Економічна теорія – Білецька Л. В. – Еластичність попиту від доходу
Як нам уже відомо, попит на будь-який товар залежить не лише від ціни на нього, а й від цін на інші товари. Для врахування впливу цін на супутні товари і товари-замінники (субститути) на еластичність даного товару застосовують перехресні коефіцієнти еластичності, що показують, на скільки відсотків зміниться попит на інший товар за умови, що інші ціни і доходи споживачів залишаються без змін.
Перехресна еластичність, виражена в товарах А і В , обчислюється за такою формулою:
Б<Г (В, А)^:^,
Де А2В – зміна обсягу попиту на товар В , (ЗВ – первісний обсяг попиту на товар В, АРА – зміна ціни товару А, РА – первісна ціна товару А.
Перехресна еластичність попиту показує тенденцію переміщення попиту з одного товару на інший у тому випадку, якщо ціна одного з них значно змінюється. Якщо при цьому ЕР > 0, то товари
Взаємозамінні (субститутні), а якщо Е Р < 0 – взаємодоповнюючі (комплементні).
Еластичність попиту від доходу
Не лише ціна, а й дохід споживача визначає обсяг попиту на той чи інший товар. Еластичність попиту від доходу визначається співвідношенням між відносною зміною обсягу попиту на товар і доходу споживача. Цей показник визначається таким чином:
Де ЕГ – коефіцієнт еластичності попиту від доходу, ДО – зміна обсягу попиту, < – первісний обсяг попиту, ДЯ – зміна величини доходу, Я – первісна величина доходу.
Для більшості товарів і послуг (продуктів харчування, напоїв, палива, електроенергії, видовищ тощо) еластичність попиту від доходу більша у тривалому періоді. При зростанні доходу люди лише через певний час починають споживати більше цих товарів і попит на них зростає поступово. Еластичність попиту від доходу неоднакова в різних ринкових періодах. Коефіцієнт еластичності попиту від доходу дозволяє прогнозувати, які галузі в майбутньому зможуть розширити своє виробництво, а які будуть скорочувати.
Крива пропозиції
Функція пропозиції виведена на основі ринкового досвіду. Крива пропозиції відбиває зв’язок між ціною і кількістю продукту, який виробники готові виробити і продати за даного рівня цін.
На пропозицію також впливає кілька чинників (ціна товару, ціна на фактори виробництва, технологія та організація виробництва, кількість виробників-конкурентів, цінові і дефіцитні очікування покупців, розмір податків тощо). Залежність обсягу пропозиції від названих факторів називають функцією пропозиції:
&; – ї (X1, X2,Х3. ..Х П ) .
Найважливішим чинником пропозиції є ціна. Залежність пропозиції від ціни називають функцією пропозиції від ціни, яка виражається рівнянням: <25 = / (Р), де () 5 – обсяг пропозиції, Р – рівень ціни.
Характер даної залежності називають законом пропозиції: обсяг пропозиції знаходиться у прямій залежності від рівня ціни, тобто, чим вища ціна, тим більша пропозиція товару, і навпаки. Графічне зображення даної функції утворює криву пропозиції (крива 5), яка відбиває дію закону пропозиції.
Графічно зміна обсягу пропозиції відображається у русі по кривій пропозиції в той чи інший бік (показано стрілками). За низького рівня ціни пропозиція даного товару на ринку зникає (ціна не покриває навіть витрат виробництва).
Крива будується при умові незмінності факторів, які впливають на величину пропозиції (див. вище). Зміни в пропозиції, наприклад, під впливом нової технології, ведуть до зміщення цієї кривої. Збільшення пропозиції зміщує криву вправо, зменшення пропозиції – вліво.
Крива пропозиції знаходить багато застосувань: вона відбиває пропозицію щодо цін споживчих товарів і послуг, праці, землі та капіталу, інвестицій грошей та ін.