Закон України “Про судоустрій і статус суддів” – Теліпко В. Е. – Стаття 42. Порядок обрання Голови Верховного Суду України

1. Голова Верховного Суду України обирається на посаду строком на п’ять років та звільняється з посади Пленумом Верховного Суду України більшістю голосів від загального складу Пленуму шляхом таємного голосування.

2. Пленум Верховного Суду України з питання обрання Голови Верховного Суду України скликається не пізніше одного місяця з дня припинення повноважень попереднього Голови Верховного Суду України.

3. Процедура обрання на посаду Голови Верховного Суду України та звільнення його з посади встановлюється Регламентом Пленуму Верховного Суду України, що затверджується Пленумом. Зміна регламентної процедури менше ніж за шість місяців до закінчення строку повноважень Голови Верховного Суду України не допускається.

Згідно із статтею 128 Конституції України і ч. 1 цієї статті Голова Верховного Суду України обирається на посаду Голови ВСУ з числа суддів ВСУ строком на п’ять років та звільняється з посади Пленумом ВСУ (див. коментар до ст. 43 ЗУ) більшістю голосів від загального складу Пленуму (мінімум 11 суддів ВСУ) шляхом таємного голосування.

Процедуру обрання Голови Верховного Суду України та звільнення його з цієї посади встановлено ст. 4 та 9 Регламенту Пленуму Верховного Суду України.

Вибори Голови Верховного Суду України проводяться не пізніше одного місяця з дня припинення повноважень попереднього Голови ВСУ чи відкриття вакансії з інших підстав. Він обирається з числа суддів Верховного Суду України за їх пропозицією (усною або письмовою), висловленою на засіданні Пленуму.

Кандидатура на посаду Голови Верховного Суду України може бути запропонована і шляхом самовисунення.

При обранні Голови Верховного Суду України на засіданні Пленуму головує Заступник Голови Верховного Суду України. Не може бути головуючим суддя, кандидатура якого включена до списку кандидатів на посаду Голови Верховного Суду України. Якщо кандидатами на цю посаду є Заступник Голови Верховного Суду України, то на засіданні головує інший суддя Верховного Суду України, найстарший за віком.

На засіданні Пленуму відкритим голосуванням затверджується форма бюлетеня для таємного голосування по виборах Голови Верховного Суду України, форма протоколу голосування, проекти яких готуються секретаріатом Пленуму, головуючий також вносить пропозицію про створення лічильної комісії по організації та проведенню виборів Голови Верховного Суду України.

До списку кандидатів на посаду Голови Верховного Суду України може включатися будь-яке число суддів Верховного Суду України, які дали згоду балотуватися на цю посаду; вони заслуховуються на засіданні Пленуму. Судді, які входять до складу Пленуму, можуть ставити кандидатам запитання та брати участь в обговоренні їхніх кандидатур.

Список кандидатів на посаду Голови Верховного Суду України затверджується на засіданні Пленуму відкритим голосуванням, про що робиться запис у протоколі, який підписується головуючим і передається до лічильної комісії.

Лічильна комісія забезпечує виготовлення бюлетенів для таємного голосування за кількістю суддів, присутніх на засіданні Пленуму, і забезпечує таємність голосування.

Обраним на посаду Голови Верховного Суду України вважається кандидат, за якого подано більшість голосів від загального складу Пленуму. Обрання Голови Верховного Суду України затверджується на підставі протоколу таємного голосування постановою Пленуму.

У разі коли жоден із кандидатів на посаду Голови Верховного Суду України не одержав необхідної кількості голосів, за рішенням лічильної комісії проводиться повторне голосування по двох кандидатах, які одержали найбільшу кількість голосів. Якщо два кандидати і більше одержали однакову кількість голосів, по цих кандидатах проводиться повторне голосування. Якщо один із кандидатів одержав більшу кількість голосів, але не одержав необхідної їх кількості, а наступні за ним два кандидати і більше – однакову кількість голосів, повторне голосування проводиться по цих кандидатах.

Якщо при повторному голосуванні Голову Верховного Суду України не обрано, проводяться нові вибори з висуванням нових кандидатур.

Постанова Пленуму про обрання Голови Верховного Суду України підписується головуючим та секретарем Пленуму і скріплюється гербовою печаткою Верховного Суду України. Копія цієї постанови надсилається Президенту України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України.

Матеріали засідання Пленуму, на якому вирішувалося питання про вибори Голови Верховного Суду України, здаються в опечатаному вигляді за актом на зберігання до архіву Верховного Суду України секретарем Пленуму в присутності головуючого на засіданні Пленуму та обраного Голови Верховного Суду України.

Дострокове звільнення Голови Верховного Суду України з посади відбувається в порядку, визначеному статтею 43 коментованого Закону.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Закон України “Про судоустрій і статус суддів” – Теліпко В. Е. – Стаття 42. Порядок обрання Голови Верховного Суду України