Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Теорія паритету купівельної сили

Валютні курси, як і ціни будь-якого матеріального блага або активу на вільному ринку, визначаються через взаємодію попиту та пропозиції Щоб спростити наш аналіз валютних курсів на вільному ринку, ми виділимо в ньому дві частини. По-перше, ми з’ясуємо, як визначаються валютні курси у довгостроковому періоді. Далі застосуємо наші знання довгострокових визначників валютного курсу, щоб зрозуміти, як ці курси визначаються у короткостроковому періоді.

Закон одної ціни

Вихідним пунктом розуміння того, як визначаються валютні курси, є проста ідея, що називається законом одної ціни. Цей закон твердить: якщо дві країни виробляють якийсь однаковий товар, то його ціна має бути однаковою у всьому світі, незалежно від того, яка країна продукує цей товар. Припустімо, що американська сталь коштує 100 доларів за тонну, а японська сталь – 10 000 єн за тонну, і сталь в обох країнах є однаковою. За законом одної ціни обмінний курс між єною і доларом повинен бути 100 єн за долар (0,01 долара за єну), щоб продати одну тонну американської сталі за 10 000 єн в Японії (ціна японської сталі) і продати одну тонну японської сталі за 100 дол. у США. Якби обмінний курс був 200 єн за долар, тоді японська сталь продавалася б по 50 доларів за тонну у США, або на 50 дол. менше, ніж американська сталь, в той час як американська сталь продавалася б по 20 000 єн за тонну в Японії (на 10 000 єн більше за японську сталь). Оскільки американська сталь була б в обох країнах значно дорожчою, ніж японська сталь, і вона однакова за якістю з японською сталлю, то попит на американську сталь впав би до нуля. За незмінної ціни на американську сталь в доларах існуючий надлишок пропозиції американської сталі буде усунуто тільки тоді, коли обмінний курс впаде до 100 єн/долар, що зробить ціну американської сталі однаковою з японською сталлю в обох країнах.

Теорія паритету купівельної сили

Однією з найвідоміших теорій того, як визначаються валютні курси, є теорія паритету купівельної сили (purchasing power parity – РРР). Ця теорія твердить, що курси будь-яких двох валют будуть пристосовуватися, щоб віддзеркалювати зміни рівнів цін у цих двох країнах. Теорія РРР є радше простим застосуванням закону одної ціни до рівнів цін у різних країнах, ніж до індивідуальних цін. Припустімо, що ціна японської сталі в єнах зростає на 10 % (до 11 000 єн), а ціна американської сталі в доларах не змінилася (100 дол. за тонну). Для того щоб далі діяв закон одної ціни, обмінний курс має зрости до 110 єн/долар, тобто відбутися подорожчання долара на 10%. Застосування закону одної ціни до рівнів цін у цих двох країнах забезпечує теорія паритету купівельної сили, яка твердить: якщо рівень цін в Японії зростає на 10 % стосовно рівня цін у США, то долар подорожчає на 10 %.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Теорія паритету купівельної сили