Українська мова за професійним спрямуванням – Шевчук С. В. – 2.5.6. Вимоги до тексту документа

Організації, установи, агенції здійснюють діловодство, ведуть документацію, листуються українською мовою. У містах, населених пунктах, де більшість населення становлять громадяни, які належать до національних меншин, тексти документів у внутрішньому діловодстві можна складати мовою відповідної національної меншини, поряд із державною мовою. Документи, що надсилають закордонним адресатам, можна оформлювати українською або мовою країни-адресата чи однією з мов міжнародного спілкування.

Основою службового документа є текст – головний реквізит службового документа, що відображає його зміст. Він має чітко й переконливо відбивати причину й мету його написання, розкривати суть конкретної справи.

Текст – це сукупність речень, об’єднаних у тематичну і структурну цілісність за правилами певної мовної системи.

Текст документа повинен містити певну аргументовану інформацію, викладену стисло, грамотно, зрозуміло та об’єктивно, без повторень та вживання слів і зворотів, які не несуть змістового навантаження. Він оформлюється у вигляді суцільного складного тексту, анкети, таблиці або поєднання цих форм. Якщо частини тексту мають різні смислові аспекти, або текст документа містить декілька рішень, висновків тощо, його треба переділити на розділи, підрозділи, пункти, підпункти, які нумерують арабськими цифрами і друкують з абзацу.

Суцільний складний текст документа містить граматично і логічно узгоджену інформацію про управлінські дії та використовується під час складання правил, положень, листів, розпорядчих документів.

Форма анкети використовується під час викладення цифрової або словесної інформації про один об’єкт за певним обсягом ознак. Анкетними текстами послуговуються в організаційно-розпорядчих документах, документах з матеріально-технічного постачання і збуту.

Тексти у вигляді таблиці використовуються у звітно-статистичних, бухгалтерських, планових та інших документах.

Текст переділяється на взаємозумовлені логічні елементи: вступ, основну частину (доказ), закінчення.

У вступі зазначається причина написання документа; в основній частині викладається суть питання, наводяться докази, пояснення, міркування; у Закінченні вказується мета, заради якої складено документ.

Під час складання текстів документів слід дотримуватися таких правил:

O Текст викладати від третьої особи: Комісія ухвачила…; Інститут просить…; Ректорат клопочеться…

O Від першої особи пишуться заяви, автобіографії, доповідні й пояснювальні записки, накази.

O Не вживати образних виразів, емоційно забарвлених слів і синтаксичних конструкцій.

O Уживати стійкі (стандартизовані) сполучення типу: Відповідно до, з огляду на, на підставі, згідно з, з метою, необхідний для, в порядку, залежно від. Повторювані в текстах мовні штампи треба видозмінювати, наприклад: Відповідно до угоди – згідно з угодою – на виконання угоди, щодо органів виконавської влади – стосовно представників бізнесу.

O Використовувати синтаксичні конструкції типу: Доводимо до Вашого відома, що…; Нагадуємо Вам, що…; Підтверджуємо з вдячністю…; У порядку надання матеріальної допомоги…; У порядку обміну досвідом…; На підставі вказівки…; Відповідно до попередньої домовленості…; Відповідно до Вашого прохання…

O Дієприслівникові звороти вживати на початку речення: Враховуючи…; Беручи до уваги…; Розглянувши. ..; Вважаючи…; Користуючись нагодою…

O Використовувати мовні засоби, що відповідають нормам літературної мови і зрозумілі для широкого кола читачів.

O Послуговуватися в текстах питомою українською лексикою, уникаючи слів іншомовного походження (синоніми-дублети): Бігборд – стенд, екзитпол – опитування на виході, пресинг-тиск, провайдер-постачальник, тренінг-вишкіл, фан – уболівальник тощо.

O Уживати прямий порядок слів у реченнях (підмет передує присудкові, означення стоїть перед означуваними словами, додатки – після опорного слова, вставні слова – на початку речення).

O Називаючи виконавця дії, потрібно вживати двоскладне речення: Верховна Рада ухвалила законопроект; Ви не висловили пропозицій. Форми на – но, – то виражають результативну дію без зазначення її виконавця.

Правильно

Неправильно

Ректор університету підписав наказ про зарахування.

Наказ про зарахування підписано ректором університету.

Вправу виконано.

Вправу виконано учнями.

Законопроект прийнято (ухвалено)

Законопроект прийнято (ухвалено) Верховною Радою.

Отже, помилковим є вживання у контекстах на – но,-то іменників чи займенників в орудному відмінку, що вказують на виконавця дії.

O Уживати інфінітивні конструкції: Створити комісію; відкликати працівників, підготувати обгрунтування, координувати роботу. Інфінітив у текстах ділових паперів уживають із суфіксом – ти, а не – ть.

O У розпорядчих документах слід вживати дієслівні конструкції у формі наказового способу: Наказую…; Пропоную…

O Використовувати скорочення слів, складноскорочені слова й абревіатури, які пишуться у діловодстві за загальними правилами: Р-н, обл., км, напр., канд. філол. наук.

O Віддавати перевагу простим реченням. Використовувати форми ввічливості за допомоги слів: шановний; високошановний; вельмишановний; високоповажний…

O Нову інформацію в тексті розпочинати з абзацу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Українська мова за професійним спрямуванням – Шевчук С. В. – 2.5.6. Вимоги до тексту документа