Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Еволюція міжнародної фінансової системи

Перш ніж досліджувати наслідки впливу міжнародних фінансових операцій на монетарну політику, нам потрібно зрозуміти минулу і поточну структуру міжнародної фінансової системи.

Золотий стандарт

До першої світової війни світова економіка функціонувала в умовах золотого стандарту, за якого валюти більшості країн прямо конвертувалися в золото. Американські доларові банкноти, наприклад, можна було обмінювати у Державній скарбниці приблизно на 1/20 унції золота. Британська скарбниця так само обмінювала 1/4 унції золота на один фунт стерлінгів. Оскільки американець міг конвертувати двадцять доларів в одну унцію золота, що можна було використати для купівлі чотирьох британських фунтів, то обмінний курс між британським фунтом і доларом приблизно встановлювався на рівні 5 доларів за фунт стерлінгів. Прив’язування валют до золота мало наслідком постійні обмінні курси між країнами у міжнародній фінансовій системі. Постійні обмінні курси за золотого стандарту мали важливу перевагу у стимулюванні світової торгівлі через усунення невизначеності, що має місце при коливанні обмінних курсів.

Щоб зрозуміти, як золотий стандарт діяв на практиці, подивімося, що станеться, коли за золотого стандарту британський фунт починає поціновуватися (більше 5 дол за фунт). Якщо американський імпортер англійської твідової тканини на суму 100 фунтів намагається сплатити за твід доларами, то вона коштуватиме понад 500 дол Це більше порівняно з тим, що було раніше Проте наш імпортер має інший вибір, який передбачає купівлю золота, що може зменшувати затрати на твід Замість того щоб розплачуватися за твід доларами, американський імпортер може обміняти 500 дол на золото, переслати золото в Британію і перетворити його у 100 фунтів стерлінгів. Пересилка золота у Британію є дешевшою доти, доки британський фунт має вартість понад 5 дол за фунт (плюс маленька сума, щоб оплатити витрати по перевезенню золота).

Поцінування фунта веде до зростання британських валютних резервів (золота) і рівнозначних втрат США. Оскільки зміна у володінні країною валютними резервами (золото) веде до рівнозначної зміни у грошовій масі, то переміщення золота зі США до Великобританії спричиняє збільшення британської грошової маси, в той час як американська грошова маса зменшується Як результат, збільшення пропозиції грошей у Британії підвищує рівень цін у цій країні, в той час як падіння пропозиції грошей у США зменшує рівень цін там Збільшення рівня цін у Великобританії щодо рівня США спричиняє знецінення фунта стерлінгів. Цей процес продовжуватиметься доти, доки вартість фунта не повернеться назад до рівня менше 5 доларів за фунт.

Знецінення фунта і його падіння нижче вартості 5 доларів, навпаки, стимулює переміщення золота з Британії до Сполучених Штатів Америки. Ці пересилки золота збільшують пропозицію грошей у США і зменшують пропозицію грошей у Британії, примушуючи фунт дорожчати в напрямі до 5 доларів. Ми, отже, бачимо, що за золотого стандарту підвищення або падіння валютного курсу приводить у дію сили, що повертають його до паритету.

Доки додержуються правил золотого стандарту і підтримують гарантований обмін валют на золото, доти обмінні курси залишаються постійними. Проте, як і в нашому прикладі, дотримання золотого стандарту означало, що країна більше не мала контролю над власною монетарною політикою, оскільки її пропозиція грошей здебільшого визначалася потоками золота між країнами. Крім того, на монетарну політику у всьому світі значною мірою впливало виробництво золота та відкриття нових родовищ золота. Коли виробництво золота було на низькому рівні у 1870-і та 1880-і роки, то пропозиція грошей у всьому світі зростала повільно і не встигала за зростанням світової економіки. Результатом була дефляція, тобто падіння рівня цін. Відкриття золота на Алясці і в Південній Америці у 1890-і роки величезною мірою розширило виробництво золота, яке, в свою чергу, спричинило швидке зростання поставок грошей, і рівень цін зростав аж до першої світової війни.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Еволюція міжнародної фінансової системи