Муніципальне право України – Погорілко В. Ф. – § 3. Форми й методи роботи постійних комісій місцевих рад

Постійні комісії обираються з числа депутатів ради з метою вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, що належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Питання створення і ліквідації постійних комісій рад, затвердження та зміни їх складу, обрання і переобрання голів комісій вирішуються виключно на пленарних засіданнях ради.

Постійні комісії обираються на строк повноваження ради у складі голови і членів комісії відповідною радою. Усі інші структурні питання вирішуються самою комісією.

До складу постійних комісій не можуть бути обрані сільський, селищний, міський голова, секретар сільської, селищної, міської ради, голова районної у місті (у разі її створення), районної обласної ради, їх заступники.

Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначається Законом “Про місцеве самоврядування в Україні” (ст. 47), Регламентом відповідної ради і положенням, яке затверджується радою не пізніше, ніж на другій її сесії, а також положеннями про відповідні постійні комісії ради, що приймаються на засіданнях певної комісії за погодженням з постійною комісією по законності і правопорядку.

Наприклад, Положення про постійні комісії Одеської міської ради, затверджене рішенням № 16-ХХГП від 2 липня 1998 p., містить такі розділи: порядок утворення комісій, організація і порядок роботи постійних комісій; діяльність депутата у складі постійної комісії.

Кількість і перелік постійних комісій визначає відповідна рада. Зазвичай організовують комісії двох видів – функціональні (наприклад, мандатна) і галузеві (з питань бюджету та соціально-економічного розвитку, комісія по промисловості і будівництву тощо).

Так, рішенням Кіровоградської міської ради XXIII скликання від 5 травня 1998 р. № 5, були створені такі постійні комісії:

– мандатна, з питань регламенту, депутатської етики, адміністративно-територіального устрою, відзначення нагородами, відзнаками, присвоєння почесних звань;

– з питань соціально-економічного і культурного розвитку, бюджету, податків, фінансів і цін, планування та обліку;

– з питань управління комунальною власністю, приватизації, зовнішньоекономічної діяльності;

– з питань промисловості, захисту вітчизняного товаровиробника, будівництва, архітектури, транспорту і зв’язку;

– з питань екології, охорони навколишнього природного середовища, житлово-комунального господарства, регулювання земельних відносин;

– з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства та соціального захисту населення;

– з питань освіти, науки, культури, молоді, сім’ї, фізкультури і спорту;

– з питань торговельного і побутового обслуговування, громадського харчування та захисту прав споживачів;

– з питань забезпечення законності, правопорядку, оборонної роботи, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян.

Кількісний склад кожної комісії встановлюється відповідною радою залежно від кількісного складу відповідної ради, переліку, що створюються.

Мінімальний склад постійних комісій – п’ять депутатів.

Комісії як допоміжні органи рад покликані виконувати підготовчу й контрольну функції. Відповідно до цих функцій постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету (підготовча функція), звіти про виконання програм і бюджету (контрольна функція); вивчають і готують питання про стан і розвиток відповідних галузей господарського та соціально-культурного будівництва, інші питання, що вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради й готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями та співдоповідями.

Комісії за дорученням ради, голови, заступника голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради органів, а також з питань, віднесених до відання ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філій і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках – на розгляд ради або виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради.

Постійні комісії стосовно питань, що належать до їх відання, та в порядку, визначеному законом, мають право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філій і відділень необхідні матеріали й документи.

Організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії. Він скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами, організовує роботу з реалізації висновків і рекомендацій комісії. У разі відсутності голови комісії чи неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії.

Основною формою роботи постійних комісій є засідання. Вони скликаються в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал. Засідання є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки й рекомендації, що приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності – заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписує голова і секретар комісії.

Рекомендації постійних комісій підлягають обов’язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.

Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може створювати підкомісії за основними напрямами своєї діяльності.

Для вивчення питань, розробки проектів рішень ради комісії можуть створювати також підготовчі комісії і робочі групи із залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів.

Питання, що належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, заступника голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки та рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписують голови відповідних постійних комісій.

Депутати працюють у постійних комісіях на громадських засадах. За рішенням обласних рад голови постійних комісій з питань бюджету можуть працювати в раді на постійній основі.

Постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею. Вони періодично, згідно з планом роботи відповідної ради, звітують про свою діяльність на пленарних засіданнях ради.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Муніципальне право України – Погорілко В. Ф. – § 3. Форми й методи роботи постійних комісій місцевих рад