Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України – Мельник М. П. – Стаття 96. Відзив на апеляційну скаргу

Особа, яка подає апеляційну скаргу, надсилає іншій стороні у справі копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у сторони відсутні.

Прокурор, який подає апеляційну скаргу, надсилає сторонам по справі її копію і копії доданих до неї документів, які відсутні у справі.

(Із змінами, внесеними згідно із

Законом України від 07.07.2010 р. N 2453-VI)

КОМЕНТАР:

1. Частиною першою встановлюється вимога до апелянта щодо надсилання копії апеляційної скарги з додатками сторонам по справі. В зв’язку із змінами чинного законодавства, на даний момент апелянт зобов’язаний надіслати стороні лише ті документи, які в останньої відсутні.

На практиці надсилання апеляційної скарги з додатками здійснюється за допомогою цінного листа з описом вкладеного з обов’язковою відміткою штемпеля поштового відділення, де відбувалося надсилання.

2. Друга частина даної статті встановлює вимоги, наведені в ч. 1 цієї статті до прокурора.

Стаття 96. Відзив на апеляційну скаргу

Сторона у справі, отримавши апеляційну скаргу, має право надіслати відзив на неї апеляційній інстанції І особі, яка подала скаргу.

Відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення місцевого господарського суду.

(Із змінами, внесеними згідно із

Законом України від 07.07.2010 р. N 2453-VI)

КОМЕНТАР:

1. В разі отримання стороною апеляційної скарги, остання має право подати відзив на апеляційну скаргу до апеляційного господарського суду та до особи, яка подала апеляційну скаргу. Варто звернути увагу на те, що подача відзиву на апеляційну скаргу є правом особи, а не обов’язком, хоча суд може зобов’язати сторону надати заперечення. В такому випадку подача відзиву стане обов’язком за невиконання якого може накладатися штраф.

2. Згідно частини другою даної статті, в разі відсутності відзиву на апеляційну скаргу, апеляційний суд переглядає рішення місцевого господарського суду без неї.

Стаття 97. Повернення апеляційної скарги

Апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо:

1) апеляційна скарга підписана особою, яка не мас права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено;

2) до скарги не додано доказів надсилання її копії іншій стороні (сторонам);

3) до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку І розмірі;

4) скаргу подано після закінчення строку, встановленого для її подання, без клопотання про поновлення цього строку або таке клопотання відхилено;

5) до винесення ухвали про прийняття скарги до провадження особа, яка подала скаргу, подала заяву про її відкликання.

Про повернення апеляційної скарги виноситься ухвала.

На ухвалу про повернення апеляційної скарги може бути подана касаційна скарга.

Після усунення обставин, зазначених у пунктах 1,2 і 3 частини першої цієї статті, апеляційна скарга може бути подана повторно.

(Із змінами, внесеними згідно із

Законами України від 07.07.2010 р. N 2453-УІ,

Від 20.12.2011 р. 4176-VI)

КОМЕНТАР:

1. Коментованою наводяться вичерпний перелік випадків повернення апеляційної скарги скаржнику. З інших підстав, не зазначених в даній статті, повернення апеляційної скарги заборонено.

– в разі, якщо апеляційна скарга підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено, апеляційний суд повертає апеляційну скаргу скаржнику. З метою уникнення таких ситуацій до апеляційної скарги варто додавати належним чином завірену копії довіреності на представлення інтересів скаржника, в разі подачі апеляційної скарги через представника. В тому разі, якщо апеляційна скарга подається уповноваженою на це законом особу, варто до неї додавати належним чином завірений Протокол (Наказ) про призначення директора та Витяг з ЄДРПОУ.

Відповідно до п. 7 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 7 “Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України”, якщо після прийняття апеляційної скарги виникають сумніви у наявності в особи, яка підписала скаргу, права на її підписання, суд пропонує заявникові подати відповідні докази. У разі неподання таких доказів скарга залишається без розгляду на підставі пункту 1 частини першої статті 81 ГПК з винесенням відповідної ухвали.

– при подачі апеляційної скарги обов’язковим є прикріпленням до неї доказів направлення апеляційної скарги з додатками сторонам по справі, якими є квитанція та опис вкладення з відтиском штемпеля поштового відділення зв’язку. Варто звернути особливу увагу не те, що вказані докази направлення сторонам копії апеляційної скарги прикріплюються до апеляційної скарги виключно в оригіналі. В разі прикріплення до апеляційної скарги копії наведених доказів, в суду будуть достатні підстави для повернення такої апеляційної скарги.

