Експериментальна психологія – Максименко С. Д. – 4.2.3. Побічні змінні, пов’язані з просторово-часовою послідовністю експериментальних подій

Прийнято виокремлювати три джерела побічної варіативності, пов’язаної з послідовністю експериментальних подій:

Просторово-часова організація;

Ефект перенесення експериментального впливу (ефект порядку проведення випробування);

Повторення стимулів чи відповідей.

Просторово-часова організація

Побічні ефекти можуть виникати, якщо експериментальні впливи повторюються в інваріантній часовій чи просторовій послідовності. Уявимо, що ми обрали три рівні певної незалежної змінної як варіанти експериментального впливу: А1, А2 і А3. Далі уявимо, що експериментальний вплив типу А1 і подається в перший день експерименту, А2 – другого дня, a A3- на третій день.

Звернемо увагу на те, що дві ознаки змінної варіювали одночасно – різні рівні експериментального впливу і те, що вони подавались у різні дні. Виникає запитання: чим зумовлений експериментальний ефект – різними рівнями впливу чи різними днями, коли досліджувані сприймали ці впливи?

Порядок проведення (ефект перенесення).

На результати експерименту може впливати послідовність, в якій подаються експериментальні стимули. Для ілюстрації ефекту перенесення розглянемо такий приклад гіпотетичного дослідження. Одну й ту саму групу учнів навчають з використанням двох різних стилів викладання – авторитарного і демократичного. Вплив кожного стилю оцінюється за показниками педагогічних тестів досягнення (achievement tests), що проводяться наприкінці кожного дня навчання. Уявіть, що авторитарний стиль навчання застосовується у першій половині дня, а демократичний – у другій. Є підстави вважати, що застосування авторитарного стилю може викликати значне емоційне збудження, зумовлене фрустрацією і конфліктом, пов’язаними з необхідністю дотримуватися певних вимог до навчальної поведінки.

Відомо, що сильні емоційні стани швидко не зникають, отже, емоційне збудження, викликане авторитарним стилем навчання у першій половині дня, може “переноситись” і на другу, коли застосовується більш демократичний (поблажливий) стиль навчання і справляти свій негативний вплив на результати навчання.

Хоча показники виконання тесту досягнення можуть адекватно свідчити про ефективність авторитарного стилю навчання, отримані після навчання з використанням демократичного стилю вони, скоріш за все, будуть відбивати як характеристику педагогічного ефекту самого стилю, так і ефект перенесення емоційного напруження, зумовленого попереднім навчанням з використанням авторитарного стилю.

Повторення стимулів чи відповідей

Якщо в процесі експерименту одній й ті самі експериментальні впливи (стимули) пред’являються декілька разів, це супроводжується наданням повторних відповідей (реакцій) на них. Повторне реагування, зрозуміло, само по собі може призводити до певних змін у швидкості чи, скажімо, точності реагування, що “забруднює” виявлення ефекту впливу незалежної змінної. Цей тип побічної змінної отримав назву “ефекту практики” (practice effects) [68, с. 134]. Він може виявлятись у двох варіантах: покращувати ефективність виконання експериментальних завдань завдяки набутому досвіду, а також знижувати ефективність – завдяки стомленню від виконання рутинної діяльності, адаптації до умов експерименту. Цей останній тип можливої побічної змінної в експерименті отримав назву “ефект стомлення”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Експериментальна психологія – Максименко С. Д. – 4.2.3. Побічні змінні, пов’язані з просторово-часовою послідовністю експериментальних подій