Організація виробництва – Гриньова В. М. – Побудова стандарт-плану ПЗД

Як зазначалося, на предметно-замкнутих ділянках відбувається повна обробка деталей (або майже повна, без окремих операцій), у результаті якої виходить закінчена продукція.

На практиці виокремлюють такі різновиди предметно-замкнутих ділянок обробки деталей:

– ділянки з однаковими або однорідними технологічними процесами або маршрутами руху (наприклад, обробка корпусів одного типу, але різних розмірів);

– ділянки різноманітних деталей, подібних за конфігурацією й операціями обробки (наприклад, деталі плоскі, деталі типу тіл обертання та і її.);

– ділянки деталей, подібних за габаритами й операціями обробки (наприклад, деталі великі, дрібні та ін.);

– ділянки деталей з матеріалів і заготовок визначеного виду (кування, штампувань, сплавів, пластмас, кераміки та ін.)*

Для організації роботи таких ділянок необхідно розраховувати такі календарно-планові нормативи:

– розмір партії деталей конкретного найменування;

– періодичність (ритмічність) чергування партії деталей цього найменування;

– кількість партій за кожним найменуванням деталей;

– кількість одиниць устаткування за кожною операцією виробничого процесу і коефіцієнт його завантаження;

– коопераційно-подетальний стандарт-план;

– тривалість виробничого циклу обробки партії деталей кожного найменування;

– нормативи заділів і незавершеного виробництва.

В основу розрахунку календарно-планових нормативів закладаються: програма випуску (запуску) деталей кожного найменування на плановий період; технологічний процес і норми часу обробки деталей кожного найменування за конкретною операцією; норми підготовчо-заключного часу на кожну операцію за кожним найменуванням деталі; допустимі втрати робочого часу на переналагодження і планові ремонти устаткування; кількість робочих днів у плановому періоді, тривалість робочої зміни і режим роботи. –

Розрахунок розміру партії деталей кожного найменування.

Величина партії деталей залежить від багатьох економічних і організаційно-виробничих чинників, тому нормальний (оптимальний) розмір партії за кожним найменуванням деталей визначається, як правило, у два етапи.

На першому етапі встановлюється розрахункова (мінімальна) величина розміру партії деталей у-го найменування за формулою

Організація виробництва   Гриньова В. М.   Побудова стандарт плану ПЗД

За максимальний розмір партії деталей у-го найменування може бути прийнята місячна програма випуску.

Другий етап визначення розміру партії деталей у-го найменування полягає в корегуванні отриманих розмірів партії деталей, тобто n mіn і n maх. Межа нормального (оптимального) розміру партії обмежена нерівністю

Організація виробництва   Гриньова В. М.   Побудова стандарт плану ПЗД

Корегування граничних розмірів партії деталей у-го найменування починається зі встановлення зручних для планування ритмів. Ряди цих ритмів залежать від числа кількості днів у місяці.

Побудова стандарт-плану ПЗД.

Після операційний подетальний стандарт-план установлює повторювані стандартні строки запуску і випуску партій деталей кожного найменування за кожною операцією. Стандарт-план будується на визначений період часу, і робота за ним повторюється з періоду у період без змін доти, поки діє ця виробнича програма.

Для всіх найменувань деталей ПЗД приймається загальний ритм (найбільший з усіх прийнятих). При побудові стандарт-плану розробляються три календарні графіки.

Порядок побудови графіка № 1 такий. Виходячи з установленого строку виготовлення партії деталей у-го найменування, на календарний план наносять час циклів обробки кожної партії деталей у-го найменування за операціями виробничого процесу, починаючи з останньої і закінчуючи першою (у порядку,

Зворотному до ходу технологічного процесу), без обліку завантаження робочих місць. Тривалість операційного циклу розраховується за всіма деталями й операціями за формулою

Організація виробництва   Гриньова В. М.   Побудова стандарт плану ПЗД

Графік № 1 нераціональний, тому що він буде побудований без обліку завантаження робочих місць. Далі проводять закріплення операцій за робочими місцями і встановлюють черговість обробки партій деталей кожного найменування, після чого можна побудувати графік № 2 – графік завантаження робочих місць. При цьому повинні бути забезпечені найбільш повне і безперервне використання устаткування та повна зайнятість робітників.

Календарне поєднання операцій за певною партією деталей кожного найменування за можливостю повинне наближатися до паралельно-послідовного виду руху.

На цьому графіку будується власне стандарт-план, на якому надані стандартні повторювані строки виконання всіх операцій обробки партій деталей кожного найменування.

Після побудови графіка № 2 будується уточнений графік № 3 – технологічні цикли обробки партій деталей кожного найменування з урахуванням завантаження робочих місць. При цьому необхідно прагнути того, щоб час циклів окремих операцій графіка № 2 мав проекції на графіку № 3. За цим графіком визначають тривалість технологічного циклу партій кожного найменування, випередження запуску, випуску, час пролежування партій деталей в очікуванні вивільнення устаткування від обробки попередньої партії і загальна тривалість виробничого циклу комплекту партій деталей, що виготовляються на ПЗД.

Розрахунок тривалості виробничого циклу здійснюється для кожної партії деталей кожного найменування за стандарт-планом (графічний метод) і формулами (аналітичний метод).

Аналітичним методом тривалість виробничого циклу визначається за такою формулою (приблизне значення, тому що у формулі не враховується час пролежування деталей і приймається середньоарифметичне значення кількості одиниць устаткувань):

Організація виробництва   Гриньова В. М.   Побудова стандарт плану ПЗД

Розмір заділа за j – м найменуванням деталей визначається за формулою

Визначення середнього розміру заділів і незавершеного виробництва.

Організація виробництва   Гриньова В. М.   Побудова стандарт плану ПЗД

Величина незавершеного виробництва без обліку витрат праці на попередніх стадіях обробки деталей розраховується за формулою

Організація виробництва   Гриньова В. М.   Побудова стандарт плану ПЗД


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Організація виробництва – Гриньова В. М. – Побудова стандарт-плану ПЗД