглядом за маленькими чи хворими дітьми, створення дошкільних дитячих установ, пристосування режимів робочого дня до потреб сім’ї. У ряді країн час догляду за дітьми зараховується в загальний виробничий стаж при нарахуванні пенсій. Нерідко в зв’язку з народженням дитини виплачуються одноразова грошова допомога, сума якої зростає з кожною наступною дитиною. Тут відбивається прагнення суспільства і держави до певної демографічної політики, що веде до росту народжуваності.
Чи відчуваєте ви на прикладі своєї сім’ї допомогу з боку держави? У чому вона виражається?
ТЕНДЕНЦІЇ В РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ ВІДНОСИН
Соціальна структура, як і інші сторони життя суспільства, піддана змінам. З курсів історії ви знаєте, як це відбувалося в ході цивілізаційного розвитку в різні епохи. Картина соціального життя сучасного людства також строката і рухлива. Найбільш стійка соціальна структура в існуючих і понині традиційних суспільствах. У них зберігаються соціальні групи, пов’язані з общинним землекористуванням, натуральним господарством, дрібнотоварним виробництвом. У ряді випадків підтримуються принципи релігійно-общинної і навіть родоплемінної організації.
Високою соціальною динамікою відрізняються суспільства, які вступили в епоху індустріалізації і модернізації. Там зміцнюються групи, пов’язані з великим промисловим виробництвом, зростає кількість міського населення.
Значні соціальні зрушення відбуваються в розвинутих країнах Заходу. Однією з тенденцій є ріст “нового” середнього класу. До нього відносять більшість інтелігенцій, керівників середньої і нижчої ланки, висококваліфікованих робітників. Доходи цих верств, у більшості випадків працюючих за наймом, не нижчі, ніж у середньої і дрібної буржуазії (“старий” середній клас). Ріст середнього класу зменшує соціальну диференціацію, робить суспільство більш стійким у політичних відносинах. .
У цій групі країн велика частка населення, що працює за наймом. При цьому структурні зміни в економіці ведуть до скорочення чисельності промислового робітничого класу. Менше стає і самостійних селян (фермерів). Разом з тим, під впливом науково-технічної революції зростає значення висококваліфікованої розумової праці. Гострою соціальною проблемою, як і раніше, залишається безробіття.
Певний регулюючий вплив на соціальні відносини прагне робити державна влада. У ряді випадків держава підтримує ідеї соціальної рівності, а в крайніх проявах – і зрівняльності. Це відноситься, приміром, до колишніх соціалістичних країн, нинішньої Куби, Північної Кореї.
У західних країнах однією з головних турбот держави є запобігання соціальним конфліктам. Багато чого робиться для підтримки найбільш уразливих в умовах конкурентної економіки верств населення – людей похилого віку, інвалідів, багатодітних сімей.