Міжнародна економіка: в питаннях та відповідях – Козак Ю. Г. – 1.4.36. Які нові тенденції в організації діяльності світових фондових бірж?

В роботі фондових бірж за останні 10 років сталися значні зміни, котрі повністю змінили обличчя бірж

1. Перехід на електронну торгівельну систему.

На більшості бірж торгівельний зал сам по собі відсутній, а угоди здійснюються через віддалені термінали персональних ЕОМ, що мають доступ до центрального комп’ютеру фірми. Лише на нью-йоркській фондовій біржі в якості основного методу використовується відкритий вигук; на токійській біржі від нього відмовились у 1999 р.; на франкфуртській біржі хоча торгівельний зал діє, але число угод невелике. Основна частина угод укладається за допомогою електронної системи, завдяки якій можна торгувати на тій чи інший біржі з будь-якої точки земної кулі, а в міру розвитку Інтернету це стає ще простіше.

На американських біржах третина всього обороту припадає на угоди через Інтернет.

На електронну систему торгівлі переходять деривативні біржі. Першою з таких стала німецька біржа строкових контрактів під назвою ОТВ у Франкфурті (1990 р.). Вона з самого початку була електронною і могла приваблювати віддалених членів практично в будь-якій країні світу; 1

2. Активізація процесів глобалізації на фондових ринках.

Починає здійснюватись перехід окремих бірж на технологію провідних організаторів торгівлі, що створило передумови для їх злиття. Інституціональним проявом цього процесу є інтеграція лондонської і франкфуртської фондових бірж, об’єднання паризької, амстердамської і брюссельської бірж, котрі діють як одна міжнаціональна – Euronext (нині в об’єднання увійшла біржа Португалії), формування “Глобального фондового ринку”, який об’єднує десять величезних бірж світу з сукупною капіталізацією в 20трлн. дол. (Нью-Йорк, Токіо, Гонконг, Париж, Брюссель, Амстердам, Мельбурн, Торонто, Сан-Паулу, Мехіко) та ін.

Інтеграція фондових бірж сприяє формуванню інвестиційного простору, який функціонує за уніфікованими правилами.

3. Об’єднання класичних фондових і деривативних бірж.

На об’єднаних біржах торгують не лише акціями і облігаціями, але й ф’ючерсами і опціонами. Прикладом може слугувати Німецька Deutsche Borse, що об’єднує фондову (FWB) і строкову (DTB-EUREX) біржі; об’єднання сінгапурської фондової біржі зі строковою (SIMEX).

4. Перетворення фондових бірж у відкриті акціонерні товариства, тобто в бізнес – організації.

Відкритими акціонерними товариствами стали фондові біржі Стокгольму (1993 p.), Хельсінкі (1996 p.), Копенгагену (1997р.), Амстердаму (1997 p.), Мілану (1997 p.), австралійська фондова біржа (1998 p.), лондонська фондова біржа (2000 p.). Акціонувалась американська торгівельна система NASDAQ. В оборот на позабіржовому ринку NASDAQ можуть надійти 45% її акцій, а виручка піде на розширення бізнесу в інших країнах і модернізацію технологій.

5. Вихід бірж через зрослу конкуренцію за національні межі і пропонування своїх послуг на зовнішньому ринку.

Вони відкривають доступ на свої торгівельні майданчики іноземним учасникам торгів, проводять лістинг і ведуть торгівлю іноземними цінними паперами. Так, на лондонській фондовій біржі в торгівлі беруть участь понад 170 міжнародних інвестиційних організацій і понад 500 іноземних банків. Акції міжнародних компаній понад 60 країн пройшли лістинг на лондонській фондовій біржі


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Міжнародна економіка: в питаннях та відповідях – Козак Ю. Г. – 1.4.36. Які нові тенденції в організації діяльності світових фондових бірж?