При оформленні поштового відправлення варто керуватися Постановою Кабінету міністрів України від 05.03.2009 року № 270 “Про затвердження Правил надання послуг поштового зв’язку”.

– з метою уникнення повернення апеляційної скарги до неї обов’язково необхідно прикріплювати оригінали квитанції про сплату судового збору. При обчисленні судового збору необхідно керуватися Законом України “Про судовий збір” та Інструкцією Про порядок обчислення та сплати державного мита затвердженої Наказом Головної державної податкової інспекції України від 22 квітня 1993 року N 15.

– в разі подачі апеляційної скарги з пропуском строку на апеляційне оскарження без додання до неї клопотання про поновлення строків на апеляційне оскарження, апеляційна скарга підлягає поверненню скаржнику. Відповідно до п. 5 та 6 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 13, строки для подання заяви про перегляд судових рішень господарських судів, встановлені частинами першою і другою статті 111-17 ГПК, є процесуальними і можуть бути поновлені з причин, визнаних судом поважними, за клопотанням особи, яка подала відповідну заяву (частина третя тієї ж статті). Поновлення цих строків з ініціативи суду законом не передбачено.

– апеляційна скарга підлягає поверненню стороні в разі, якщо остання до винесення ухвали про прийняття скарги до провадження подала заяву про її відкликання. Звернення до суду в тому числі до апеляційного суду є правом особи а не обов’язком, в зв’язку з чим особа в любий момент може подати заяву про залишення апеляційної скарг без розгляду.

2. В результаті наявності недоліків, наведених в ч. 1 даної статті апеляційним господарським судом виносить Ухвала.

Виходячи зі змісту п. 7 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 7 “Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України”, у випадках коли передбачені у пунктах 2 і 3 частини першої статті 97 ГПК підстави повернення апеляційної скарги виявлені судом апеляційної інстанції після прийняття апеляційної скарги, суд витребує від особи, яка подала скаргу, докази надсилання її копії іншій стороні (сторонам) та сплати державного мита у встановленому порядку і розмірі. У разі неподання таких доказів скарга залишається без розгляду на підставі пункту 5 частини першої статті 81 ГПК, а у випадку несплати державного мита у встановленому законом розмірі суд також має право стягнути недоплачену суму мита за результатами апеляційного провадження.

3. Якщо сторона не згідна з винесеною апеляційним судом Ухвалою про повернення апеляційної скарги, остання має право подати касаційну скаргу.

4. Частина 4 коментованої статті надає право стороні після усунення недоліків, наведених в п. 1,2 і 3 частини першої цієї статті подати повторно апеляційну скаргу.

Із застосування даної частини в судах виникали певні питання, а саме Чи повинна особа, яка з пропуском строку подання апеляційної скарги повторно подає її в порядку частини четвертої статті 97 ГПК, заявляти клопотання про відновлення зазначеного строку та обгрунтовувати поважність причин його пропуску? Відповідь на дане питання була дана в Інформаційному листі Вищого господарського суду України від 13.08.2008 р. N 01-8/482 “Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року”. В п. 31 вказаного листа зазначено, що відповідно до частини четвертої статті 97 ГПК після усунення обставин, зазначених у пунктах 1,2 і З частини першої цієї статті, сторона у справі має право повторно подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання у загальному порядку.

Якщо апеляційну скаргу подано повторно з пропуском строку, передбаченого частиною першою статті 93 названого Кодексу (що, як правило, й має місце на практиці), то таке подання має здійснюватись з клопотанням про відновлення цього строку. Відсутність відповідного клопотання є підставою для повернення повторно поданої апеляційної скарги згідно з пунктом 4 частини першої статті 93 ГПК.

Клопотання про відновлення строку подання апеляційної скарги з огляду на приписи частини першої статті 53 ГПК повинно містити обгрунтування поважності пропуску цього строку (за необхідності – з посиланням на відповідні докази, які подаються скаржником апеляційному господарському суду на загальних підставах). При цьому своєчасне (у межах встановленого строку) подання первісної апеляційної скарги і негайне усунення скаржником недоліків, які стали причиною повернення останньої, враховуються апеляційним господарським судом у вирішенні питання про відновлення строку подання повторної скарги разом з іншими обставинами, на які посилається скаржник у зазначеному клопотанні.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України – Мельник М. П. – Стаття 96. Відзив на апеляційну скаргу