Економічний аналіз – Мних Є. В. – 6.2. Аналіз обгрунтованості завдань з виробництва і продажу продукції

Визначення виробничої програми діяльності підприємства в умовах формування ринкових відносин тісно пов’язане з оцінками внутрішнього та зовнішнього економічного середовища, яке зумовлює параметри оптимізації “портфеля замовлень”. Схематично модель аналітичних досліджень зображено на рис. 6.2.

Економічний аналіз   Мних Є. В.   6.2. Аналіз обгрунтованості завдань з виробництва і продажу продукції

Рис. 6.2. Модель аналітичного обгрунтування виробничої програми підприємства

Комплекс задач блоку 1 пов’язаний з дослідженням місткості ринку продукції, робіт, послуг, інтенсивності його насичення, можливостей формування нових місткостей та ін. Оцінка параметрів регулювання ринку (блок 2) передбачає комплекс досліджень з визначення дієвості економічних (ціни, кредитної ставки, митної та податкової політики та ін.) і правових (законодавчих актів регулювання економічних відносин) регуляторів. їх аналіз не лише сприяє оптимальній адаптації виробників до правил регульованого ринку правової держави, а й забезпечує вибір найефективнішої сфери підприємництва. Аналіз виробничого потенціалу (блок 3) має на меті системне дослідження виробничих можливостей підприємства (обсяг виробництва конкурентоспроможної продукції, оптимізований за асортиментом і тривалістю виготовлення), можливостей їх нарощування залежно від кон’юнктури ринку та зони переходу на нову місткість продукції, робіт, послуг. Такий аналіз супроводжується дослідженням ринку засобів виробництва, ринку капіталу, ринку робочої сили та ін.

Комплекс таких досліджень дає змогу отримати індикативні параметри виробничої програми, які визначають можливості формування портфеля замовлень, найважливішими з яких є попит на продукцію підприємств, її конкурентоспроможність, критична маса продажу, можливості укладання договорів поставки на менш вигідних умовах, діапазон коливання ціни на продукцію, напруженість виробничої програми та ін. Розглянемо деякі з них.

Аналіз попиту на продукцію підприємства

За високої насиченості товарного ринку продукцією, в умовах конкуренції та демонополізації можливості реалізації суспільних благ визначають не масштабами їх виробництва, а обсягами споживання. Тому провідне місце в оцінках виробничої програми підприємства займає вивчення попиту на продукцію. Попит встановлюється сукупністю потреб, мотивацій людей стосовно певного товару чи послуг і вимірюється через задоволеність потреб та їх мотивацію. Схематично формування попиту зображено на рис. 6.3.

Попит на продукцію підприємств має еластичний характер і залежить від багатьох факторів, ступінь впливу яких треба виявити. Слід виокремити дві групи факторів: зовнішні та внутрішні.

До зовнішніх факторів належать насиченість ринку продукцією, конкурентоспроможність продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках, реклама та ін.; до внутрішніх – платоспроможність населення, ціна на продукцію, якість продукції, смаки та вподобання покупців.

Характер зміни попиту внаслідок дії названих факторів має багатоманітне вираження залежності і може досліджуватися

Економічний аналіз   Мних Є. В.   6.2. Аналіз обгрунтованості завдань з виробництва і продажу продукції


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економічний аналіз – Мних Є. В. – 6.2. Аналіз обгрунтованості завдань з виробництва і продажу продукції