Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України – Мельник М. П. – Стаття 111-2. Відзив на касаційну скаргу

Особа, яка подала касаційну скаргу, надсилає іншій стороні у справі копії касаційної скарги і доданих до неї документів, які у цієї сторони відсутні.

Прокурор, який подає касаційну скаргу, надсилає сторонам у справі її копію і копії доданих до неї документів, відсутніх у справі.

Згідно зі ст. 21 ГПК сторонами в судовому процесі є позивачі та відповідачі.

У частині першій коментованої статті міститься вимога до особи, яка подає касаційну скаргу, надіслати її копію стороні у справі та копії доданих до неї документів, якщо вони у неї відсутні. Відповідно до ст. 23 ГПК у справі можуть брати участь декілька позивачів і відповідачів. Таким чином, положення даної норми стосуються всіх позивачів та відповідачів, якщо їх декілька.

Відповідно до ст. 18 ГПК, крім сторін, до складу учасників судового процесу входять: треті особи, прокурор, інші особи, які беруть участь у процесі.

У ч. 3 ст. 26 ГПК зазначається, що треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, користуються усіма правами і несуть усі обов’язки позивача. Відтак, особа яка подає касаційну скаргу зобов’язана надіслати її з копіями доданих до неї документів третім особам, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору.

Згідно з ч. 4 ст. 27 ГПК, треті особи, які не заявляють самостійних вимог, користуються процесуальними правами і несуть процесуальні обов’язки сторін, крім права на зміну підстави і предмета позову, збільшення чи зменшення розміру позовних вимог, а також на відмову від позову або визнання позову. При цьому, у постанові Судової палати у господарських справах Верховного суду України від 13.05.2008 р. зазначається, що в ГПК відсутня норма, що прямо вказує на необхідність надіслання копії касаційної скарги третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору14.

У ст. 29 ГПК зазначається, що прокурор, який бере участь у справі, несе обов’язки і користується правами сторони, в тому числі, правом подання позову або вступу у справу за позовом інших осіб, крім права на укладення мирової угоди. Відтак сторона, яка надсилає касаційну скаргу зобов’язана надіслати її разом з доданими до неї документами прокурору, який бере участь у справі, якщо прокурор був учасником процесу у суді першої чи/та апеляційної інстанції.

Відповідно до ч. 4 ст. 111 ГПК, особа, яка подає касаційну скаргу до Вищого господарського суду України зобов’язана, разом зі скаргою надати докази надсилання її копії стороні (сторонам) у справі і доданих до неї документів, які у цієї сторони відсутні. Таким доказом є оригінал поштового фіскального чека та опису вкладення у цінний лист.

Згідно з ч. 1 ст. 29 ГПК прокурор має право, за своєю ініціативою, подати касаційну скаргу у справі, порушеній за позовом інших осіб, для представництва інтересів громадянина або держави. Відповідно до частини другої коментованої статті прокурор, який подає касаційну скаргу, зобов’язаний надіслати її копію сторонам у справі та копії доданих до касаційної скарги документів, якщо вони у сторін відсутні.

Загалом, копії касаційної скарги та доданих до неї документів надсилаються на адресу, вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Стаття 111-2. Відзив на касаційну скаргу

Сторона у справі, отримавши касаційну скаргу, мас право надіслати відзив на неї касаційній інстанції і особі, що подала скаргу.

Відсутність відзиву на касаційну скаргу не перешкоджає перегляду судового рішення, що оскаржується.

У частині першій коментованої статті зазначається, що сторона у справі, яка отримала касаційну скаргу має право надати відзив. Відзив надсилається до Вищого господарського суду та сторонам у справі. При цьому, треба зазначити, що суд може зобов’язати сторону надати відзив на касаційну скаргу.

Хоча в ГПК не має норми щодо змісту відзиву на касаційну скаргу, тим не менш, напевно, він повинен містити: найменування особи (прізвище, ім’я, по батькові, якщо це фізична особа), яка подає відзив; найменування скаржника (прізвище, ім’я, по батькові, якщо це фізична особа); номер справи; мотиви повного або часткового відхилення вимог особи, яка подала касаційну скаргу, з посиланням на законодавство; перелік документів, які додаються до відзиву та обгрунтовують відхилення вимог, що містяться у касаційній скарзі (у тому числі, документи, які свідчать про надіслання копій відзиву і доданих до нього документів сторонам у справі).

Відзив на касаційну скаргу направляється в строк, що забезпечує його надходження до господарського суду касаційної інстанції до дня розгляду касаційної скарги.

Відзив підписується особою, яка одержала скаргу, або її представником. До відзиву на касаційну скаргу, підписаного представником сторони, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника, якщо цього документу немає в матеріалах справи.

Відзив на касаційну скаргу та додані до нього документи надсилаються на адресу сторони (ін), яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців47.

Згідно з частиною другою коментованої статті, у випадку, якщо стороною не було надано відзив на касаційну скаргу, навіть з огляду на вимогу суду надати його суду, оскаржуване судове рішення переглядається судом касаційної інстанції. Так, наприклад, у постанові від 15.02.2012 р., справа № 17/171-10, Вищий господарський суд України зазначає про те, що, якщо інші особи, які беруть участь у справі, не скористались правом, наданим ст. 1112 ГПКУ та не надіслали відзиви на касаційну скаргу до Вищого господарського суду України – це не перешкоджає касаційному перегляду судового акту, який оскаржується.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України – Мельник М. П. – Стаття 111-2. Відзив на касаційну скаргу