Релігієзнавство – Лубський В. І. – §4. Зороастризм

Зороастр – засновник релігії стародавніх персів, відомий під назвою маздеїзму, – особа напівміфічна. Історія згадує про нього вперше при Дарії Гістаспе, одному з видатних царів Персії (в кінці VI – на початку V ст. до нл.), який зробив спробу об’єднати розрізнені племена в перську державу. Прийняття релігії Зороастра було важливою подією при царюванні Дарія. Зороастр був відомий стародавнім грекам і римлянам як засновник релігії магів. Звертаючись до цієї особи, треба сказати, що Зо-роастром назвали його греки і римляни, між іншим, у стародав-ньоіранських написах він називається Заратуштра.

Зороастризм є локально обмеженою дуалістичною релігією, в основі якої лежить уявлення про протиборство добра і зла. Зороастризм, парсизм – це давньоіранська релігія, що склалася в X-VIII ст. до н. е. і поширилася у Середній Азії. По-різному називають цю релігію: зороастризм – за іменем її легендарного засновника – пророка Зороастри або Заратустри; маздаїзмом – від імені Ахурамазди – головного божества, що уособлює світ, добро, істину, життя, і божества, що бореться з Анра-Майю – володарем пітьми, зла, брехні й смерті; магізмом – жерці її є вихідцями з племені магів; релігією Авести – від назви збірника священних книг; вогнепоклонством – у зв’язку з особливим культовим шануванням вогню (в Ірані збереглася невелика кількість вогнепоклонників, яких мусульмани презирливо називають гербами – невірниками); митраїзмом – від бога-спасите-ля Митри; парсизмом, послідовники якого нині мешкають у Бомбеї (Індія). Суть цієї релігії зводиться до переможної боротьби Ахурамазди з Анра-Майо. Земні джерела дуалізму треба шукати в особливостях життя давньоіранських землеробських племен, які терпіли руйнівні напади кочівників.

Зороастризму властиве вчення про страшний суд, загробне життя, кінець світу внаслідок космічної катастрофи, в якій грішники з їх покровителями загинуть, а праведники – послідовники доброго божества – з допомогою Мітри воскреснуть і очистяться вогнем. Зороастризму властивий також культ вогню. В честь його будувалися храми. Дуже специфічний і обряд поховання: труп померлих вміщують на спеціальних баштах мовчання на розтерзання хижим птахам, бо вважається що кремація і похорон у землю або воду споганює вогонь, землю і води. Як і будь-яка інша релігія, зороастризм переносить перемогу зла на невизначене майбутнє, а встановлення правди передбачається лише в потойбічному світі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Релігієзнавство – Лубський В. І. – §4. Зороастризм