Фінанси підприємств – Славюк P. А. – 8.4. ОРГАНІЗАЦІЯ СПРОЩЕНОЇ СИСТЕМИ ОПОДАТКУВАННЯ, ОБЛІКУ І ЗВІТНОСТІ СУБ’ЄКТІВ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА
Спрощена система оподаткування, обліку і звітності вводиться для таких суб’єктів малого підприємництва:
– фізичних осіб, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи й у трудових відносинах з якими, включаючи членів їхніх родин, протягом року перебуває не більш ніж 10 осіб і розмір виторгу яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень;
– юридичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми і форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і розмір виторгу яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн гривень.
Виторгом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб’єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок чи (і) в касу за здійснення операцій із продажу продукції (товарів, робіт, послуг).
Суб’єкти малого підприємництва – фізичні особи – мають право самостійно обрати спосіб оподатковування доходів за єдиним податком шляхом одержання свідчення про сплату єдиного податку.
Ставку єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва – фізичних осіб – установлюють місцеві ради за місцем їхньої державної реєстрації залежно від виду діяльності, у розмірі не менше ніж 20 гривень і не більше ніж 200 гривень на місяць.
У разі, якщо фізична особа – суб’єкт малого підприємництва – здійснює кілька видів підприємницької діяльності, для яких установлені різні ставки єдиного податку, вона здобуває одне свідчення і сплачує єдиний податок, що не перевищує встановленої максимальної ставки.
У разі, якщо платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність із використанням найманої праці чи праці за участю в підприємницькій діяльності членів його родини, ставка єдиного податку збільшується на 50 відсотків за кожну особу.
Суб’єкт підприємницької діяльності – фізична особа, що сплачує єдиний податок, звільняється від обов’язку нарахування, відрахування і перерахування в державні цільові фонди зборів, пов’язаних із виплатою заробітної плати працівникам, що перебувають із ним у трудових відносинах, включаючи членів його родини.
Суб’єкт підприємницької діяльності – юридична особа, що перейшла на спрощену систему оподаткування, обліку і звітності, самостійно обирає одну з таких ставок єдиного податку:
– 6% суми, отриманої від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) без обліку акцизного збору в разі сплати податку на додану вартість відповідно до Закону України “Про податок на додану вартість”;
– 10% суми, отриманої від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору, у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Спрощену систему оподаткування, обліку і звітності для суб’єктів малого підприємництва можна застосовувати замість загальної системи оподаткування, обліку і звітності на вибір суб’єкта малого підприємництва.
Суб’єкт малого підприємництва, що сплачує єдиний податок, не є платником таких видів податків і зборів (обов’язкових платежів):
– податок на додану вартість, крім випадку, коли юридична особа обрала спосіб оподаткування доходів за єдиним податком за ставкою 6%;
– податок із прибутку підприємств;
– податок на доходи фізичних осіб (для фізичних осіб – суб’єктів малого підприємництва);
– плата (податок) за землю;
– збір на спеціальне використання природних ресурсів;
– збір у Фонд для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і соціального захисту населення;
– збір у Державний інноваційний фонд;
– збір на обов’язкове соціальне страхування;
– відрахування і збори на будівництво, реконструкцію, ремонт автомобільних доріг загального користування України;
– комунальний податок;
– податок на промисел;
– збір на обов’язкове державне пенсійне страхування;
– збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі і сфери послуг;
– внески у Фонд соціального захисту інвалідів України;
– внески в Державний фонд сприяння зайнятості населення;
– плата за патенти відповідно до Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”.
Підприємства малого бізнесу подають фінансовий звіт, у якому основною частиною є баланс. У статті балансу “Незавершене будівництво”
Відображається вартість незавершених капітальних інвестицій (включаючи устаткування для монтажу), здійснюваних для власних потреб суб’єкта малого підприємництва, а також авансові платежі для фінансування таких інвестицій.
У статті “Основні засоби” відображається вартість власних і отриманих на умовах фінансового лізингу об’єктів та орендованих цілісних державних майнових комплексів, віднесених до складу основних засобів, а також вартість інших необоротних матеріальних активів. У цій статті також відображається вартість нематеріальних активів.
У статті відображають окремо початкову (переоцінену) і залишкову вартість основних засобів, нематеріальних активів та інших необоротних матеріальних активів, а також нараховану в установленому порядку суму їхнього зношення. У підсумок балансу включають залишкову вартість, що визначається як різниця між початковою (переоціненою) вартістю зазначених необоротних активів і сумою їхнього зношення на дату балансу.
У статті “Довгострокові фінансові інвестиції” відображають фінансові інвестиції на період більше ніж один рік, а також усі інші фінансові інвестиції, що не можуть бути вільно реалізовані в будь-який час.
