Зовнішньоекономічні операції і контракти – Козик В. В. – 5.2.3.2. Розрахунки за допомогою чеків

Ще одним засобом платежу є чек – письмове безумовне розпорядження покупця своєму банку виплатити зазначену у ньому суму чекотримачу готівкою або шляхом її перерахування на його рахунок у банку.

Чеки не е грошима, а лише заміняють їх у платіжному обігу. Тому вони обов’язково повинні мати покриття. Видають чеки тільки у межах суми, яка є на поточних та інших рахунках клієнтів у банку.

Операції з чеками регулюються національними законодавствами, які у країнах Західної та Східної Європи базуються на Одноманітному законі про чеки (Женева, 1931 р.).

Чеки мають точно встановлену форму письмового документа та виписуються на спеціальних бланках. Вони повинні мати такі основні реквізити:

1. Найменування “чек”.

2. Сума чека.

3. Просте і нічим не обумовлене розпорядження сплатити зазначену суму.

4. Чекова позначка (найменування “чек” у тексті документа).

5. Найменування платника (банку), де чекодавець має свій поточний рахунок.

6. Місце платежу.

7. Дата та місце складання чека.

8. Підпис чекодавця.

Нижче наведений зразок ордерного чека за формою Одноманітного закону про чеки, у дужках – номер елемента згідно з розшифровкою, наведеною вище.

(1) Чек

(2) Євро 10 000 (7) Барселона, 1 березня2003р.

(5) Спанішбанк, Барселона

(3) Платіть проти цього (4) чека наказу фірми “Світоч”, Львів, Україна (2) десять тисяч евро.

(6) Місце платежу: Барселона (8) Фірма “Гауді”, Барселона

(підписи)

Відсутність одного із перерахованих реквізитів робить документ недійсним.

У договорі чекодавця з банком може бути умова, шо банк зобов’язується оплатити “овердрафт “, тобто суму більшу за залишок на банківському рахунку з нарахуванням на неї річних відсотків.

На відміну від векселя, чеки не є засобом кредиту, і тому строк їх обігу обмежений. Згідно з Женевською конвенцією 1930 р. (до якої приєднались країни цивільного права – Західна та Східна Європа) строк подання чека до оплати з дня його виставлення обмежується:

– 8 днями – у країні Його видачі;

– 20 днями – якщо місце його видачі та місце оплати знаходяться у різних країнах одного континенту;

– 70 днями – якщо оплата здійснюється в іншій країні світу. Англо-американське право (звичайне право) не встановлює конкретних граничних

Термінів подання чека до оплати, але передбачає, що його слід подати до оплати протягом “поміркованого терміну” згідно з банківською практикою.

Чек може передаватись однією особою іншій по індосаменту (передаточному напису), який проставляється на зворотному боці чека та підписується особою, яка зробила цей напис.

В залежності від умов передачі чека від однієї особи іншій та характеру його використання розрізняють такі види чеків:

– пред’явницькі чеки, які виписуються на пред’явника. Його передача іншій особі може бути здійснена за індосаментом та без індосаменту. У міжнародному платіжному обігу такі чеки дуже поширені;

– іменні чеки, які виписуються на користь певної особи, і їх передача не може бути здійснена за допомогою звичайного Індосамента. Широкого розповсюдження вони не мають;

■ ордерні чеки, які виписуються на користь певноТ особи або за її наказом. Передача чека іншій особі здійснюється за допомогою індосаменту із застереженням “наказу”. У міжнародних розрахунках вони значно поширені.

Чек не є твердою гарантією платежу. Банки не несуть відповідальності за те, що на момент платежу усі кошти чекодавця витрачені і платити по чеку чекотримачу нема чим. У деяких країнах чекодавці можуть інформувати банки про анулювання раніше виданих чеків. Більш твердим зобов’язанням є чек, який авольоеаний банком, або іншою установою, або особою, тобто тими, хто гарантує платіж зазначеної у чеку суми. Тому слід використовувати авальовані ордерні чеки, які індосовані на банк продавця.

Іноді чеки кросуються, тобто перекреслюються чекодавцем паралельними лініями по діагоналі. Це означає, що платіж по чеку може бути здійснений лише у безготівковій формі і лише банку чекотримача.

Чек може бути виписаний у будь-якій валюті, а не тільки у валюті банківського рахунка трасанта. Вартість чека для покупця незначна, хоча експортер вносить плату за інкасо. У цьому полягають переваги платежу за допомогою чека. Серйозним недоліком є тривалий час, необхідний для інкасування платежів по чеку. Чеки часто підлягають оплаті у країні покупця, і тому експортер повинен дати розпорядження про те, щоб ці гроші були інкасовані через його банк з-за кордону.

У міжнародній торгівлі оплата боргів за допомогою чеків може бути незручною через такі причини:

– експортер (отримувач платежу) повинен звернутись до свого банку з розпорядженням про інкасування платежів, і банк буде збирати плату за інкасо;

– чек може суперечити постановам про валютне регулювання у країні покупця, тому розрахунки можуть бути затримані до отримання необхідного дозволу на здійснення платежу;

– чек може бути втрачений при пересиланні поштою;

– чек може виявитись непокритим і не буде оплачений після пред’явлення.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Зовнішньоекономічні операції і контракти – Козик В. В. – 5.2.3.2. Розрахунки за допомогою чеків