Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Застосування. розвиток фінансової системи у майбутньому

Оскільки еволюцію фінансової системи добре пояснюють через аналіз фінансових інновацій, то відповідний економічний аналіз може також допомогти прогнозувати майбутнє. Це особливо важливо, бо економісти, на жаль, не мають доступу до скляної кулі, в якій можна побачити майбутнє. Тож застосуємо економічний аналіз фінансових інновацій, щоб виявити, що може статися у фінансовій системі в наступні роки.

ПОРАДА

У наведених прикладах, не читаючи в підручнику пояснень, спробуйте застосувати аналіз, розвинутий раніше в цьому розділі, щоб прогнозувати, що, на ваш погляд, може відбутися у фінансовій системі Це закріпить пройдений матеріал і водночас дозволить вам відчути, як застосовують економічний аналіз до явищ реального світу.

Що сталося б, якби процентний ризик в майбутньому зменшився?

1970-і й 1980-і роки продемонстрували безпрецедентне зростання процентного ризику. Оскільки “те, що зростає, повинно зменшитись”, то цілком можливо, що процентний ризик у майбутньому зменшиться. Як вплине таке зменшення на фінансову систему?

При нижчому процентному ризику інвестори потребували б меншого захисту від процентного ризику. В результаті на фінансових ф’ючерсних ринках менше страхують і тому меншим стає обсяг торгівлі фінансовими ф’ючерсними контрактами. Крім того, попит на страхування від процентного ризику, що забезпечується опціонами для боргових інструментів, був би меншим. Зростання обох цих ринків, що простежувалося в кінці 1970-х і в 1980-і роки, могло б сповільнитися, а розмір ринків міг би навіть зменшитися. Якби обсяг торгових операцій значно зменшився, то деякі фінансові ринки ф’ючерсів та опціонів могли б зникнути.

Що сталося б, якби темпи інфляції в майбутньому зменшилися?

В історії США було немало періодів, під час яких темпи інфляції зменшувалися Якби темпи інфляції зменшилися до рівня, нижчого за нинішній, то якою була б реакція фінансової системи?

Уповільнення темпів інфляції могло б, згідно з ефектом Фішера, описаним в розділі б, зменшити процентні ставки. Зменшення процентних ставок могло б зменшити “податок” на депозити, який накладається резервними вимогами. Оскільки банки будуть менше зацікавлені в ухилянні від цього “податку”, то вони могли б менше позичати на ринках банківських комерційних паперів або євродоларів, які нині не підпадають під резервні вимоги, і замість цього шукали б можливостей для ділових вкладів. Іншим фактором, що збільшив би кількість депозитів, є те, що нижчий “податок” на депозити дозволив би банкам платити на них вищу процентну ставку і, отже, зробив би їх конкурентнішими порівняно з фондами грошового ринку. Вкладники тепер виявили б, що вклади привабливіші, порівняно з фондами грошового ринку, так що депозити далі зростали б, а фонди грошового ринку зменшувалися б.

Наведені приклади свідчать, що економічний аналіз фінансових інновацій може допомогти нам прогнозувати, яким чином фінансова система може реагувати на можливі зміни. Додаткові приклади корисності цього аналізу наведені у завданнях в кінці розділу. Проте цей аналіз не може точно передбачити самі фінансові інновації в майбутньому. Справжня форма, яку набирає інновація, відображає загадковий процес людського винахідництва. Технічний прогрес також відіграє важливу роль у фінансових нововведеннях. Його прогнозування винятково складне. Хто міг би уявити собі ще тридцять років тому, що замість комп’ютерів, які займали великі кімнати, з’являться персональні комп’ютери, що поміщаються на столі?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Застосування. розвиток фінансової системи у майбутньому