У статті “Інші необоротні активи” відображають суми інших необоротних активів, що не можуть бути включені у вищевказані статті розділу “Необоротні активи”.
У статті “Виробничі запаси” відображається вартість запасів сировини, основних і допоміжних матеріалів, палива, купованих напівфабрикатів і комплектуючих виробів, запасних частин, тари (крім інвентарної), будівельних матеріалів та інших матеріалів, призначених для використання в ході нормального операційного циклу.
У статті “Готова продукція” відображається собівартість виробів на складі, обробку яких завершено і котрі пройшли випробування, приймання, укомплектовані відповідно до умов договорів із замовниками і відповідають технічним умовам та стандартам. У цій статті наводиться також купівельна вартість товарів, придбаних підприємствами для подальшого продажу.
У статті “Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги” відображається заборгованість покупців і замовників за реалізовані їм продукцію, товари чи роботи, послуги, включаючи забезпечену векселями заборгованість. У підсумок балансу включають чисту реалізаційну вартість, яку визначають шляхом вирахування з дебіторської заборгованості резерву сумнівних боргів.
У статті “Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом” відображають визнану дебіторську заборгованість казначейських, фінансових і податкових органів.
У статті “Інша поточна дебіторська заборгованість” відображається заборгованість дебіторів, що не включена в інші статті дебіторської заборгованості і відбита в складі оборотних активів.
У статті “Поточні фінансові інвестиції” відображають фінансові інвестиції на термін, що не перевищує одного року, які можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент (крім інвестицій, що є еквівалентами коштів).
У статті “Кошти і їхні еквіваленти” відображають кошти в касі, на поточних та інших рахунках у банках, що можуть бути використані для поточних операцій, а також еквіваленти коштів. У цій статті окремо наводять кошти в національній та іноземній валютах. У складі витрат майбутніх періодів відображають витрати, що мали місце протягом поточного чи попередніх звітних періодів, але належать до наступного за звітним періоду.
У статті “Статутний капітал” наводять зафіксовану в установчих документах загальну вартість активів, що є внеском власників (учасників) у капітал підприємства.
У статті “Додатковий капітал” відображають суму дооцінки необоротних активів, вартість безоплатно отриманих підприємством від інших юридичних чи фізичних осіб необоротних активів та інші види додаткового капіталу. У статті “Резервний капітал” наводять суму резервів, створених відповідно до чинного законодавства установчими документами за рахунок нерозподіленого прибутку підприємства.
У статті “Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)” відображають суму нерозподіленого прибутку.
У складі забезпечення майбутніх витрат і платежів відображають суми забезпечення для відшкодування майбутніх витрат і платежів (на виплату майбутніх відпусток працівникам, виконання гарантійних зобов’язань і т. п.), а також залишки коштів цільового фінансування і цільових надходжень із бюджету та інших джерел.
У статті “Короткострокові кредити банків” відображають суму поточних зобов’язань підприємства перед банками за отриманими від них короткостроковими позиками. Зобов’язання за кредитами банків наводять у балансі з обліком належної на кінець звітного періоду до сплати суми процентів за користування ними.
У статті “Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги” відображають суму заборгованості постачальникам і підрядникам за матеріальні цінності, виконані роботи й отримані послуги, включаючи заборгованість, забезпечену векселями.
У статтях “Поточні зобов’язання за розрахунками з бюджетом”, “Поточні зобов’язання за розрахунками зі страхування”, “Поточні зобов’язання за розрахунками з оплати праці” відображається заборгованість, відповідно, перед бюджетом, страховими компаніями за нарахованою, але ще не сплаченою сумою оплати праці, а також за депонованою заробітною платою.
До складу доходів майбутніх періодів включають доходи, отримані протягом поточного чи попередніх звітних періодів, що належать до майбутніх звітних періодів.
Звіт про фінансові результати є другою складовою фінансового звіту.
У статті “Дохід (виторг) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)” відображається загальний дохід (виторг) від реалізації продукції, товарів, робіт і послуг.
Чистий дохід (виторг) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом відрахування з доходу (виторгу) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) непрямих податків та інших відрахувань з доходу.
У статті “Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)” відображають виробничу собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) і собівартість реалізованих товарів.
У статті “Інші операційні доходи” відображають суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, крім доходу (виторгу) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг): дохід від операційної оренди активів; відшкодування раніше списаних активів; дохід від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій) і т. п.
У статті “Інші операційні витрати” відображають:
– адміністративні витрати, витрати на збут; собівартість реалізованих оборотних активів (крім фінансових інвестицій); відрахування на створення резерву сумнівних боргів;
– списання безнадійних боргів; утрати від знецінювання запасів; утрати від операційних курсових різниць; визнані економічні санкції; відрахування для забезпечення відшкодування майбутніх витрат; інші витрати, пов’язані з операційною діяльністю підприємства (крім витрат, які включають у собівартість продукції (товарів, робіт, послуг).
