Конституційне право України – Шаптала Н. К. – 14.3. Форми роботи представницьких органів місцевого самоврядування

Форми роботи представницьких органів місцевого самоврядування – це відповідні способи досягнення результатів у їх діяльності. Така діяльність здійснюється ними з використанням організаційно-правових і правових форм роботи.

Організаційно-правові форми роботи – це закріплені в нормах муніципального права, вироблені теорією та практикою види і способи організації діяльності органів місцевого самоврядування, спрямовані на реалізацію їх функцій та повноважень.

Правові форми роботи здійснюються шляхом реалізації органами місцевого самоврядування повноважень, пов’язаних з нормотворчою, контрольно-правоохоронною та правозастосовною діяльністю.

Організаційно-правовою формою роботи представницьких органів місцевого самоврядування є сесія. Представницькі органи місцевого самоврядування, тобто сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна ради проводять свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Перша сесія новообраної сільської, селищної, міської, районної у місті ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через місяць після обрання ради у правомочному складі. її відкриває і веде голова цієї виборчої комісії. Він інформує раду про підсумки виборів депутатів та сільського, селищного, міського голови і визнання їх повноважень.

Першу сесію районної, обласної ради скликає і веде голова відповідної територіальної виборчої комісії. Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської – відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної – головою відповідної ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал. У разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або його неможливості скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради – секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради – заступником голови відповідної ради. У цих випадках сесія скликається:

1) відповідно до доручення сільського, селищного, міського голови (голови районної у місті, районної, обласної ради);

2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов;

3) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради – також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації, або постійною комісією відповідної ради. Рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і членів територіальної громади не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках – не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, секретар ради, а сесію районної у місті, районної, обласної ради – голова ради або його заступник.

Сесія ради є правомочною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради. Порядок скликання сесії ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради.

Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради – головою відповідної ради, у разі їх відсутності – відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, заступником голови районної в місті, районної, обласної ради або депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Сесії ради проводяться гласно. У разі необхідності рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Конституційне право України – Шаптала Н. К. – 14.3. Форми роботи представницьких органів місцевого самоврядування