Основи економіки та організації підприємництва – Тирпак І. В. – 2.4. Умови і порядок державної реєстрації підприємства

Державна реєстрація підприємства є обов’язковою юридичною дією при його створенні, за якою підприємство офіційно вважається створеним і набуває статусу юридичної особи з дня його реєстрації. Державна реєстрація підприємства встановлена згідно вимог діючого чинного законодавства, де викладені умови і порядок реєстрації підприємств державним органом. Більш детально вони визначаються Положенням про порядок державної реєстрації підприємств, затвердженим Кабінетом міністрів України. Етапи створення і державної реєстрації підприємства наведені в табл. 4.

Реєстрація підприємств є процесуально-правовою дією, внаслідок якої підприємства включаються до державного реєстру підприємств країни. Днем включення до реєстру визначено день реєстрації підприємства. Зазначена дія має за мету надати підприємству формально-юридичних ознак суб’єкта права, згідно з якою воно починає функціонувати у господарсько-правовому полі як загальновідома для третіх осіб і органів держави юридична особа.

O Запис у державному реєстрі про реєстрацію підприємства-це юридичний факт створення підприємства з правами юридичної особи. Відповідно до законодавства України підприємство визначається діючим, стає юридичною особою з дня його державної реєстрації, діяльність незареєстрованих не допускається. З іншого боку, підприємство вважається таким, що припинило свою діяльність, з моменту внесення запису про це до державного реєстру.

Таблиця 4.

Етапи створення і реєстрації підприємства

Назва і послідовність

Короткий зміст етапу

Вид заключного документа

Рішення про

Створення

Підприємства

Вибір виду діяльності підприємства. Пошук партнерів-засновників. Підготовка техніко-економічного обгрунтування

Техніко-економічне

Обгрунтування

Збори засновників

Вибір організаційно-правової форми підприємства. Вибори або призначення керівника

Витяг з протоколу зборів

Підготовка засновницьких документів

Підготовка проекту засновницького договору і статуту підприємства

Засновницький договір і статут підприємства

Організаційно-підготовча робота

Отримання інформації та бланків у реєстраційному відділі органу місцевої влади

Інформація і бланки документів

Звернення до нотаріальної контори

Нотаріальне засвідчення підписів засновників і керівників створюваного підприємстві)

Нотаріальне засвідчення документів

Звернення до державного органу реєстрації

Подання необхідних документів, включаючи додаткові та квитанцію про сплату реєстраційного збору

Свідоцтво про

Реєстрацію

Підприємства

Звернення до органу статистики

Занесення підприємства до Єдиного державного реєстру і присвоєння йому ідентифікаційного колу

Ідентифікаційний код

Звернення до установи банку

Оформлення документів та відкриття розрахункового рахунку, укладання договору на банківське обслуговування

Одержання номера

Розрахункового

Рахунку

Звернення до місцевого відділу

УВС

Подання заяви на одержання дозволу на виготовлення круглої

Печаткі і штампів. .

Дозвіл на виготовлення печатки і штампі”

Звернення до гравірувальної

Майстерні

Виготовлення печатки і штампів для створеного підприємства

Кругла печатка і штампи

Державна реєстрація підприємства здійснюється державною адміністрацією за місцем знаходження підприємства. Законодавством визначені також органи, які здійснюють державну реєстрацію окремих видів суб’єктів господарювання. Так, господарські товариства, що займаються банківською діяльністю, реєструє Національний банк України в порядку, визначеному Законом “Про банки і банківську діяльність”. Фондова біржа підлягає державній реєстрації Кабінету міністрів України.

Для державної реєстрації підприємства до відповідного органу державної реєстрації подається заява засновника з проханням зареєструвати підприємство. До заяви додаються рішення про створення підприємства, статут та інші документи за переліком, визначеним Господарським кодексом, Законами України та іншими нормативно-правовими актами. Відповідно до законодавства, державна адміністрація має право провести екологічну експертизу майбутнього підприємства, одержати експертні оцінки його санітарного і протипожежного стану. Можливі також й інші запити, пов’язані зі станом і соціально-економічним розвитком конкретного регіону.

