Диференціальна психологія – Палій А. А. – Особливості моральної свідомості чоловіків і жінок

Моральні цінності повністю зумовлюються соціумом, у якому живе людина: мораль Давніх Риму і Греції була зовсім не такою, як у християнську добу, розуміння добра і зла у сучасних племенах Африки і високорозвинутих країнах Європи кардинально різниться. Тому результати досліджень, отримані в різних країнах, можуть відрізнятися. .

Моральні міркування вивчав американський психолог Лоуренс Кольберг (1927-1987), послідовник Ж. Піаже, який використовував метод моральних дилем (незавершених історій). Досліджуваним він пропонував висловити своє ставлення до вигаданих історій, подібних до такої: “У Хайнца важко хвора дружина. Не маючи вдосталь грошей, він просить аптекаря дати йому необхідні ліки, проте аптекар не погоджується. Щоб урятувати дружину, Хайнц змушений украсти ліки”. Учасникам дослідження, більшість яких становили учні і випускники чоловічого коледжу, ставили стандартні запитання: чи правильно вчинив Хайнц; чому; як би ви діяли на його місці?

Шість емпірично виокремлених стадій Кольберг об’єднав у рівні: “конвенціональний” (лат. сопуєшло – договір) (стадії 3 і 4) – на підставі домовленості людей, як слід поводитися;”доконвенціональний” (стадії 1 і 2) – такий, що ігнорує традиції і соціальні вимоги; “постконвенціональний” (стадії 5 і 6) – орієнтований на високі етичні принципи (табл. 2.7).

Таблиця 2.7

Рівні розвитку моральної думки за Л. Кольбергом

Диференціальна психологія   Палій А. А.   Особливості моральної свідомості чоловіків і жінок

Л. Кольберг установив, що більшість людей перебуває на конвенціональному рівні морального розвитку, діти і правопорушники – на доконвенціональному і лише деякі етично розвинені особи, що мають альтруїстичну професію, можуть досягати постконвенціонального рівня.

Пізніше деякі дослідження засвідчили, що орієнтиром для чоловіків є справедливість – традиційно чоловіча цінність, а жінкам більш властиво пояснювати добрі вчинки цінністю “турбота”, орієнтованою на потреби інших і вимогою відмовитися від власних домагань, жертовністю. На думку К. Джилліган, жінки орієнтуються у моральній поведінці не на об’єктивні права, а на суб’єктивне емоційне сприйняття потреби іншої людини. Вони допомагають не тому, хто заслужив, а тому, хто викликає більше співчуття.

Відмінність у ставленні до моральних цінностей між чоловіками і жінками вивчало багато дослідників. Так, рангуючи за значущістю 15 термінальних (значущих) цінностей (М. Рокич), українські жінки відвели “чесності” 7 місце, а “правдивості” – 11. Чоловіки “чесність” поставили на 6 місце, а “правдивість” – на 9 (в США і чоловіки, і жінки відводять цим цінностям 1 або 2 місця).

Альтруїстична (задля порятунку) брехня більше властива жінкам і фемінним чоловікам, егоцентрична (заради своїх цілей) – чоловікам і маскулінним жінкам. Пояснюючи необхідність брехні, жінки частіше звертаються до її причин (“Тому що боялася…”), чоловіки – до цілей (“Для того щоб перемогти…”). Це означає, що жінки у своїх моральних думках радше процесуальні, а чоловіки – результативні.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Диференціальна психологія – Палій А. А. – Особливості моральної свідомості чоловіків і жінок