Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 2.1.4. Яка послідовність дослідження політико-правового середовища?
2.1. Політичне середовище міжнародного маркетингу
2.1.1. Чим визначено політичне середовище міжнародного маркетингу?
Жодна фірма не може ефективно здійснювати свою підприємницьку діяльність на зовнішніх ринках, не враховуючи політичне середовище, що склалося, в тій державі, в якій вона присутня. Крім того, вона повинна зважати на міжнародне політичне середовище.
Що стосується політичного середовища країни місцезнаходження фірми, то воно може обмежувати діяльність фірми на внутрішньому і зовнішніх ринках, або навпаки, політичне середовище може сприяти її зовнішньоекономічній діяльності. Так само політична ситуація в світі може бути як сприятливою, так і неприйнятною для здійснення фірмою діяльності в тій або іншій країні. У всіх випадках політичне середовище міжнародного маркетингу в кожній з країн, залежить від:
O політичної стабільності;
O участі в політичних блоках;
O наявності міждержавних угод;
O відносин країни місцезнаходження фірми з державами, в яких вона здійснює зовнішньоекономічну діяльність.
2.1.2. В чому полягає сутність поняття політична стабільність?
Політична стабільність країни є одним з основних чинників, що сприяє ефективній діяльності фірми на даному ринку. Відсутність політичної стабільності деколи виключає саму можливість виходу фірми на зарубіжний ринок.
Політична стабільність визначається стійкістю політичного режиму, що знаходить свій вираз в постійності соціального й економічного курсу держави. Такий курс залишається практично незмінним, якщо до влади приходить нова партія і формується новий уряд. В іншому разі можуть виникнути певні труднощі в роботі фірми на відповідному зарубіжному ринку, погіршають результати її підприємницької діяльності.
Останнє обумовлене так званими ризиками, що існують для фірми на зарубіжних ринках. Чим вище рівень політичної стабільності, тим нижча значущість таких ризиків. А це дає підставу фірмі використовувати більш різноманітні форми її присутності на зарубіжних ринках. Вона може здійснювати експорт, створювати спільні або власні підприємства, здійснювати інші види підприємницької діяльності.
Важливим чинником, що впливає на політичне середовище міжнародного маркетингу, є участь країни в окремих блоках і союзах. Якщо, наприклад, фірма належить одній з країн, яка є членом Євросоюзу, то це, безумовно, позначається на її політичному середовищі. Позначається на політичному середовищі фірми наявність даного союзу і тоді, коли фірма не належить жодній з країн Євросоюзу, проте здійснює в даному регіоні свою підприємницьку діяльність.
2.1.3. Як міждержавні угоди впливають на середовище міжнародного маркетингу?
На середовище міжнародного маркетингу значною мірою впливає існуючий рівень відносин, які склалися між країною місцезнаходження фірми і країнами, де вона здійснює свою підприємницьку діяльність. Маркетологам важливо знати, які угоди уклали країни, що їх цікавлять, які в цих країнах існують політичні партії, як вони впливають на політичне та економічне життя даних країн.
Якщо зовнішньоекономічна діяльність фірми розповсюджується на декілька регіонів, то необхідно досліджувати політичне середовище для кожного з них. Слід також враховувати існуючі політичні відносини між країною місцезнаходження фірми і країною, в якій вона здійснює підприємницьку діяльність, а також з країнами, що мають багатобічні угоди.
Розглядаючи політичні чинники і вказуючи їх вплив на економіку країн, слід враховувати, що стан економіки і рівень її розвитку у свою чергу роблять безпосередній вплив на політичну стабільність в окремих країнах, а отже, і на політичне середовище міжнародного маркетингу.
2.1.4. Яка послідовність дослідження політико-правового середовища?
Метою дослідження політико-правового середовища є визначення політичного ризику та розробка стратегії його зменшення. Для цього насамперед аналізуються політичне середовище та можливі дії країни, яка досліджується, а також власної країни До політичних факторів країни, яка досліджується можна віднести:
O політичний клімат;
O уряд;
O національний суверенітет;
O національну безпеку;
O національний добробут;
O національний престиж;
O групи тиску.
Дії уряду країни, що досліджується:
– неформальне втручання у бізнес;
– обмеження типу “купуй у своїх”;
– нетарифні бар’єри;
– субсидії;
– умови діяльності;
– бойкоти;
– конфіскації.
