Судова влада в Україні – Чернишова Н. В. – 4. Вища кваліфікаційна комісія суддів України

Вища кваліфікаційна комісія суддів України є постійно діючим органом у системі судоустрою України. Статус, склад, повноваження та інші питання, пов’язані з її діяльністю, регулюються Законом України 07.07.2010 “Про судоустрій і статус суддів” (розділ VI, глава 2). До складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України входять одинадцять членів, які є громадянами України, мають вищу юридичну освіту і стаж роботи у галузі права не менше двадцяти років. Зокрема:

O шість суддів, які призначаються з’їздом суддів України;

O дві особи, які призначаються з’їздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ;

O одна особа, яка призначається Міністром юстиції України;

O одна особа, яка призначається Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини;

O одна особа, яка призначається Головою Державної судової адміністрації.

Строк повноважень члена Вищої кваліфікаційної комісії становить три роки. Одна і та сама особа не може здійснювати повноваження члена Комісії два строки підряд.

Члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів на час здійснення повноважень відряджаються до Комісії і не можуть виконувати професійні обов’язки за основним місцем роботи. За ними на час здійснення повноважень зберігаються статус та місце роботи.

До складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України не можуть бути призначені народні депутати, члени Кабінету Міністрів України, голови судів, їх заступники, секретарі судових палат, члени Ради суддів, Вищої ради юстиції, Уповноважений Верховної Ради з прав людини, а також посадові особи, які мають дисциплінарне стягнення.

Закон визначив повноваження Вищої кваліфікаційної комісії суддів відповідно до яких вона:

O веде облік даних про кількість посад судді у судах загальної юрисдикції, в тому числі і вакантних;

O веде облік даних про кількість адміністративних посад у судах загальної юрисдикції та негайно повідомляє відповідну раду суддів, Вищу раду юстиції про вакантну посаду голови суду, заступника голови суду;

– проводить добір кандидатів на посаду судді вперше, в тому числі організовує проведення щодо них спеціальної перевірки відповідно до закону та приймає кваліфікаційний іспит;

– вносить до Вищої ради юстиції рекомендацію про призначення кандидатів на посаду судді для подальшого відповідного подання Президентові України;

– надає рекомендацію про обрання на посаду судді безстроково або відмовляє у наданні такої рекомендації;

– визначає потреби у державному замовленні на професійну підготовку кандидатів на посаду судді у Національній школі суддів України;

– приймає рішення про відсторонення судді від посади у зв’язку із притягненням його до кримінальної відповідальності на підставі вмотивованої постанови Генерального прокурора України;

– розглядає заяви та повідомлення про дисциплінарну відповідальність суддів місцевих та апеляційних судів та за наявності підстав порушує дисциплінарні справи і здійснює дисциплінарне провадження;

– приймає рішення за результатами дисциплінарного провадження і за наявності підстав застосовує дисциплінарне стягнення до суддів місцевих та апеляційних судів;

– приймає рішення про дострокове зняття застосованого до судді дисциплінарного стягнення;

– здійснює інші повноваження, передбачені законом.

Для здійснення своїх повноважень Вища кваліфікаційна комісія має право витребувати та одержувати необхідну інформацію від суддів, Державної судової адміністрації України, органів суддівського самоврядування та інших судових органів, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності та підпорядкування, об’єднань громадян та окремих фізичних осіб. Ненадання інформації тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Організація роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів регулюється ст. 94 Закону. Вища кваліфікаційна комісія суддів України обирає зі свого складу голову Комісії, одного заступника голови та секретаря.

На голову Комісії покладаються обов’язки організації роботи Комісії, визначення обов’язків заступника, проведення засідань. Секретар Комісії здійснює підготовку засідань та забезпечує діловодство.

Засідання Комісії проводяться відкрито і гласно, крім випадків, установлених законом.

Для здійснення перевірки даних щодо наявності підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України діє автоматизована система визначення члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів, який проводитиме таку перевірку. Положення про цю систему затверджується Радою суддів України за погодженням з Державною судовою адміністрацією.

Член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України має право ознайомлюватися з матеріалами, поданими на розгляд Комісії, брати участь у їх дослідженні та перевірці, наводити свої мотиви та міркування, подавати додаткові документи з питань, що розглядаються, висловлювати письмово окрему думку щодо рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відповідно до ст. 97 Закону може бути оскаржене до суду. У той же час, як зазначено у ст. 77 Закону, рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про відмову у рекомендації кандидата для обрання на посаду судді безстроково може бути оскаржено до Вищої ради юстиції у порядку, встановленому Законом України від 15.04.1998 р. “Про Вищу раду юстиції”.

При Вищій кваліфікаційній комісії суддів України створюється Національна школа суддів України, яка є державною установою, що забезпечує підготовку висококваліфікованих кадрів для судової системи та займається науково-дослідною діяльністю. На неї не поширюється законодавство про вищу освіту. Вона здійснює свою діяльність відповідно до Закону та статуту, який затверджує Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Вона ж призначає ректора і за його поданням-проректорів.

Завданням Національної школи суддів є практична підготовка кандидатів на посаду судді, підготовка суддів, яких призначено на посаду вперше або обрано безстроково, періодичне навчання суддів з метою підвищення рівня кваліфікації, підготовка працівників апарату судів, проведення наукових досліджень з питань удосконалення судочинства; вивчення міжнародного досвіду організації діяльності судів, науково-методичне забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.

Отже, Вища кваліфікаційна комісія суддів України відіграє важливу роль у формуванні суддівського корпусу та забезпеченні відповідного кваліфікаційного рівня суддів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Судова влада в Україні – Чернишова Н. В. – 4. Вища кваліфікаційна комісія суддів України