Основи зовнішньоекономічної діяльності – Зінь Е. А. – Міжнародні перевезення морським транспортом

Незважаючи на відносно незначні обсяги перевезень пасажирів і вантажів морським транспортом, цей вид транспорту має певні переваги і можливості для більш ефективного використання. Морський транспорт є одним із найбільш дешевих, а екологічні навантаження на природні комплекси – найменші. Для організації перевезень пасажирів і вантажів використовують природний водний шлях.

Забезпечуючи міжконтинентальні перевезення пасажирів і вантажів, морський транспорт здатний здійснювати перевезення на далекі відстані, флот характеризується практично необмеженою провізною здатністю, на налагодження транспортних шляхів витрачаються незначні капітальні вкладення.

Транспортний флот є головним елементом матеріально-технічної бази морського транспорту. До його складу входять судна різних типів, розмірів і призначення.

Виділяють такі дві форми організації перевезень:

– лінійне (регулярне) судноплавство;

– трапове (нерегулярне) судноплавство.

Міжнародне лінійне судноплавство організовується морськими перевізниками на стійких географічних напрямах міжнародної торгівлі. Особливостями лінійного судноплавства є закріплення суден на даному напряму та регулярні заходи у порти заздалегідь визначеним розкладом. Основним документом при оформленні перевезення вантажу в міжнародному лінійному судноплавстві є коносамент (bill of lading). Коносамент – це розписка, що підтверджує прийняття до перевезення вантажу; контрактом на перевезення вантажу; вантажним розпоряджувальним документом.

Міжнародне трампове судноплавство характерне тим, що судна експлуатуються на нерегулярній основі. Вони не закріплюються за визначеними напрямами, а вільно переміщуються з однієї сфери фрахтового ринку в другу залежно від попиту на тоннаж, пропозицій товаровідправників та товароотримувачів здійснити певний обсяг транспортної роботи. Траповими (англ. Tramp) називаються судна, які здійснюють нерегулярні рейси, без чіткого розкладу. Траповими суднами транспортують в основному масові вантажі: деревину, руду, вугілля, зерно, нафтопродукти та інші вантажі, що перевозяться навалом чи наливом. Договір на перевезення вантажів траповими суднами укладається у вигляді чартеру (charter-party).

Аналіз тенденцій у зростанні обсягів транспортних послуг морським транспортом свідчить, що за 2000-2006 pp. обсяг експорту послуг збільшився в 1,9 рази (табл. 6.1), обсяг імпорту послуг – також в 1,9 рази (табл. 6.2). Варто зазначити, що обсяг експорту послуг морським транспортом у 8-9 разів перевищує обсяг імпорту послуг. У загальному обсязі транспортних послуг у експортно-імпортній сфері морський транспорт складає 12-15%.

Трансформація економіки України, впровадження приватизації в цілому негативно вплинуло на стан та використання морського транспорту. Морське судноплавство тривалий час не використовувалося для формування сталих вантажних перевезень між портами України та інших держав. Парк морських суден не поповнювався новими сучасними судами, морський транспорт в органах державного управління не розглядається як надійна основа для розвитку міжконтинентальних транспортних зв’язків. Україна не входить до складу морських держав, що негативно впливає на розвиток зовнішньоекономічної діяльності.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Основи зовнішньоекономічної діяльності – Зінь Е. А. – Міжнародні перевезення морським транспортом