Зовнішньоекономічні операції і контракти – Козик В. В. – 2.1.6. Техніко-економічне обгрунтування ЗТО

П’ята стадія першого етапу передбачає вибір оптимальних платіжних умов – однієї із двох головних умов (БУП та умови платежу) майбутнього зовнішньоторгового контракту (ЗТК), які належать до групи обоє ‘язкових умов. При визначенні валютно-фінансових умов ЗТК повною мірою виявляються протилежні інтереси експортера, який прагне отримати максимальну суму валюти у найкоротший термін, та імпортера, який зацікавлений у найкоротшому терміні поставки товару, перевірці його якості, відтермінуванні оплати товару до моменту його остаточної реалізації та у виплаті найменшої суми за товар.

Вибір валютно-фінансових умов залежить від характеру економічних та політичних відносин між країнами контрагентів, співвідношення сил контрагентів, кон’юнктури товарного ринку, характеру товару, торгових узансів (звичаїв), чинних міжурядових та міжнародних угод, які регламентують валютно-фінансові умови, банківських традицій у цій сфері. Міжурядові угоди встановлюють загальні принципи розрахунків, які слід враховувати при розробці конкретних валютно-фінансових умов у ЗТК.

Проробка валютно-фінансових умов ЗТК передбачає визначення двох груп елементів – валютних та фінансових умов. Валютні умови включають у себе такі складові: валюту ціни товару; вал юту платежу; курс перерахунку вал юти ціни у валюту платежу при їх неспівпадінні; захисні валютні застереження проти ризику валютних втрату разі зміни курсу валют. Фінансові умови включають у себе такі складові: умови платежу; форми розрахунків; засоби платежу; гарантії платежу; банки, через які будуть здійснюватись розрахунки.

На рис. 2.1 наведені валютні та фінансові умови ЗТК.

Більш докладно валютно-фінансові умови ЗТК розглянуті у розділі У “Міжнародні комерційні розрахунки “.

Зовнішньоекономічні операції і контракти   Козик В. В.   2.1.6. Техніко економічне обгрунтування ЗТО

2.1.6. Техніко-економічне обгрунтування ЗТО

Шоста стадія першого етапу включає техніко-економічне обгрунтування (ТЕО) доцільності операції, оцінку ефекту та ефективності від її здійснення. При цьому повинні бути враховані як інтереси учасників, так і держави, які часто потребують прийняття компромісних рішень. Підготовка та здійснення ТЕО ЗЕО та міжнародного проекту розглядаються у розділі VI “Техніко-економічне обгрунтування зовнішньоекономічних операцій та міжнародних проектів “.

2.1.7. Підготовка проекту контракта

Сьома стадія першого етапу включає підготовку проекту ЗТК з використанням або без використання типових контрактів, проформ та торгових звичаїв (узансів).

Якщо під час проробки пропозицій контрагенти прийдуть до взаємоприйнятних умов, контракт може бути підготовлений однією з сторін, підписаний та висланий іншій для підписання та повернення; якщо – не прийдуть, то кожна із сторін готує свій проект ЗТК, а потім під час переговорів контрагенти готують спільний ЗТК.

Підготовкою контракту займається спеціаліст, який має юридичну освіту або належну підготовку, а також практичний досвід роботи з профілю діяльності фірми. Великі фірми зазвичай мають у штаті кваліфікованого юриста або навіть цілий відділ. Дрібніші фірми наймають консультанта або користуються послугами юридичних фірм. В останньому випадку слід брати до уваги, що навіть висококваліфікований юрист добре відпрацьовує лише оболонку ЗТК, його загальні умови та правові особливості, а предметна частина, технічні аспекти та умови залишаються за спеціалістами, які добре знають характеристики даної продукції, проблеми транспортування тощо. З цього випливає, що у складанні проекту ЗТК беруть участь декілька спеціалістів різного профілю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Зовнішньоекономічні операції і контракти – Козик В. В. – 2.1.6. Техніко-економічне обгрунтування ЗТО