Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Опціонний ринок для боргових інструментів

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків   Мишкін Ф. С.   Опціонний ринок для боргових інструментів

Тракт дав змогу банкові захиститися від будь-якого процентного ризику, що, безперечно, забезпечить банкові прибуток від надання позики.

В такий спосіб фінансовий ф’ючерсний ринок дає змогу і покупцям, і продавцям фінансових ф’ючерсних контрактів захиститися від процентного ризику. Коли в 1970-х роках процентний ризик збільшився, то здатність уникати його стала особливо цінною. Це збільшило ймовірність того, що велика кількість інвесторів матиме бажання купувати та продавати на фінансових ф’ючерсних ринках. Оскільки великий обсяг торгівлі мав наслідком вищі прибутки трос, хто створив фінансовий ф’ючерсний ринок, то наш економічний аналіз фінансових інновацій передбачає, що такий ринок мав би розвинутися Це передбачення підтвердилося в 1975 р., коли Чиказька товарна біржа (на якій ф’ючерсними контрактами на пшеницю, кукурудзу, соєві боби та овес уже торгували) створила ф’ючерсний ринок для цінних паперів Державної національної асоціації іпотечного кредиту.

Цей фінансовий ф’ючерсний ринок був настільки успішним, що Чиказька товарна біржа згодом відкрила ф’ючерсні ринки для довгострокових облігацій та векселів Державної скарбниці США, в той час як Міжнародний валютний ринок, дочірня фірма Чиказької товарної біржі, організував ф’ючерсний ринок векселів Державної скарбниці США, банківських сертифікатів депозитів та євродоларів. Обсяг торгівлі на фінансових ф’ючерсних ринках зріс до надзвичайних розмірів. Облігації Державної скарбниці США та євродолари є зараз серед десяти зі ста найпоширеніших стандартизованих товарів, якими торгують і на фінансових, і на не фінансових ф’ючерсних ринках

Опціонний ринок для боргових інструментів

Іншим фінансовим інструментом, який дає змогу інвесторам зменшити процентний ризик, є опціон на боргові інструменти. Опціонний контракт забезпечує право купівлі (опціон покупця) або продажу (опціон продавця) цінного паперу за встановленою ціною, яку називають виконавчою ціною або укладеною ціною. Опціон покупця, строк дії якого закінчується через шість місяців, для купівлі тримісячних векселів Державної скарбниці з номінальною вартістю в 1 млн. дол при укладеній ціні 975 000 дол.- це один приклад. Шестимісячний опціон продавця для продажу облігацій Державної скарбниці з номінальною вартістю 100 000 дол. при укладеній ціні 102 000 дол.- це інший приклад.

Опціонний контракт є формою страхування від процентного ризику. Щоб зрозуміти це, давайте розглянемо наступні два приклади. Нехай Ірвінг Інвестор володіє облігацією Державної скарбниці з номінальною вартістю в 100 000 дол і купує тримісячний опціон на продаж, який дає йому право продажу облігацій за укладеною ціною 102 000 дол. (що містить доход в розмірі 10 %). Навіть якщо процентні ставки зростуть понад 10 % і курс облігацій впаде нижче укладеної ціни 102 000 дол., то Ірвінг захищений від збитків, бо опціонний контракт надає йому право продати облігацію за 102 000 дол. Так само, коли Ірвінг думає про купівлю облігації Державної скарбниці, то він може гарантувати собі мінімум – 10 %-ну ставку, купуючи тримісячний опціон на купівлю облігації за укладеною ціною 102 000 дол. Тепер, якщо процентна ставка падає нижче від 10 %, його опціонний контракт дасть змогу йому купити облігацію за 102 000 дол., забезпечуючи 10 %-ну ставку.

Оскільки опціонні контракти виступають формою страхування, то покупці повинні платити за них ціну, яку досить природно називати “премією” або застрахованим внеском. Як можна було очікувати, зросла нестабільність процентних ставок протягом останніх років збільшила попит на цей вид страхування, перетворюючи опціонний ринок для боргових інструментів у потенційно прибутковий. Чиказька опціонна біржа, на якій з 1973 р. торгують опціонами для акцій, започаткувала торгівлю опціонами для боргових інструментів у 1981 р. Зараз Чиказька опціонна біржа та інші біржі пропонують опціон не тільки для облігацій та ф’ючерсних векселів Державної скарбниці, але й також для фінансових ф’ючерсних контрактів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Опціонний ринок для боргових інструментів