Міжнародні валютно-кредитні відносини – Патика Н. І. – 12.4. Міжамериканський банк розвитку

Міжамериканський банк розвитку (МАБР) створений ще у 1959 р. Його членами є 46 країн, у тому числі 28 країн Латинської Америки і Карибського басейну та 18 нерегіональних членів, таких як Бельгія, Велика Британія, Німеччина, Данія, Ізраїль, Іспанія, Італія, Канада, Нідерланди, Норвегія, США, Фінляндія, Франція, Швеція, Японія. У 1993 р. приєдналися Хорватія і Словенія, у 2005 р. – Республіка Корея.

Щоб стати регіональним учасником МАБР, країні необхідно попередньо стати членом Організації американських держав (ОАД); нерегіональним – увійти до складу Міжнародного валютного фонду. Друга базисна вимога – підписка на акції та внесок до МВФ для спеціальних дій.

МАБР – регіональний кредитний інститут Організації американських держав. Центральний офіс Банку розташований у м. Вашингтоні. Статутний капітал МАБР спочатку був визначений в 1 млрд дол., зокрема 850 млн – капітал фонду звичайних ресурсів і 160 млн – капітал фонду спеціальних операцій. У1972 р. статутний капітал становив майже 10 млрд дол., зокрема 5,6 млрд дол. – фонд звичайних ресурсів і 4,1 млрд дол. – фонд спеціальних операцій. Домінуючу роль у МАБР відіграють США. У1972 р. частка США у фонді звичайних ресурсів становила 38,7 %, а квота у фонді спеціальних операцій – 71 %. Внески Аргентини і Бразилії у фонді звичайних ресурсів – по 11,8 %, у фонді спеціальних операцій – по б %, Мексики – відповідно 7 і 3,6, Венесуели – 6,1 і 3,0, Чилі і Колумбії – по 3,1 і 1,5, Перу – 1,65 і 0,8 %.

Керівний орган МАБР – Рада керуючих, що обирається на п’ять років. Кожна країна має у раді по 135 голосів плюс один голос на кожну акцію, якою вона володіє. Така система забезпечує США вирішальні позиції під час голосування. Оперативне керівництво МАБР здійснює Директорат.

Метою діяльності МАБР згідно з його статутом є боротьба зі злиднями та сприяння екологічно безпечному сталому економічному зростанню країн Латинської Америки та Карибського басейну1.

МАБР має напрями діяльності, аналогічні іншим банкам розвитку, серед яких: допомога у розбудові конкурентного середовища, модернізація державних інституцій, фінансування соціальних програм, сприяння регіональній інтеграції. Фінансові ресурси Банку складаються з власного капіталу, запозичень на фінансових ринках та ін. Банк управляє фондом спеціальних операцій, що надає позики на пільгових умовах для здійснення проектів у найменш розвинених країнах.

МАБР зосереджує діяльність і ресурси на економіках країн Латинської Америки та Карибського басейну і є найбільшим джерелом багатостороннього фінансування для регіону.

На 1 січня 1973 р. МАБР надав 719 кредитів на суму 5441 млн дол., майже половину з яких одержали три країни: Бразилія (23%), Аргентина (13%) і Мексика (13%). З них 40 % кредитів надано за рахунок фонду звичайних ресурсів, 60 % – з фонду спеціальних операцій. На початок 1973 р. МАБР розмістив позики в 16 країнах на суму 1137 млн дол. Головні кредитори Банку – США, ФРН, Японія. 31962 р. МАБР доручено управляти коштами СІНА за програмою “Союз заради прогресу”. Банку переданий також Фонд кредиту соціального прогресу, з якого на 1 січня 1973 р. надано 116 кредитів на суму 494 млн дол. з 2-3,5 % річних на строк до 30 років.

У кінці 2006 р. Банк схвалив надання понад 145 млрд дол. СІНА в позиках і гарантіях для фінансування проектів з інвестиціями, які нараховують 336 млрд дол. США, окрім 2,2 млрд дол. технічної допомоги.

У 2009 р. МАБР надав кредитів на суму 15,5 млрд дол. США на проекти вартістю 25 млрд дол. СІНА. Виплати за проектами становили 11,9 млрд дол. США (для порівняння – 7,6 млрд у 2008 р.). На 31 грудня 2009 р. кумулятивно банк надав кредитів на суму 158,6 млрд дол. США (87 % від сум, виділених банком) (рис. 12.1).

МАБР надає пріоритет програмам і діям, що спрямовані на підтримку політичних реформ, мале підприємництво, аварійні ситуації, культуру, інфраструктуру, інформаційні технології та створення нових робочих місць. Банк також фінансує соціальні інвестиційні фонди, цивільну безпеку і програми запобігання насильству, зокрема місцевому, і певні програми, які допомагають дітям і етнічним групам.

Основними позичальниками залишаються Бразилія (34 %), Мексика (15,7 %), Колумбія (8,2 %), Аргентина (7,8 %), Перу (5,8%), Домініканська Республіка (4,6%) та Венесуела (4,1%).

10 % загального фінансування МАБР спрямовує на підтримку малого підприємництва. Банк підтримує практично всі економічні сектори за деякими винятками. Фінансування приватного сектору МАБР проводиться у вигляді надання кош

Міжнародні валютно кредитні відносини   Патика Н. І.   12.4. Міжамериканський банк розвитку

Рис. 12.1. Кредитування та виплати за кредитами, 2000- 2009 рр., млрд дол. США

Тів інвестиційним фондам або посередницьким фінансовим установам, наприклад таким, що підтримують будівництво і придбання житла. Кредитування приватного сектору включає частковий кредит і політичні гарантії ризику для проектів. Участь МАБР у будь-якому єдиному проекті приватного сектору загалом не може перевищувати 200 млн дол. США, проте Банк може збільшити цю суму до 400 млн дол. за виняткових ситуацій. МАБР обмежує свою участь у позиках до 25 % повної вартості нових проектів або 40 % для проектів у країнах з найменш розвиненими економіками. Для проектів розширення Банк забезпечує майже 50 % проектної вартості.

У 2009 р. 50 % усіх наданих коштів було спрямовано на розвиток інфраструктури та охорону навколишнього середовища, 24 % – у соціальну сферу, 14 % – у фінансовий сектор, 8 % – на розвиток малого підприємництва та 4 % – на розвиток торгівлі.

Фінансування МАБР може бути доповнено комерційними фінансовими установами через об’єднані у синдикати позики або співфінансування і гарантії від багатосторонніх організацій.

З метою реалізації власних завдань Банк одержує фінансові ресурси від своїх учасників, позичає на фінансових ринках, отримує проценти за раніше виданими позиками.

У 1993 р. країни – члени МАБР створили Багатосторонній інвестиційний фонд, метою якого є сприяння інвестиціям шляхом надання позик і субсидій у невеликих розмірах.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Міжнародні валютно-кредитні відносини – Патика Н. І. – 12.4. Міжамериканський банк розвитку