Валютні операції. Порядок здійснення та обліку – Лівшиц Д. М. – 6. Використання готівкової іноземної валюти на території України як засобу платежу або як застави

6.1. Фізичні особи – нерезиденти, а також повноважні представники юридичних осіб – нерезидентів – суб’єктів підприємницької діяльності можуть використовувати на територіях митниць готівкову іноземну валюту як засіб платежу в разі:

А) сплати мита, інших податків і зборів (обов’язкових платежів), митних зборів та фінансових санкцій відповідно до митного законодавства України;

Б) сплати дорожніх зборів і оформлення перевезень негабаритних, великовагових і небезпечних вантажів;

В) сплати платежів за охорону та супроводження підакцизних і транзитних товарів митними органами;

Г) сплати консульських зборів для відкриття віз на в’їзд в Україну;

Г) оплати послуг, наданих прикордонними санітарно-карантинними, ветеринарними, фітосанітарними та іншими службами контролю;

Д) оплати послуг з обов’язкового медичного страхування та обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів;

Е) оплати товарів і послуг у зоні, що звільнена від сплати мита та податків.

6.2. Фізичні особи – резиденти можуть використовувати на території України готівкову іноземну валюту як засіб платежу у випадках, передбачених підпунктами “а”, “в” та “е” пункту 6.1 цієї глави.

6.3. Фізичні особи, а також юридичні особи – резиденти та іноземні представництва можуть використовувати на території України готівкову іноземну валюту як засіб платежу в разі оплати дипломатичним представництвам, консульським установам іноземних держав дозволів на в’їзд (віз) до цих країн фізичним особам, які виїжджають у приватних справах та в службові відрядження.

(Пункт 6.4 глави 6 виключено на підставі Постанови Національного банку N 241 від 12.08.2008)

6.4. Повноважні представники юридичних осіб – нерезидентів – суб’єктів підприємницької діяльності можуть використовувати на територіях портів та аеропортів в Україні готівкову іноземну валюту як засіб платежу в разі розрахунків за пально-мастильні матеріали, продукти харчування, медикаменти й послуги з обслуговування транспортних засобів (літаків, суден, поромів), їх пасажирів і членів екіпажу, якщо іноземні транспортні засоби здійснюють разові (нерегулярні) рейси чи ці транспортні засоби здійснили через метеорологічні або технічні умови непередбачену посадку в аеропорту чи зайшли в порт на території України.

Підставою для зарахування готівкової іноземної валюти на поточний рахунок резидента – суб’єкта підприємницької діяльності (через розподільчий рахунок) є копії рахунку (рахунку-фактури) та митної декларації, що оформлена під час перетинання транспортним засобом митного кордону України, або сліпу, квитанції платіжного термінала, якщо готівкова іноземна валюта була отримана за допомогою корпоративної платіжної картки через касу уповноваженого банку. Копія митної декларації (або сліпу, квитанції платіжного термінала) з відміткою резидента – суб’єкта підприємницької діяльності про суму здійсненої оплати товарів в іноземній валюті залишається в уповноваженому банку.

6.5. Використання готівкової іноземної валюти на території України як застави дозволяється за умови отримання індивідуальної ліцензії, яка надається виключно на підставі окремої постанови Правління Національного банку України.

7. Використання готівкової іноземної валюти як засобу платежу резидентами – суб’єктами підприємницької діяльності під час їх перебування за кордоном

7.1. Резиденти – суб’єкти підприємницької діяльності можуть використовувати готівкову іноземну валюту як засіб платежу під час здійснення торгівлі та надання послуг за межами України:

А) на транспортних засобах, що їм належать (орендовані, зафрахтовані або ті, що формуються в Україні), у разі здійснення міжнародних пасажирських перевезень;

Б) на міжнародних виставках (ярмарках), що проходять за кордоном, у разі реалізації товарів. Резидент – суб’єкт підприємницької діяльності здійснює ввезення в Україну готівкової іноземної валюти через повноважного представника в сумі, що не перевищує норми ввезення іноземної валюти, установленої нормативно-правовими актами про переміщення валюти.

7.2. Готівкова іноземна валюта, що ввозиться в Україну на транспортних засобах через повноважних представників та/або яку одержано за продані товари, підлягає обов’язковому декларуванню на митниці і надалі зарахуванню на поточний рахунок в іноземній валюті резидента – суб’єкта підприємницької діяльності (через розподільчий рахунок).

7.3. Уповноважений банк зараховує готівкову іноземну валюту на поточний рахунок в іноземній валюті резидента – суб’єкта підприємницької діяльності (через розподільчий рахунок) на підставі:

Оригіналу митної декларації;

Документів, які підтверджують участь резидента – суб’єкта підприємницької діяльності в міжнародних виставках (ярмарках), що проходили за кордоном, уразі зарахування коштів, які отримані за реалізований товар.

У митній декларації робиться відмітка уповноваженого банку про суму та дату зарахування готівкової іноземної валюти. Копія митної декларації із зазначеною відміткою залишається в уповноваженому банку.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Валютні операції. Порядок здійснення та обліку – Лівшиц Д. М. – 6. Використання готівкової іноземної валюти на території України як засобу платежу або як застави