Екологія – Васюкова Г. Т. – 9. Визначення напруженості екологічної ситуації (за М. Ф. Реймерсом)

Визначення мають не нормативний, а рекомендаційний характер.

1. Зона напруженої екологічної ситуації (ЗНЕС) – ареал, у жах якого швидкість антропогенних порушень перевищує Т самовідновлення природи і виникає загроза докорінної, ще зворотної зміни природних систем, де окремі показники здоров’я людини (захворюваність дітей, дорослих, кількість психічних відхилень і ін.) достовірно вищі від норм, що існували тут раніше або існують в інших регіонах країни і світу, де антропогенний тиск значно менший, і це не призводить до статистично підтверджених змін тривалості життя населення і більш ранньої інвалідності, не пов’язаної з професією.

Доцільна економічна компенсація жителям зони.

При визначенні ЗНЕС враховуються різні групи населення (корінне, мігранти, біженці і т. п.), а також географічне місце зони.

В усіх випадках показники здоров’я населення можуть бути як натурними, так і розрахунковими (модельними). Останнім варто віддавати перевагу, щоб не експериментувати з людьми. Модельні показники дають можливість відвернути лихо вчасно.

Вірогідність антропогенних і природних катастроф у ЗНЕС – менше ніж одна подія за 100 років, а ризик для людей (потенційна загибель однієї людини) – не більше чим один випадок на 1 млн. населення за рік.

Можливе виникнення конфліктної екологічної ситуації – формування суб’єктивно, психологічно неприйнятного середовища життя при об’єктивній її безпеці для здоров’я населення. Ця ситуація викликає постійний стрес і призведе до виникнення об’єктивно напруженої ситуації.

2. Зона екологічного лиха (ЗЕЛ) – ареал, у межах якого відбувається важкозворотна зміна продуктивних екосистем менш продуктивними (збільшується опустелювання); у результаті антропогенного або (рідше) природного впливу неможливе соціально-економічне господарювання (традиційне або науково обгрунтоване); показники здоров’я населення – внутрішньоутробна і дитяча смертність, захворюваність дорослих і дітей, психічні відхилення і т. п. погіршуються. Частота і швидкість настання інвалідності достовірно вища, а тривалість життя людей статистично помітно нижча, ніж на аналогічних територіях, що не зазнали подібного негативного впливу. Зміни у показниках стану здоров’я і смертності населення вищі, ніж ті, що відповідають нормальним природним коливанням у межах цієї зони або аналогічних регіонів тепер, або в минулому.

Економічна компенсація мешканцям уже не виправляє положення – потрібні інвестиції для поліпшення екологічної ситуації.

Вірогідність антропогенних і природних катастроф у ЗЕЛ – одна подія на 50-100 років, а ризик для людей (потенційна загибель однієї людини) – не більше одного випадку на 100 тис. населення за рік.

3.Зона екологічної катастрофи (ЗЕК) – ареал, у межах якого
Відбувається незворотний або важко зворотний перехід до повної втрати біологічної продуктивності (сильне і швидке опустелювання) або виникла фізико-хімічна, або біологічна аномалія, що становить небезпеку для життя, здоров’я, репродуктивних здібностей людини і сприяє появі потворних, канцерогенних і (або) мутагенних ефектів протягом життя людини, або в декількох поколіннях людей. Усі предмети, що виготовляються в ЗЕК, становлять небезпеку для здоров’я людей або наступних поколінь. Це робить територію непридатною для життя і господарювання людини, а акваторію перетворює в економічну пустелю. У межах ЗЕК люди можуть знаходитися лише тимчасово, корінне населення може бути виселене з неї.

Компенсації підлягає втрата “маленької батьківщини”, стрес від зміни місця проживання. На новому місці проживання необхідне значне поліпшення умов життя. У межах ЗЕК ризик для людей перевищує один летальний випадок на 100 тис. населення за рік.

Від катастроф варто відрізняти аварії – точкові або вузько-локальні події.

4.Стихійне лихо(СЛ) – будь-яке природне явище, як правило, таке, що не може бути відвернене (землетрус, повінь, цунамі, ураган, виверження вулкана і т. п.), що спричинило економічні збитки і несе загрозу життю і здоров’ю людей.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Екологія – Васюкова Г. Т. – 9. Визначення напруженості екологічної ситуації (за М. Ф. Реймерсом)