Слід також враховувати міжнародні правові та політичні фактори.
2.1.5. Які існують стратегії зменшення політичних ризиків?
Політичний ризик у міжнародній діяльності – можливість, вірогідність мати збитки внаслідок економічних дій уряду зарубіжної країни, зумовлених політичними цілями або непередбаченими політичними обставинами (революціями, страйками, війнами тощо) [21, с. 35].
Методи оцінки рівня політичного ризику:
– аналіз дій держави у минулому;
– аналіз точки зору експертів;
– побудова моделей, заснованих на вимірюванні нестабільності.
З метою запобігання збитків унаслідок дії політичних чинників фірми використовують різні стратегії зменшення політичного ризику. В період до інвестування задля мінімізації політичних ризиків використовують наступні шляхи:
– мінімізація інвестицій та місцеве запозичення;
– створення спільних підприємств;
– робота за управлінським контрактом;
– франчайзинг;
– вертикальна інтеграція;
– державне страхування;
– приватне страхування;
– гарантії приймаючої сторони.
Задля мінімізації політичного ризику в період після укладання контракту використовують наступні заходи:
– мінімізація інвестицій та місцевої власності;
– набуття статусу VIP (very important partner);
– маркетингова інтеграція;
– приватне страхування;
– міжнародні юридичні норми.
Related posts:
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – Розділ 2. ПОЛІТИКО-ПРАВОВЕ ТА СОЦІАЛЬНО-КУЛЬТУРНЕ СЕРЕДОВИЩЕ МІЖНАРОДНОГО МАРКЕТИНГУ 2.1. Політичне середовище міжнародного маркетингу 2.1.1. Чим визначено політичне середовище міжнародного маркетингу? Жодна фірма не може ефективно здійснювати свою підприємницьку діяльність на зовнішніх ринках, не враховуючи політичне середовище, що склалося, в тій державі, в якій вона присутня. Крім того, вона повинна зважати на міжнародне політичне середовище. Що стосується політичного середовища країни місцезнаходження фірми, то воно […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 2.1. Політичне середовище міжнародного маркетингу 2.1. Політичне середовище міжнародного маркетингу 2.1.1. Чим визначено політичне середовище міжнародного маркетингу? Жодна фірма не може ефективно здійснювати свою підприємницьку діяльність на зовнішніх ринках, не враховуючи політичне середовище, що склалося, в тій державі, в якій вона присутня. Крім того, вона повинна зважати на міжнародне політичне середовище. Що стосується політичного середовища країни місцезнаходження фірми, то воно […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 2.1.1. Чим визначено політичне середовище міжнародного маркетингу? 2.1. Політичне середовище міжнародного маркетингу 2.1.1. Чим визначено політичне середовище міжнародного маркетингу? Жодна фірма не може ефективно здійснювати свою підприємницьку діяльність на зовнішніх ринках, не враховуючи політичне середовище, що склалося, в тій державі, в якій вона присутня. Крім того, вона повинна зважати на міжнародне політичне середовище. Що стосується політичного середовища країни місцезнаходження фірми, то воно […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 2.1.5. Які існують стратегії зменшення політичних ризиків? 2.1. Політичне середовище міжнародного маркетингу 2.1.1. Чим визначено політичне середовище міжнародного маркетингу? Жодна фірма не може ефективно здійснювати свою підприємницьку діяльність на зовнішніх ринках, не враховуючи політичне середовище, що склалося, в тій державі, в якій вона присутня. Крім того, вона повинна зважати на міжнародне політичне середовище. Що стосується політичного середовища країни місцезнаходження фірми, то воно […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 2.1.2. В чому полягає сутність поняття політична стабільність? 2.1. Політичне середовище міжнародного маркетингу 2.1.1. Чим визначено політичне середовище міжнародного маркетингу? Жодна фірма не може ефективно здійснювати свою підприємницьку діяльність на зовнішніх ринках, не враховуючи політичне середовище, що склалося, в тій державі, в якій вона присутня. Крім того, вона повинна зважати на міжнародне політичне середовище. Що стосується політичного середовища країни місцезнаходження фірми, то воно […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 2.1.3. Як міждержавні угоди впливають на середовище міжнародного маркетингу? 2.1. Політичне середовище міжнародного маркетингу 2.1.1. Чим визначено політичне середовище міжнародного маркетингу? Жодна фірма не може ефективно здійснювати свою підприємницьку діяльність на зовнішніх ринках, не враховуючи політичне середовище, що склалося, в тій державі, в якій вона присутня. Крім того, вона повинна зважати на міжнародне політичне середовище. Що стосується політичного середовища країни місцезнаходження фірми, то воно […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – ЧАСТИНА І. МІЖНАРОДНИЙ МАРКЕТИНГ В СИСТЕМІ СВІТОГОСПОДАРСЬКОГО СЕРЕДОВИЩА Перебудова економіки України на ринкових засадах супроводжується дедалі більшим залученням нашої країни до існуючої системи світоторговельних зв’язків. XXI століття відкриває сприятливі перспективи щодо посилення ефективності зовнішньоторговельної діяльності України за рахунок оптимального використання переваг світогосподарського та міжнародного поділу праці. Водночас залишаються складні проблеми інтегрування народного господарства у світовий ринок. Наша держава певною мірою є “новачком” серед […]...
