Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.19. Чи є міжнародний маркетинг складовою регіонального маркетингу?
У літературі з маркетингу можна зустріти думку, що міжнародний маркетинг є нічим іншим як складовою частиною або в будь-кому випадку різновидом регіонального маркетингу. Така позиція на перший погляд видається небезпідставною. Між тим, регіональний маркетинг, який частіше за інші більш обгрунтовано об’єднується із комунальним, має справу з географічно розділеними спільнотами людей, що розглядаються як єдине ціле. Його цілі полягають у зміцненні громадського суспільства регіону, в сприянні забезпечення більшого визнання громадянами організованих владою послуг за рахунок бюджетних джерел.
Регіональним маркетингом можуть ставитися також цілі глобального характеру – формування іміджу регіону чи суспільства, підвищення їх свідомості й прийнятності. Водночас для підприємства в рамках однієї країни регіональні особливості, як правило, не відіграють суттєвої ролі.
Порівняльний аналіз регіонального й міжнародного маркетингу показує, що останній має яскраво виражений власний предмет дослідження – умови організації успішного бізнесу в інших країнах. До того ж, на відміну від регіонального маркетингу, для побудови концепції маркетингу підприємства національні особливості відіграють суттєву роль у міжнародному маркетингу. Звідси – висновок про правомірність виділення, вивчення і розвитку міжнародного маркетингу як відносно самостійного наукового напряму і навчальної дисципліни. Відповідно на підприємстві він може бути представлений окремою підсистемою в організації маркетингу.
Дослідження проблеми співвідношення регіонального й міжнародного маркетингу не буде повним, якщо ігнорувати великі держави і країни з великими територіальними й національними відмінностями. Маються на увазі такі держави, як Росія, Індія, Казахстан, Україна. У цих країнах регіональні особливості досить значні, хоча й далеко нерівнозначні. Вони мають різну національну структуру, власне законодавство, традиції, культові інститути тощо. Усе це потребує суттєвої, нерідко вельми значної диференціації концепції маркетингу щодо регіонів. І тим не менше вважається, що регіональний маркетинг підприємств має право розглядатись як різновид міжнародного маркетингу, його спрощена модель.
1.1.20. Хто виступає суб’єктами міжнародного маркетингу?
До суб’єктів міжнародного маркетингу належать:
O транснаціональні корпорації (у виробничій сфері та сфері послуг);
O глобальні компанії;
O експортери;
O імпортери.
ТИК – транснаціональна корпорація (Transnational Corporation, Multinational Enterprise, Multinational Company, Multinational Corporaиоп) – підприємство, що об’єднує юридичних осіб будь-яких організаційно-правових форм та видів діяльності в двох і більше країнах та здійснює проведення взаємозв’язаної політики та спільної стратегії завдяки одному чи декільком центрам прийняття рішень (за визначенням ЮНКТАД).
Глобальні компанії – бізнес-одиниці, які у своїй міжнародній діяльності використовують концепцію глобального маркетингу.
Експортери – фірми, які виробляють продукцію на національній території і продають її на світовому ринку.
Імпортери – фірми, які мають постачальників або партнерів з кооперації за кордоном. Такі фірми можуть не бути ТНК або експортерами [21, с.6].
1.1.21. Які існують нові пріоритети маркетингу?
До нових пріоритетів маркетингу слід віднести [21, с.7]:
1. “Топ” менеджмент, керований ринком. Домінуючою концепцією як внутрішнього, так і міжнародного маркетингу стає ринкова, а не збутова чи виробнича орієнтація. Зусилля менеджменту концентруються не на збуті вже виробленої продукції, а на вивченні і створенні попиту.
2. Глобалізація міжнародної маркетингової діяльності. Існує зростаюча взаємозалежність серед країн Тріади, економічне, соціально-культурне та політико-правове середовище яких стає більш однорідним. З’являються наднаціональні сегменти, які посилюють ринкові можливості фірми.
3. Відповідальний маркетинг. Загострення в останні десятиріччя глобальних проблем людства (забруднення довкілля, проблематичні наслідки використання нових технологій, використання Світового океану, проблема озброєння тощо) зумовлює демонстративну стурбованість фірм загальнолюдськими проблемами, а не тільки досягненнями ринкового успіху.
