Економічна теорія: Політекономія – Базилевич В. Д. – Еластичність попиту за доходом
Значимість товару для споживача. Товари, без яких споживач не може обійтися, нееластичні за ціною. Товари першої необхідності нееластичні, а предмети розкошів – еластичні.
Наявність і доступність товарів-субститутів. Чим
Більша кількість товарів-субститутів доступна споживачеві, тим еластичнішим буде попит на товар-субститут, ціна якого змінюється, і навпаки.
Значимість товарів-комплементів у загальній структурі споживання. Так, зростання цін на електроенергію може вплинути на скорочення споживчого попиту на електричні насоси більшою мірою, ніж на мастильні матеріали для насосів.
Фактор часу. У довгостроковому періоді попит на товари еластичніший, ніж у короткостроковому, з таких причин:
А) реакція споживачів на зміни цін товарів, споживання яких було традиційним і тривалим, потребує певного адаптаційного періоду. Наприклад, українська сім’я традиційно звикла споживати більше свинини, ніж м’яса птиці, тому переважання останнього у споживанні не може відбутися водночас, а здійснюватиметься поступово;
Б) підприємець також не може миттєво відреагувати на зростання ціни певного товару й запропонувати споживачам товари-субститути, оскільки налагодження виробництва товарів-замінників потребує певного часу;
В) довгострокова зміна ціни на товари, споживання яких займає значну частку в доході, потребує тривалого часу для по шуку альтернативного джерела. Наприклад, обмеження традиційного палива для теплових електростанцій та зростання ціни на нього змусило вдатися до використання палива для атомних електростанцій, що потребувало грунтовних наукових досліджень.
Перехресна еластичність попиту
Наявність товарів-субститутів і товарів-комплементі в формує відповідну реакцію (чутливість) споживачів стосовно обсягу попиту на споріднені товари. Якщо ціна змінюється на один із товарів пари, то це потребує дослідження перехресної еластичності попиту.
Перехресна еластичність попиту – це чутливість споживчого попиту на товар А до змін, що відбулися в ціні супутнього товару В.
Коефіцієнт перехресної еластичності попиту – це відношення відсоткової зміни попиту на товар А до відсоткової зміни ціни товару В.
Де ЕМ/В – перехресна еластичність попиту; Д<?Ол – зміна обсягу попиту на товар А; ДвШ /ЯОА o 100 % – відсоткова зміна обсягу
Попиту на товар А; ДЯП-зміна ціни на товар В; АРВ/РВ* 100% – відсоткова зміна ціни на товар В.
Для товарів-субститутів Обсяг попиту на товар А змінюється прямо пропорційно зміні ціни на товар В: ЕМ В > 0.
Для товарів-комплементів Обсяг попиту на товар А знаходиться в оберненій залежності від зміни ціни на товар В:
Для незалежних товарів (які не є спорідненими) коефіцієнт перехресної еластичності має нульове значення, тобто ЕОА/в = 0. Це означає, що, наприклад, зміна ціни на пральний порошок не впливає на обсяг попиту на взуття.
Еластичність попиту за доходом
Дослідження еластичності попиту за доходом вимагає аналізу структури товарів з позиції поділу їх на нормальнітв нижчі.
Нормальні товари – це товари, попит на які зростає в міру зростання доходів споживачів.
Нижчі товари – це товари, попит на які в міру зростання доходів споживачів зменшується (неякісні товари; послуги щодо ремонту одягу та взуття тощо).
Еластичність попиту за доходом Показує ступінь зміни попиту на товар, зумовлений зміною доходу споживача.
Коефіцієнт еластичності попиту за доходом визначається як відношення відсоткової зміни обсягу попиту на товар до відсоткової зміни обсягу доходу споживача.
Де – зміна обсягу попиту; АІ – зміна обсягу доходу; / – обсяг доходу до його зміни.
Для нормальних товарів ЕЩ > 0, для нижчих – ЕШ < 0.
Поділ товарів на нижчі та нормальні (вищі) не містить у собі якоїсь внутрішньої причини. Він спричиняється поведінкою споживача як реакцією на зміну попиту, зумовленою зміною доходу. Відтак споживач відносить той чи інший товар (послугу) до розряду нижчих або нормальних.
Еластичність пропозиції
Явище еластичності властиве не тільки попиту, а й пропозиції.
Еластичність пропозиції – це чутливість пропозиції до змін, що відбуваються в ціні товару, який підприємець готовий поставити на ринок.
На поведінку підприємця стосовно зміни обсягу товарів, що пропонуються на ринок, впливає насамперед ціна. Цінова еластичність пропозиції визначається як відношення відсоткової зміни обсягу пропозиції до відсоткової зміни ціни товару
Як видно з формул, цінова еластичність попиту має точно такий самий вигляд, як і цінова еластичність пропозиції, за винятком того, що в першому випадку чисельник вміщує показник зміни попиту, а в другому – пропозиції. Оскільки крива попиту має від’ємний нахил (зворотна залежність обсягу попиту від ціни), а крива пропозиції – додатний (пряма залежність), то й коефіцієнти еластичності попиту і пропозиції матимуть різні знаки. Е0р – Від’ємний, Е3 – додатний.
На еластичність попиту впливають також фактор часу і взаємозамінність факторів виробництва (зростання ціни на один із факторів, який можна замінити іншим, дешевшим, зумовлює скорочення витрат підприємця і збільшення пропозиції).