- Маркетинг – Липчук В. В. – 14.4. Сутність і склад соціально-культурного і політико-правового середовища міжнародного маркетингу У кожної країни свої звичаї, свої правила, свої заборони. Перш ніж приступити до розробки маркетингової програми, продавцеві слід з’ясувати, як сприймає зарубіжний споживач ті або інші товари і як він користується ними. Відрізняються країни один від одного і прийнятими в них нормами поведінки в діловому світі. Перед проведенням переговорів в іншій країні американський бізнесмен повинен […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.2. Економічне середовище міжнародного маркетингу 1.2.1. Що таке середовище міжнародного маркетингу? Виходячи на конкретний зовнішній ринок, фірма повинна за можливості враховувати всі чинники, що надають як безпосередній, так і непрямий вплив на ефективність її підприємницької діяльності. Дія всіх таких чинників і визначає середовище міжнародного маркетингу. Середовище міжнародного маркетингу необхідно вивчати і враховувати незалежно від того, де знаходиться фірма яка здійснює […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.2.1. Що таке середовище міжнародного маркетингу? 1.2.1. Що таке середовище міжнародного маркетингу? Виходячи на конкретний зовнішній ринок, фірма повинна за можливості враховувати всі чинники, що надають як безпосередній, так і непрямий вплив на ефективність її підприємницької діяльності. Дія всіх таких чинників і визначає середовище міжнародного маркетингу. Середовище міжнародного маркетингу необхідно вивчати і враховувати незалежно від того, де знаходиться фірма яка здійснює […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.2.2. Які чинники визначають середовище міжнародного маркетингу? 1.2.1. Що таке середовище міжнародного маркетингу? Виходячи на конкретний зовнішній ринок, фірма повинна за можливості враховувати всі чинники, що надають як безпосередній, так і непрямий вплив на ефективність її підприємницької діяльності. Дія всіх таких чинників і визначає середовище міжнародного маркетингу. Середовище міжнародного маркетингу необхідно вивчати і враховувати незалежно від того, де знаходиться фірма яка здійснює […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.3. Звідки виникло поняття міжнародний маркетинг? Міжнародний маркетинг (International Marketing) повинен розглядатися як складова частина всієї системи знань у галузі маркетингу. Його генетичною основою є чинники Просторового й географічного порядку, які пов’язані з діяльністю підприємств на ринках інших країн. Він ніби доповнює національно-державний, “домашній” маркетинг (Domestic Marketing). Міжнародний маркетинг може бути охарактеризований як маркетинг на зовнішніх ринках. Критерієм, за яким його […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 3.1.1. Для чого потрібне маркетингове дослідження міжнародних ринків? 3.1. Основні напрями та особливості, типи та стадії міжнародних маркетингових досліджень 3.1.1. Для чого потрібне маркетингове дослідження міжнародних ринків? Основне призначення міжнародного маркетингу полягає в тому, щоб виявити реальні потреби і потреби споживачів товару на зарубіжних ринках і забезпечити їх задоволення краще, ніж це роблять конкуренти. Зробити так буде можливо лише тоді, коли менеджери фірми […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – Розділ 3. ДОСЛІДЖЕННЯ СВІТОВИХ РИНКІВ В МІЖНАРОДНОМУ МАРКЕТИНГУ 3.1. Основні напрями та особливості, типи та стадії міжнародних маркетингових досліджень 3.1.1. Для чого потрібне маркетингове дослідження міжнародних ринків? Основне призначення міжнародного маркетингу полягає в тому, щоб виявити реальні потреби і потреби споживачів товару на зарубіжних ринках і забезпечити їх задоволення краще, ніж це роблять конкуренти. Зробити так буде можливо лише тоді, коли менеджери фірми […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 3.1.8. В чому полягає мета міжнародного маркетингового дослідження? Будуючи дерево цілей, необхідно враховувати, що їх загальна значущість і значущість для підприємства неоднакові. Причому, розбіжності в оцінках і перевагах, як правило, великі. Дані, наведені в табл. 3.3, показують, що пріоритет віддається кількісним цілям, спрямованим на розширення ринку, отримання фінансових вигод (цілей, орієнтованих на Cash-flow (сальдо всіх грошових надходжень і платежів фірми протягом певного господарського […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 3.1.10. Які питання слід розглянути під час маркетингового дослідження міжнародних ринків? 