4. Орієнтація на конкуренцію. Ключовим чинником успіху як на нових, так і на зрілих товарних ринках є готовність та здатність фірм спрогнозувати дії конкурентів на внутрішньому і на зовнішньому ринках та випередити їх. Така готовність передбачає наявність у персоналі фірми спеціалістів-аналітиків, а здатність – наявність системи моніторингу за конкурентами.
5. Розробка прогностичних систем. Традиційні методи передбачення обсягів продажу в турбулентному середовищі не завжди ефективні. Тому основою маркетингових дій фірм стає маркетинговий план, здатний враховувати організаційну гнучкість та непередбачені обставини.
6. Адаптований (персоніфікований) маркетинг. Світовий ринок характеризується як “ринок споживача”, а останній бажає отримати персоніфіковане рішення своїх проблем. Це зумовлює посилення уваги фірм до процесу сегментації, особливо за персоніфікованими критеріями сегментації (стиль життя, рівень прихильності до торгової марки, соціальний статус, персональні демографічні характеристики тощо).
7. Реструктуризація портфеля товарів. Посилення та динамізація конкурентного середовища на світових товарних ринках обумовлюють необхідність диверсифікації компаніями своїх товарних портфелів у бік створення наукоємних, оригінальних, унікальних товарів (послуг), товарів ринкової новини.
Засобами вирішення проблем, що виникають у зв’язку з появою нових пріоритетів, є посилення стратегічних підходів до формування маркетингового комплексу.
Related posts:
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.21. Які існують нові пріоритети маркетингу? У літературі з маркетингу можна зустріти думку, що міжнародний маркетинг є нічим іншим як складовою частиною або в будь-кому випадку різновидом регіонального маркетингу. Така позиція на перший погляд видається небезпідставною. Між тим, регіональний маркетинг, який частіше за інші більш обгрунтовано об’єднується із комунальним, має справу з географічно розділеними спільнотами людей, що розглядаються як єдине ціле. […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.20. Хто виступає суб’єктами міжнародного маркетингу? У літературі з маркетингу можна зустріти думку, що міжнародний маркетинг є нічим іншим як складовою частиною або в будь-кому випадку різновидом регіонального маркетингу. Така позиція на перший погляд видається небезпідставною. Між тим, регіональний маркетинг, який частіше за інші більш обгрунтовано об’єднується із комунальним, має справу з географічно розділеними спільнотами людей, що розглядаються як єдине ціле. […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.6. Які існують критерії типізації маркетингу? У більшості визначень маркетинг розглядається як людська діяльність, направлена на забезпечення побажань і потреб шляхом обміну. Це означає що реалізація маркетингу покликана забезпечити ефективне здійснення обміну. Так само у випадку міжнародного маркетингу мова може йти про забезпечення ефективного обміну, тільки тепер такий обмін здійснюється на зовнішніх ринках. Щоб такий обмін був ефективним, діяльність фірми направлена […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1. Основи міжнародного маркетингу Перебудова економіки України на ринкових засадах супроводжується дедалі більшим залученням нашої країни до існуючої системи світоторговельних зв’язків. XXI століття відкриває сприятливі перспективи щодо посилення ефективності зовнішньоторговельної діяльності України за рахунок оптимального використання переваг світогосподарського та міжнародного поділу праці. Водночас залишаються складні проблеми інтегрування народного господарства у світовий ринок. Наша держава певною мірою є “новачком” серед […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.1. Чим обумовлено появу міжнародного маркетингу? Перебудова економіки України на ринкових засадах супроводжується дедалі більшим залученням нашої країни до існуючої системи світоторговельних зв’язків. XXI століття відкриває сприятливі перспективи щодо посилення ефективності зовнішньоторговельної діяльності України за рахунок оптимального використання переваг світогосподарського та міжнародного поділу праці. Водночас залишаються складні проблеми інтегрування народного господарства у світовий ринок. Наша держава певною мірою є “новачком” серед […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.14. В чому полягають особливості міжнародного маркетингу? Як у вітчизняній, так і в зарубіжній літературі не існує єдиного визначення глобалізації. Проте, частіш за все глобалізація розглядається як одна з фаз закономірного розвитку історичного процесу, що обумовлена все більш зростаючою