Економічний аналіз – Мних Є. В. – Аналітичний процес та його особливості в умовах застосування сучасних інформаційних технологій і систем

Технологічний підхід до організації аналітичних робіт зумовлений їх продуктивною результативністю при використанні технічних ресурсів (знарядь праці), інформаційних ресурсів (предметів праці) і праці аналітиків робочої сили. Технологічна будова аналітичного процесу дає змогу забезпечити збалансованість між необхідними ресурсами та результатами створення системи аналітичної підтримки прийняття управлінських рішень.

Варто виокремити чотири технологічні рівні аналізу:

– організацію технології розв’язання комплексів аналітичних задач;

– організацію технології розв’язання блоків аналітичних задач;

– організацію технології розв’язання окремих аналітичних задач;

– організацію технології розв’язання елементів (модулів) аналітичних задач.

Такий підхід особливо важливий під час автоматизації аналітичного процесу, вибору й обгрунтування систем його забезпечення.

На сьогодні найпрогресивнішою є організація технології аналітичного процесу з використанням сучасних інформаційних систем. Для цього проектується підсистема комплексного економічного аналізу в АСУП (ПКЕА) з розміщенням задач аналізу в інформаційній системі роботи керівників і спеціалістів. Ця підсистема інтегрована до галузевої та територіальної систем управління, диференційована за окремими підсистемами другого порядку (аналіз виробництва і реалізації, аналіз собівартості та ін.) (рис. 3.6).

Економічний аналіз   Мних Є. В.   Аналітичний процес та його особливості в умовах застосування сучасних інформаційних технологій і систем

Рис. 3.6. Схема функціональної інтеграції ПКЕА підприємств

Технологічна інтеграція економічного аналізу на основі сучасних інформаційних систем підвищує ефективність аналітичної роботи за рахунок розширення можливостей проведення факторного аналізу; виокремлення та розв’язання нових багатовимірних задач, які розв’язують, використовуючи економіко-математичні методи та моделі; підвищення оперативності та економічності виконання аналітичних робіт тощо.

Умови ринкової економіки зумовлюють підвищення вимог до вихідної аналітичної інформації при забезпеченні прийняття управлінських рішень. Методика аналізу на основі інформаційних технологій і систем може задовольнити вимоги комплексності, системності, оперативності, точності пізнання досліджуваного об’єкта, тенденцій і закономірностей його зміни і розвитку. При максимальній формалізації аналітичних процедур за допомогою сучасних інформаційних технологій реалізується до 80 % технології аналітичного процесу.

В умовах децентралізації аналізу господарської діяльності на підприємстві його задачі доцільно розміщувати в комп’ютерній мережі. По-перше, досягається оптимальне співвідношення централізованої і децентралізованої систем аналізу, по-друге, підвищується ефективність функціонування інтегрованої системи спрощування економічної інформації внаслідок раціоналізації інформаційного, програмного та технічного забезпечення. В умовах використання інформаційних технологій усі етапи організації аналізу становлять єдиний технологічний процес управління, що забезпечує поліпшення оперативності та дієвості управління. Використовуючи принцип проектування аналітичних модулів для розв’язання різних типів задач, для впровадження сучасних інформаційних технологій розробляють системи програмної технології, які грунтуються на типових алгоритмах аналітичних розрахунків.

Розподіляючи задачі аналізу в комп’ютерній мережі, потрібно забезпечити таку інтеграцію системи, за якої локальна система існувала б автономно і водночас була б частиною єдиної ПКЕА підприємства. Для реалізації функціональних задач треба розробити технологічну карту розв’язання аналітичних задач у послідовності, зображеній на рис. 3.7.

Організація технології аналітичного процесу в інтегрованій комп’ютерній мережі керівників і спеціалістів дає змогу досягти цілісності системи економічного аналізу за умов децентралізованого розв’язання окремих аналітичних задач чи їх модулів. Цим забезпечується вихід аналітичної інформації за різною ієрархією управління чи за різним ступенем досягнення проміжних і кінцевих аналітичних результатів. Також досягаються висока оперативність і дієвість аналізу, оскільки техно

Економічний аналіз   Мних Є. В.   Аналітичний процес та його особливості в умовах застосування сучасних інформаційних технологій і систем

Рис. 3.7. Послідовність розв’язання аналітичних задач у комп’ютерній мережі

Логія аналізу є елементом технології управління в цілому, утворюючи послідовність автоматизації обліку, аналізу, аудиту, контролю, регулювання тощо. Зводиться до мінімуму втрата або спотворення вхідної інформації.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економічний аналіз – Мних Є. В. – Аналітичний процес та його особливості в умовах застосування сучасних інформаційних технологій і систем