1. Інформація з друкованих видань: – періодичні видання (газети, спеціальні журнали, економічні бюлетені); – спеціалізовані видання (монографії, публікації торгових палат і союзів підприємців, збірки торгових угод, огляди ринків, видання банків, рекламних агентств, окремих фірм, збірки державних організацій, що відображають урядові закони і пропозиції по питаннях зовнішньої торгівлі); – статистичні довідники як загального, так і спеціального […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.5. В яких випадках міжнародний маркетинг стає формою управлінської діяльності? У більшості визначень маркетинг розглядається як людська діяльність, направлена на забезпечення побажань і потреб шляхом обміну. Це означає що реалізація маркетингу покликана забезпечити ефективне здійснення обміну. Так само у випадку міжнародного маркетингу мова може йти про забезпечення ефективного обміну, тільки тепер такий обмін здійснюється на зовнішніх ринках. Щоб такий обмін був ефективним, діяльність фірми направлена […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.2. Що таке міжнародний маркетинг? Міжнародний маркетинг (International Marketing) повинен розглядатися як складова частина всієї системи знань у галузі маркетингу. Його генетичною основою є чинники Просторового й географічного порядку, які пов’язані з діяльністю підприємств на ринках інших країн. Він ніби доповнює національно-державний, “домашній” маркетинг (Domestic Marketing). Міжнародний маркетинг може бути охарактеризований як маркетинг на зовнішніх ринках. Критерієм, за яким його […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.4. Яким чином міжнародній маркетинг віддзеркалює філософію бізнесу? Міжнародний маркетинг (International Marketing) повинен розглядатися як складова частина всієї системи знань у галузі маркетингу. Його генетичною основою є чинники Просторового й географічного порядку, які пов’язані з діяльністю підприємств на ринках інших країн. Він ніби доповнює національно-державний, “домашній” маркетинг (Domestic Marketing). Міжнародний маркетинг може бути охарактеризований як маркетинг на зовнішніх ринках. Критерієм, за яким його […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 3.1.16. Як розробити план міжнародного маркетингового дослідження? Міжнародному маркетинговому дослідженню передує аналіз загальних відомостей про країну, що цікавить, зокрема: чисельність населення; розміри території; національні ресурси; державний устрій; структура економіки; грошова система; соціально-культурні особливості. Незалежно від масштабів міжнародних маркетингових досліджень можна виокремити наступні основні етапи проведення будь-якого з них: 1) визначення мети маркетингового дослідження; 2) розробка плану міжнародного маркетингового дослідження; 3) визначення вимог […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 6.4.16. Які існують відмінності законодавства та конкурентного середовища? В багатьох країнах існує законодавча база, що регламентує рекламну діяльність. Відповідно до таких законів в окремих країнах є різні обмеження на зміст рекламних повідомлень, використання мови. Існують також обмеження на рекламу окремих товарів, наприклад, в Голландії, Італії, Фінляндії, Німеччині обмежена реклама лікеро-горілчаних виробів. Вказані та інші обмеження більшою мірою властиві промислово розвиненим країнам. Це обумовлено […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.19. Чи є міжнародний маркетинг складовою регіонального маркетингу? У літературі з маркетингу можна зустріти думку, що міжнародний маркетинг є нічим іншим як складовою частиною або в будь-кому випадку різновидом регіонального маркетингу. Така позиція на перший погляд видається небезпідставною. Між тим, регіональний маркетинг, який частіше за інші більш обгрунтовано об’єднується із комунальним, має справу з географічно розділеними спільнотами людей, що розглядаються як єдине ціле. […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.25. Які основні завдання, вирішує міжнародний маркетинг? Міжнародний маркетинг є складовою частиною загальної системи управління фірмою, покликаною