взаємозалежністю країн і мезоекономічних структур і що характеризується тотальною уніфікацією світопорядку. Вказана уніфікація знаходить своє відображення в прагненні людей різних країн до загальної […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.13. Чим обумовлено появу потреби у міжнародному маркетингу? Як у вітчизняній, так і в зарубіжній літературі не існує єдиного визначення глобалізації. Проте, частіш за все глобалізація розглядається як одна з фаз закономірного розвитку історичного процесу, що обумовлена все більш зростаючою взаємозалежністю країн і мезоекономічних структур і що характеризується тотальною уніфікацією світопорядку. Вказана уніфікація знаходить своє відображення в прагненні людей різних країн до загальної […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.7. Які існують етапи розвитку міжнародного маркетингу? Еволюція міжнародного маркетингу здійснювалась у п’ять етапів: Перший етап – традиційний маркетинг; Другий етап – експортний маркетинг; Третій етап – міжнародний маркетинг; Четвертий етап – багатонаціональний маркетинг; П’ятий етап – глобальний маркетинг. Слід зауважити, що кожен з наступних етапів є логічним продовженням попереднього етапу розвитку маркетингу. Традиційний маркетинг – це традиційний продаж товарів за кордон, […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.8. Які основні причини появи концепції глобального маркетингу? До основних причин появи концепції глобального маркетингу можна віднести наступні: O формування однорідного ринку країн “Тріади” (Північна Америка, Європа, Південно-Східна Азія) завдяки інтенсивному розвитку зв’язку, транспорту, туризму. O необхідність стрімкого розповсюдження технічних та технологічних винаходів унаслідок високого рівня конкуренції всередині “Тріади”; O економічна необхідність інтернаціоналізації діяльності внаслідок того, що вартість розробки деяких видів обладнання настільки […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.9. Яка основна мета використання міжнародного маркетингу для фірми? До основних причин появи концепції глобального маркетингу можна віднести наступні: O формування однорідного ринку країн “Тріади” (Північна Америка, Європа, Південно-Східна Азія) завдяки інтенсивному розвитку зв’язку, транспорту, туризму. O необхідність стрімкого розповсюдження технічних та технологічних винаходів унаслідок високого рівня конкуренції всередині “Тріади”; O економічна необхідність інтернаціоналізації діяльності внаслідок того, що вартість розробки деяких видів обладнання настільки […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.10. В чому полягає економічна та психографічна мета міжнародного маркетингу? До основних причин появи концепції глобального маркетингу можна віднести наступні: O формування однорідного ринку країн “Тріади” (Північна Америка, Європа, Південно-Східна Азія) завдяки інтенсивному розвитку зв’язку, транспорту, туризму. O необхідність стрімкого розповсюдження технічних та технологічних винаходів унаслідок високого рівня конкуренції всередині “Тріади”; O економічна необхідність інтернаціоналізації діяльності внаслідок того, що вартість розробки деяких видів обладнання настільки […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.2. Економічне середовище міжнародного маркетингу 1.2.1. Що таке середовище міжнародного маркетингу? Виходячи на конкретний зовнішній ринок, фірма повинна за можливості враховувати всі чинники, що надають як безпосередній, так і непрямий вплив на ефективність її підприємницької діяльності. Дія всіх таких чинників і визначає середовище міжнародного маркетингу. Середовище міжнародного маркетингу необхідно вивчати і враховувати незалежно від того, де знаходиться фірма яка здійснює […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.2.1. Що таке середовище міжнародного маркетингу? 1.2.1. Що таке середовище міжнародного маркетингу? Виходячи на конкретний зовнішній ринок, фірма повинна за можливості враховувати всі чинники, що надають як безпосередній, так і непрямий вплив на ефективність її підприємницької діяльності. Дія всіх таких чинників і визначає середовище міжнародного маркетингу. Середовище міжнародного маркетингу необхідно вивчати і враховувати незалежно від того, де знаходиться фірма яка здійснює […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.12. Яким чином глобалізація світової економіки сприяє розвитку міжнародного маркетингу? Як у вітчизняній, так і в зарубіжній літературі не існує єдиного визначення глобалізації. Проте, частіш за все глобалізація розглядається як одна з фаз закономірного розвитку історичного процесу, що обумовлена все більш зростаючою взаємозалежністю країн і мезоекономічних структур і що характеризується тотальною уніфікацією світопорядку. Вказана уніфікація знаходить своє відображення в прагненні людей різних країн до загальної […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.2.2. Які чинники визначають середовище міжнародного маркетингу? 