У статті “Інші звичайні доходи” відображають дивіденди, проценти, доходи від участі в капіталі й інші доходи, отримані від фінансових інвестицій; дохід від реалізації фінансових інвестицій, необоротних активів і майнових комплексів; дохід від неопераційних курсових різниць; інші доходи, що виникають у процесі звичайної діяльності, але не пов’язані з операційною діяльністю підприємства.
У статтях “Надзвичайні витрати” і “Надзвичайні доходи” відображають відповідно: утрати від надзвичайних подій (стихійного лиха, пожеж, техногенних аварій і т. п.), включаючи витрати на запобігання виникненню втрат від стихійного лиха і техногенних аварій; суми страхового відшкодування і покриття втрат від надзвичайних ситуацій за рахунок інших джерел; чи доходи або втрати від інших подій і операцій, що відповідають визначенню надзвичайних подій (табл. 8.1).
Таблиця 8.1
Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва
Баланс на_200 _ р
Форма № 1-м Код за ДКУД
Актив | Код рядка | На початок звітного періоду | На кінець звітного періоду |
1 | 2 | 3 | 4 |
І. Необоротні активи Незавершене будівництво | 020 | ||
Основні засоби: | |||
Залишкова вартість | 030 | ||
Початкова вартість | 031 | ||
Зношеність | 032 | ||
Довгострокові фінансові інвестиції | 040 | ||
Інші необоротні активи | 070 | ||
Усього за розділом 1 | 080 | ||
II. Оборотні активи Виробничі запаси | 100 | ||
Готова продукція | 130 | ||
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги: Чиста реалізаційна вартість | 160 | ||
Початкова вартість | 161 | ||
Резерв сумнівних боргів | 162 | ||
Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом | 170 | ||
Інша поточна дебіторська заборгованість | 210 | ||
Поточні фінансові інвестиції | 220 | ||
Грошові кошти та їх еквіваленти: | |||
У національній валюті | 230 | ||
В іноземній валюті | 240 | ||
Інші оборотні активи | 250 | ||
Усього за розділом II | 260 | ||
III. Витрати майбутніх періодів | 270 | ||
Баланс | 280 | ||
І. Власний капітал Статутний капітал | 300 | ||
Додатковий капітал | 320 | ||
Резервний капітал | 340 | ||
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) | 350 | ||
Неоплачений капітал | 360 | ( ) | ( ) |
Усього за розділом І | 380 | ||
II. Забезпечення наступних витрат і цільове фінансування | 430 | ||
III. Довгострокові зобов’язання | 480 | ||
IV. Поточні зобов’язання Короткострокові кредити банків | 500 | ||
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями | 510 | ||
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги | 530 | ||
Поточні зобов’язання за розрахунками: з бюджетом | 540 550 | ||
Зі страхування | 570 | ||
З оплати праці | 580 | ||
Інші поточні зобов’язання | 610 | ||
Усього за розділом IV | 620 | ||
V. Доходи майбутніх періодів | 630 | ||
Баланс | 640 |
У розділі І звіту про фінансові результати відображається чистий прибуток.
У розділі II Звіту про фінансові результати “Елементи операційних витрат” наводиться сума відповідних елементів операційних витрат (на виробництво і збут, керування й інші операційні витрати), що зазнало підприємство у процесі своєї діяльності протягом звітного періоду (табл. 8.2).
Таблица 8.2
Звіт про фінансові результати за_ 200 _ p.
Форма № 2-м Код за ДКУД
І. Фінансові результати
Стаття | Код рядка | За звітний період | За попередній період |
1 | 2 | 3 | 4 |
Дохід (виторг) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) | 010 | ||
Непрямі податки та інші вирахування з доходу | 020 | ||
Чистий дохід (виторг) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (010-020) | 035 | ||
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) | 040 | ||
Інші операційні доходи | 060 | ||
Інші операційні витрати | 090 | ||
Інші звичайні доходи | 130 | ||
Інші звичайні витрати | 160 | ||
Надзвичайні: доходи | 200 | ||
Витрати | 205 | ||
Податок на прибуток | 210 | ||
Чистий фінансовий результат (035 – 040 + 060 – 090 + 130 – 160 + 200 – 205 – 210) прибуток | 220 | ||
Збиток | 225 |
II. Елементи операційних витрат
Найменування показника | Код рядка | За звітний період | За попередній період |
1 | 2 | 3 | 4 |
Матеріальні затрати | 230 | ||
Витрати на оплату праці | 240 | ||
Відрахування на соціальні заходи | 250 | ||
Амортизація | 260 | ||
Інші операційні витрати | 270 | ||
Разом | 280 |