Бюджетний менеджмент – Панкевич Л. В. – 4.2.3.1. Проведення операцій із зарахування платежів
4.2.3.1. Проведення операцій із зарахування платежів
Платники податків (юридичні та фізичні особи) сплачують податки і збори (обов’язкові платежі) у безготівковій або готівковій формах. Платежі здійснюються платниками через установи банків, у яких вони обслуговуються, через установи Державного комітету зв’язку України, установи Ощадного банку за місцезнаходженням платника. Платежі до бюджету зараховують на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства.
При безготівковій формі оплати розрахункові документи, які подаються в установу банку, мають бути оформлені відповідно до вимог НБУ про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті.
Підставою для зарахування платежів до бюджету при сплаті готівкою є такі документи:
– копії платіжних доручень відділень Ощадбанку та корінці прибуткових документів (повідомлення) про приймання установою банку платежів до державного та місцевих бюджетів готівкою;
– копії квитанцій за формою 24 та формою 10, видані органами місцевого самоврядування платникам податків разом з описом до них;
– платіжні доручення установ Державного комітету зв’язку України на перекази з доданими до них талонами поштових переказів (при сплаті платежів через установи зв’язку).
Усі розрахункові документи про сплату платежів до бюджету, отримані установами банків або органами Державного казначейства, повинні відповідати вимогам, встановленим НБУ [7].
4.2.3.2. Операції за надходженнями до загального фонду державного бюджету
Платежі до бюджету за Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік є доходами до загального фонду бюджету, зараховуються безпосередньо на аналітичні рахунки, відкриті в управліннях Державного казначейства за балансовим рахунком 3111 “Надходження до загального фонду державного бюджету” Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів. Інформація про надходження та повернення надмірно або помилково сплачених платежів до бюджету одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 6111 “Доходи загального фонду державного бюджету”.
Кредитовий залишок за рахунком 6111 дає інформацію про надходження з урахуванням відшкодування податку на додану вартість і повернення платежів до загального фонду державного бюджету з початку року.
Для забезпечення щоденного перерахування платежів, які надійшли до загального фонду державного бюджету з обласних управлінь до Державного казначейства України (центральний рівень), в обласному управлінні ДКУ за балансовим рахунком 3112 “Загальний фонд державного бюджету” відкривають два рахунки. На центральному рівні відкривають аналогічні рахунки за балансовим рахунком 3112. Залишки коштів за день (з урахуванням повернень і відшкодувань ПДВ) з аналітичних рахунків за доходами, відкритих за балансовим рахунком 3111 “Надходження до загального фонду державного бюджету”, у визначені терміни засобами програмного забезпечення (формування меморіальних документів) перераховують на відповідні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3112, а саме:
– на перший зараховуються доходи, за допомогою яких здійснюється перерахування дотацій місцевим бюджетам;
– на другий зараховуються доходи, які належать до загального фонду державного бюджету і з яких не здійснюється перерахування дотацій.
Кошти, зараховані на перший рахунок, розподіляються обласними управліннями Державного казначейства за нормативами, встановленими законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. У цей же день проводиться перерахування дотацій на відповідні рахунки місцевих бюджетів. Інформація про перерахування дотацій місцевим бюджетам одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 8311 “Кошти, передані органами Державного казначейства із загального фонду державного бюджету місцевим бюджетам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя”.
Дебетовий залишок за рахунком 8311 дає інформацію про перераховану з початку року суму дотацій місцевим бюджетам.