1.2.1. Що таке середовище міжнародного маркетингу? Виходячи на конкретний зовнішній ринок, фірма повинна за можливості враховувати всі чинники, що надають як безпосередній, так і непрямий вплив на ефективність її підприємницької діяльності. Дія всіх таких чинників і визначає середовище міжнародного маркетингу. Середовище міжнародного маркетингу необхідно вивчати і враховувати незалежно від того, де знаходиться фірма яка здійснює […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 4.3. Міжнародний франчайзинг, іноземні інвестиції та міжнародний факторинг в міжнародному маркетингу 4.3.1. В чому полягає сутність міжнародного франчайзингу? В даний час однією з найбільш ефективних форм просування товарів як на міжнародному, так і на національному ринку є франчайзинг. Нагадаємо, що франчайзинг широко поширений в США і Західній Європі. В даний час знаходить все більше застосування серед підприємців країн СНД. Суть франчайзингу – крупна материнська фірма (франчайзер) […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.3. Звідки виникло поняття міжнародний маркетинг? Міжнародний маркетинг (International Marketing) повинен розглядатися як складова частина всієї системи знань у галузі маркетингу. Його генетичною основою є чинники Просторового й географічного порядку, які пов’язані з діяльністю підприємств на ринках інших країн. Він ніби доповнює національно-державний, “домашній” маркетинг (Domestic Marketing). Міжнародний маркетинг може бути охарактеризований як маркетинг на зовнішніх ринках. Критерієм, за яким його […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 3.1.2. Що таке планування в міжнародному маркетингу? 3.1. Основні напрями та особливості, типи та стадії міжнародних маркетингових досліджень 3.1.1. Для чого потрібне маркетингове дослідження міжнародних ринків? Основне призначення міжнародного маркетингу полягає в тому, щоб виявити реальні потреби і потреби споживачів товару на зарубіжних ринках і забезпечити їх задоволення краще, ніж це роблять конкуренти. Зробити так буде можливо лише тоді, коли менеджери фірми […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.5. В яких випадках міжнародний маркетинг стає формою управлінської діяльності? У більшості визначень маркетинг розглядається як людська діяльність, направлена на забезпечення побажань і потреб шляхом обміну. Це означає що реалізація маркетингу покликана забезпечити ефективне здійснення обміну. Так само у випадку міжнародного маркетингу мова може йти про забезпечення ефективного обміну, тільки тепер такий обмін здійснюється на зовнішніх ринках. Щоб такий обмін був ефективним, діяльність фірми направлена […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – Розділ 3. ДОСЛІДЖЕННЯ СВІТОВИХ РИНКІВ В МІЖНАРОДНОМУ МАРКЕТИНГУ 3.1. Основні напрями та особливості, типи та стадії міжнародних маркетингових досліджень 3.1.1. Для чого потрібне маркетингове дослідження міжнародних ринків? Основне призначення міжнародного маркетингу полягає в тому, щоб виявити реальні потреби і потреби споживачів товару на зарубіжних ринках і забезпечити їх задоволення краще, ніж це роблять конкуренти. Зробити так буде можливо лише тоді, коли менеджери фірми […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.23. Чи є доцільною реалізація міжнародного маркетингу? Розглядаючи позитивні чинники виходу на зовнішні ринки, слід мати на увазі, що не завжди може бути забезпечений необхідний позитивний результат від впливу даного чинника. Крім того, при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності фірма може зіткнутися з цілим рядом специфічних проблем, що невластиві внутрішньому ринку. Деколи зовнішньоекономічна діяльність вигідна країні, але не завжди є доцільною для фірми. Іноді […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.2. Що таке міжнародний маркетинг? Міжнародний маркетинг (International Marketing) повинен розглядатися як складова частина всієї системи знань у галузі маркетингу. Його генетичною основою є чинники Просторового й географічного порядку, які пов’язані з діяльністю підприємств на ринках інших країн. Він ніби доповнює національно-державний, “домашній” маркетинг (Domestic Marketing). Міжнародний маркетинг може бути охарактеризований як маркетинг на зовнішніх