За наявності всіх документів реєстрація підприємства здійснюється у термін не більше 5 робочих днів з дня подачі заяви. Протягом цього часу орган державної реєстрації зобов’язаний видати заявнику свідоцтво про державну реєстрацію підприємства. За державну реєстрацію підприємства вноситься плата, розмір якої встановлений Кабінетом міністрів України “Про порядок видачі суб’єктам підприємницької діяльності дозволів (ліцензій) на здійснення окремих видів діяльності та про розміри плати за державну реєстрацію”. Розмір ставок плати за реєстрацію суб’єктів підприємництва диференційований залежно від виду підприємства, а також від того, хто є засновником підприємства (юридичні або фізичні особи). Одержані кошти за реєстрацію зараховуються до місцевого бюджету за місцем реєстрації.

Свідоцтво про реєстрацію підприємства є юридичною підставою для відкриття підприємством розрахункового рахунку в установах банків, інших рахунків за місцем реєстрації або будь-яких інших банках за згодою сторін, а також розв’язання питання про виготовлення печатки, за заздалегідь підготовленим ескізом.

Для відкриття розрахункового рахунку в банку подаються такі документи: заява про відкриття рахунку за встановленою формою; копія затвердженого статуту підприємства; копія свідоцтва про державну реєстрацію підприємства; заповнена банківська картка із зразками підписів і відбитку печатки підприємства.

Зразки своїх підписів на картці ставлять особи, які мають право першого і другого підпису на розрахунковому рахунку. Право першого підпису завжди належить директору (голові) підприємства, другого підпису – бухгалтеру, а за його відсутності, за рішенням директора, – особі, на яку покладається ведення бухгалтерського обліку і складання звітності. Картка із зразками підписів і відтиском печатки повинна бути завірена керівником організації-засновника або нотаріально. Після заповнення і оформлення вказані документи здають в обрану установу банку для відкриття рахунку. Перевіривши правильність заповнення документів, банк відкриває підприємству розрахунковий рахунок, проставляє його номер на оригіналі зареєстрованого статуту, скріплює підписом головного бухгалтера і відтиском гербової печатки банку, і в триденний термін банк зобов’язаний повідомити про це податкову інспекцію.

Орган, який здійснив організацію підприємства, зобов’язаний у десятиденний термін подати відомості до відповідної податкової інспекції та органу державної статистики. Ці органи встановлюють коди підприємств відповідно до загального класифікатора галузей народного господарства Міністерства статистики України.

Уразі зміни форми власності, організаційної форми або назви підприємства, воно підлягає перереєстрації, яка здійснюється у порядку, встановленому для його реєстрації.

Відмова у державній реєстрації підприємства вважається законною лише з двох підстав: унаслідок порушення встановленого законом порядку створення підприємства; у випадку невідповідності установчих документів вимогам чинного законодавства. Не допускається відмова в державній реєстрації підприємств з мотивів його недоцільності.

Скасування державної реєстрації підприємства може бути добровільним (за заявою підприємства) або примусовим на підставі рішення суду, арбітражного суду у випадках:

А) визнання недійсними або такими, що суперечать чинному законодавству, установчих документів;

Б) здійснення діяльності, що суперечить установчим документам та чинному законодавству України;

В) у разі несвоєчасного повідомлення підприємством про зміну місцезнаходження.

Скасування державної реєстрації підприємства припиняє підприємницьку діяльність як господарюючого правового суб’єкта. Статусу юридичної особи підприємство позбавляється після здійснення усіх заходів щодо ліквідації його як суб’єкта підприємницької діяльності.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Основи економіки та організації підприємництва – Тирпак І. В. – 2.4. Умови і порядок державної реєстрації підприємства