Економічна теорія – Білецька Л. В. – Еластичність кривої граничної корисності

Альтернативні набори товарів, які забезпечують однаковий рівень корисності.

Ординалістська версія граничної корисності замінює поняття “гранична корисність” іншим – гранична норма заміщення одного блага іншим (MRS – marginal rate of substitution). Якщо повернутися до графіка, то MRS блага Y Благом X Показує максимальну кількість блага Y , від якої споживач готовий відмовитись, щоб отримати додаткову кількість блага X.

Математично MRS записується так:

MRS =

AX

MRS Завжди має знак “-“, оскільки AY змінюється в бік зменшення (те ж стосується і AX, якщо благо x замінюватиметься благом Y ).

Зменшення MRS пояснює опуклість кривих байдужості та їх спадну форму. Річ у тому, що в точці A Споживач має відносно більшу кількість блага y і значно менше блага X , тому гранична корисність блага Y Є меншою для нього порівняно з граничною корисністю блага X . Зі сказаного випливає, що споживач готовий відмовитися від значної кількості блага Y, щоб отримати додаткову одиницю блага x. При переміщенні вниз по кривій байдужості (від точки A До B і C ), кількість блага y у споживача буде зменшуватися (водночас буде зростати його гранична корисність), а кількість блага X Буде зростати (відповідно буде зменшуватися його гранична корисність). Тому споживач буде готовий відмовитися від усе меншої кількості блага y на користь блага X . В результаті MRS Зменшуватиметься при русі вправо по кривій байдужості, що й визначатиме її опуклість і спадну форму.

Бюджетні лінії, або що доступне покупцю

Криві байдужості дозволяють виявити переваги споживача, але не враховують такі фактори впливу на процес споживання, як ціни товарів і дохід споживачів.

Для того, щоб визначити, який саме набір товарів чи послуг обере для споживання та придбає споживач, потрібна додаткова інформація, яка пов’язана з бюджетними обмеженнями.

Бюджетне обмеження – це лінія, що показує, яку кількість товарів та послуг (споживацьких наборів) може придбати споживач за певну суму грошей у межах свого доходу – I (Income).

Рівняння бюджетного обмеження:

I = Px QX + PYQ Y,

Де I – дохід споживача; PX – ціна товару X ;

PY – ціна товару y ;

QX – кількість товару x;

QY – кількість товару y.

Фактори, які впливають на бюджетну лінію:

– зміна доходу споживача;

– зміна цін на товари.

Економічна теорія   Білецька Л. В.   Еластичність кривої граничної корисності

При зміні доходу бюджетна лінія переміщується відповідно до його збільшення І1 – /2 (рис. 21), або зменшення /2 – І1 (рис. 22) і займає паралельне попередньому положення.

Економічна теорія   Білецька Л. В.   Еластичність кривої граничної корисності

Зміна ціни на товар х призводить до відповідної зміни кута нахилу бюджетної лінії (рис. 23, 24).

Вплив зміни доходу на бюджетну лінію

Економічна теорія   Білецька Л. В.   Еластичність кривої граничної корисності

Економічна теорія   Білецька Л. В.   Еластичність кривої граничної корисності

Загальна і гранична корисність

Корисність – U (Utility) – це задоволення, яке отримує споживач у процесі споживання товарів та послуг.

Корисність збільшується, якщо збільшується кількість товару, що споживається. У цьому випадку зростає загальна корисність. Але зростання загальної корисності уповільнюється зі збільшенням споживання. Це є наслідком того, що зменшується додаткова, або гранична корисність.

Гранична корисність MU (Marginal Utility) це приріст корисності за умов споживання додаткової одиниці товару чи послуги.

Згідно з законом спадної граничної корисності, величина граничної корисності має тенденцію зменшуватись по мірі збільшення кількості товару, що споживається.

Економічна теорія   Білецька Л. В.   Еластичність кривої граничної корисності

TU – сукупна корисність

MU – Гранична корисність

Q – кількість товару, що споживається

Сукупна корисність TU (Total Utility) зростає в процесі споживання, але вона зростає все меншою і меншою мірою. Це означає, що гранична корисність MU – додаткова корисність від споживання кожної додаткової одиниці товару знижується.

Функція корисності – співвідношення між обсягами товарів та послуг, що споживаються, і рівнем корисності (задоволеності від споживання товару, якого досягає споживач).

Функція корисності:

U=f (QX Q Y)

Де U – корисність

QX – кількість товару х, що споживається, за певний період QY – кількість товару у, що споживається, за певний період

Функція корисності концентрує увагу на основних чинниках, що впливають на вибір споживача, який здійснюється в межах споживання тільки двох товарів в їх різних кількостях і комбінаціях.

Перевага споживача може бути представлена в графічні формі, яка відображена в криві байдужості.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Економічна теорія – Білецька Л. В. – Еластичність кривої граничної корисності