ринках. Критерієм, за яким його […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – ЧАСТИНА І. МІЖНАРОДНИЙ МАРКЕТИНГ В СИСТЕМІ СВІТОГОСПОДАРСЬКОГО СЕРЕДОВИЩА Перебудова економіки України на ринкових засадах супроводжується дедалі більшим залученням нашої країни до існуючої системи світоторговельних зв’язків. XXI століття відкриває сприятливі перспективи щодо посилення ефективності зовнішньоторговельної діяльності України за рахунок оптимального використання переваг світогосподарського та міжнародного поділу праці. Водночас залишаються складні проблеми інтегрування народного господарства у світовий ринок. Наша держава певною мірою є “новачком” серед […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.4. Яким чином міжнародній маркетинг віддзеркалює філософію бізнесу? Міжнародний маркетинг (International Marketing) повинен розглядатися як складова частина всієї системи знань у галузі маркетингу. Його генетичною основою є чинники Просторового й географічного порядку, які пов’язані з діяльністю підприємств на ринках інших країн. Він ніби доповнює національно-державний, “домашній” маркетинг (Domestic Marketing). Міжнародний маркетинг може бути охарактеризований як маркетинг на зовнішніх ринках. Критерієм, за яким його […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 2.1. Політичне середовище міжнародного маркетингу 2.1. Політичне середовище міжнародного маркетингу 2.1.1. Чим визначено політичне середовище міжнародного маркетингу? Жодна фірма не може ефективно здійснювати свою підприємницьку діяльність на зовнішніх ринках, не враховуючи політичне середовище, що склалося, в тій державі, в якій вона присутня. Крім того, вона повинна зважати на міжнародне політичне середовище. Що стосується політичного середовища країни місцезнаходження фірми, то воно […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.24. Чим обумовлено необхідність використання міжнародного маркетингу українськими фірмами? Розглядаючи позитивні чинники виходу на зовнішні ринки, слід мати на увазі, що не завжди може бути забезпечений необхідний позитивний результат від впливу даного чинника. Крім того, при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності фірма може зіткнутися з цілим рядом специфічних проблем, що невластиві внутрішньому ринку. Деколи зовнішньоекономічна діяльність вигідна країні, але не завжди є доцільною для фірми. Іноді […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 2.1.1. Чим визначено політичне середовище міжнародного маркетингу? 2.1. Політичне середовище міжнародного маркетингу 2.1.1. Чим визначено політичне середовище міжнародного маркетингу? Жодна фірма не може ефективно здійснювати свою підприємницьку діяльність на зовнішніх ринках, не враховуючи політичне середовище, що склалося, в тій державі, в якій вона присутня. Крім того, вона повинна зважати на міжнародне політичне середовище. Що стосується політичного середовища країни місцезнаходження фірми, то воно […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 2.1.3. Як міждержавні угоди впливають на середовище міжнародного маркетингу? 2.1. Політичне середовище міжнародного маркетингу 2.1.1. Чим визначено політичне середовище міжнародного маркетингу? Жодна фірма не може ефективно здійснювати свою підприємницьку діяльність на зовнішніх ринках, не враховуючи політичне середовище, що склалося, в тій державі, в якій вона присутня. Крім того, вона повинна зважати на міжнародне політичне середовище. Що стосується політичного середовища країни місцезнаходження фірми, то воно […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 3.1.7. Що таке дерево цілей в міжнародному маркетингу? Будуючи дерево цілей, необхідно враховувати, що їх загальна значущість і значущість для підприємства неоднакові. Причому, розбіжності в оцінках і перевагах, як правило, великі. Дані, наведені в табл. 3.3, показують, що пріоритет віддається кількісним цілям, спрямованим на розширення ринку, отримання фінансових вигод (цілей, орієнтованих на Cash-flow (сальдо всіх грошових надходжень і платежів фірми протягом певного господарського […]...
- Міжнародний маркетинг – Барановська М. І. – 1.1.18. Що є мотивом міжнародного маркетингу? Можна виділити три аспекти, які привели до виділення міжнародного маркетингу у самостійний напрям: 1. Велика, порівняно з внутрішнім маркетингом, потреба в інформації. 2. Велика складність отримання інформації. 3. Нетрадиційні й більш високі ризики. Отже, підприємство, що працює на зовнішньому ринку, зустрічається з фактом різкого зростання інформаційної потреби. Вона виникає в результаті примноження параметрів рішення, про […]...