Основи держави і права України – Ортинський В. Л. – 13.2. Процесуальна діяльність Конституційного Суду України

Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні. На відміну від судів загальної юрисдикції, він не розглядає цивільні спори та адміністративні й кримінальні справи, а вирішує питання про відповідність Конституції України (конституційність) законів та інших правових актів Верховної Ради України; указів Президента України; постанов Кабінету Міністрів України; правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Конституційний Суд розглядає також справи стосовно конституційних актів про призначення виборів, усеукраїнського референдуму чи місцевого референдуму в Автономній Республіці Крим. Разом з тим, тільки Конституційний Суд дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.

Право звернення до Конституційного Суду надано Президентові України, не менше сорока п’яти народним депутатам України (депутатам Верховної Ради), Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини (омбудсману), Верховному Суду України, Верховній Раді АРК.

До Конституційного Суду надсилаються такі процесуальні документи:

А) конституційне подання;

Б) конституційне звернення.

Конституційне подання – це клопотання про визнання правового акта чи його окремих положень неконституційними, про визначення конституційності міжнародного договору, про необхідність офіційного тлумачення Конституції та законів України. Президент, Кабінет Міністрів вносять подання щодо відповідності Конституції України чинних міжнародних договорів, що їх має розглянути Верховна Рада України для надання згоди на їх обов’язковість; Верховна Рада може вносити подання стосовно дотримання процедури розслідування і розгляду справи про усунення

Президента з поста в порядку імпічменту; Президент, не менш як сорок п’ять народних депутатів, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Верховний Суд, Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, Верховна Рада АРК, органи місцевого самоврядування наділені правом вносити до Конституційного Суду подання щодо офіційного тлумачення Конституції та законів України.

На відміну від конституційного подання, яке подається тільки народними депутатами, органами держави і місцевого самоврядування, конституційне звернення до Конституційного Суду можуть надсилати також громадяни України, іноземці, особи без громадянства та юридичні особи з питань надання висновків Конституційним Судом щодо офіційного тлумачення Конституції та законів України. Адже конституційне звернення розглядається як письмове клопотання про необхідність тлумачення Конституції та законів України для забезпечення реалізації чи захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина, а також прав юридичної особи. Конституційне подання і конституційне звернення не оплачуються державним митом чи судовим збором.

Процедура розгляду справ у Конституційному Суді найдетальніше врегульована Законом “Про Конституційний Суд України”. Ним передбачено утворення колегії суддів для розгляду питань щодо відкриття провадження у справах за конституційним поданням та колегії суддів для розгляду питань стосовно відкриття провадження у справах за конституційним зверненням. Ці колегії більшістю голосів суддів, які входять до їх складу, приймають процесуальні ухвали про відкриття провадження у справах у Конституційному Суді або про відмову в таких провадженнях.

Прийняття рішень і надання висновків у справах – основні повноваження Конституційного Суду. Процедура з приводу цього відбувається поіменним голосуванням шляхом опитування суддів і підписання ними рішень або висновків. Суддям заборонено утримуватися від голосування, атому рішення і висновки підписуються без огляду на те, чи вони голосували за їх прийняття, чи проти нього.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Основи держави і права України – Ортинський В. Л. – 13.2. Процесуальна діяльність Конституційного Суду України