направляти всю її діяльність на задоволення потреб і сподівань покупців і споживачів на обраних зовнішніх ринках. Він слугує засобом забезпечення переваг у задоволенні конкретних запитів покупців і споживачів в порівнянні з тим, як ці запити задовольняються конкурентами. Міжнародний маркетинг є методологією ухвалення якнайкращих управлінських рішень […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – Розділ 1. МІЖНАРОДНІЙ МАРКЕТИНГ: ЗАГАЛЬНОЕКОНОМІЧНИЙ ОГЛЯД Перебудова економіки України на ринкових засадах супроводжується дедалі більшим залученням нашої країни до існуючої системи світоторговельних зв’язків. XXI століття відкриває сприятливі перспективи щодо посилення ефективності зовнішньоторговельної діяльності України за рахунок оптимального використання переваг світогосподарського та міжнародного поділу праці. Водночас залишаються складні проблеми інтегрування народного господарства у світовий ринок. Наша держава певною мірою є “новачком” серед […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 3.1.20. Що таке польове дослідження? Польове, або первинне, дослідження припускає безпосередню участь дослідника в зборі необхідною йому первинній інформації, що безпосередньо відноситься до проблеми, яку досліджують. Щоб отримати вказану інформацію, дослідник вступає в безпосередній контакт з можливими її носіями, використовуючи в цих цілях різні методи збору даних. В якості методів збору інформації як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.3.18. Які існують проблеми і перспективи розвитку міжнародного інформаційного середовища? Інтернет і стимулювання збуту. За допомогою Інтернету розсилаються спеціальні повідомлення про акції, що проводяться компанією, зі стимулювання продажів. На Web-сайті компанії організовують всілякі конкурси і лотереї для покупців її товарів, в каталогах електронних магазинів пропонуються системи знижок з ціни, електронні купони, премії і т. ін. Готовими цільовими аудиторіями в міжнародному маркетингу в мережі Інтернет можуть […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 3.1.15. Яким чином визначають проблеми і формулюють цілі міжнародного маркетингового дослідження? Міжнародному маркетинговому дослідженню передує аналіз загальних відомостей про країну, що цікавить, зокрема: чисельність населення; розміри території; національні ресурси; державний устрій; структура економіки; грошова система; соціально-культурні особливості. Незалежно від масштабів міжнародних маркетингових досліджень можна виокремити наступні основні етапи проведення будь-якого з них: 1) визначення мети маркетингового дослідження; 2) розробка плану міжнародного маркетингового дослідження; 3) визначення вимог […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 3.1.19. Що таке кабінетне дослідження? На останньому етапі дослідницький колектив представляє результати та рекомендації (у випадку виконання дослідження на замовлення). Основні результати, отримані в процесі виконання міжнародного маркетингового дослідження, повинні бути представлені керівництву фірми для ухвалення на їх основі відповідних управлінських рішень. Формою такого представлення може бути або короткий виклад проблеми з вказівкою можливостей її рішення, або розгорнений звіт про […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 3.1.25. В чому полягає особливість якісних методів дослідження? Спостереження в більшості своїй застосовується разом з іншими методами збору первинної інформації. Воно дає можливість певною мірою встановити, що роблять індивіди, що досліджуються, проте не дозволяє пояснити, чому вони здійснюють ті або інші дії. В окремих випадках спостереження є єдиним способом, що дозволяє отримати необхідну інформацію на зарубіжних ринках. В той же час воно не […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 3.1.17. Яким чином збирають інформацію для дослідження? Визначення вимог до інформації містить проблему ідентифікації цілей та завдань. Якщо маркетолог (чи замовник дослідження) може чітко сформулювати мету майбутньої роботи, то завдання стають певними етапами, складовими досягнення цілі. В цьому класичному підході визначення вимог до інформації формується зверху вниз: мета, завдання, перелік необхідних показників та процесів, що необхідно дослідити. В разі необхідності проведення комплексного […]...