Облік у зарубіжних країнах – Воронко Р. М. – 3.4. Облік операцій на банківських рахунках

Для зберігання грошей в банку підприємство може відкривати декілька видів рахунків: банківські чекові рахунки, простий банківський рахунок, рахунок для розрахунків з персоналом, а також рахунки для кредитних ліній та ін. Всі ці рахунки поділяються на два типи – поточні і депозитні. Перші з них використовуються для здійснення щоденних банківських операцій та знімання готівки на поточні потреби, другі – для розміщення на визначений строк тимчасово вільних коштів з метою отримання доходів (відсотків).

Для відкриття банківського рахунку фірма подає в банк картку із зразками підписів осіб, які мають право підписувати чеки та інші банківські документи. Власнику рахунка видається чекова книжка з пронумерованими чеками для здійснення розрахунків, а також депозитні бланки.

Відкриття депозитних рахунків відбувається шляхом виписування на кожен депозит депозитного бланка у двох примірниках: один – для банку, другий – для депозитора. У депозитному бланку записується сума внеску готівкою, перераховуються внески чеками та проставляється загальна сума депозиту.

Один раз на місяць банк надсилає вкладникові банківський звіт (виписку з його рахунка), де вказує суму грошових надходжень і перерахувань та залишок на рахунку після щоденних операцій з прикладенням первинних документів (табл. 3.3). Крім цього до звіту можуть додаватися меморандуми (авізо), які пояснюють інші записи по дебету та кредиту рахунка (наприклад, списання грошей за банківські послуги).

Операції з надходження грошових коштів відображаються по дебету рахунка “Грошові кошти” (“Рахунки в банках”) і кредиту різних рахунків. Кількість рахунків, що дебетуються, залежить від характеру операцій, які здійснюються на конкретному підприємстві. Прикладами операцій з надходження грошей на рахунок підприємства можуть бути:

Надходження від реалізації безпосередньо за готівку:

Грошові кошти

Доходи від реалізації

Таблиця 3.3. Банківський звіт, наданий банком юридичній фірм: “Консул”, за вересень 20ххр.

Облік у зарубіжних країнах   Воронко Р. М.   3.4. Облік операцій на банківських рахунках

+ надходження від реалізації в кредит (з відстрочкою платежу):

Грошові кошти

Рахунки до отримання

Отримання короткострокової банківської позики:

Грошові кошти

Короткострокові позики банку

Отримання авансів від клієнтів:

Грошові кошти

Аванси отримані

Вибуття грошових коштів записується по кредиту рахунка “Грошові кошти” і дебету різних рахунків, зокрема: придбання запасів з оплатою готівкою:

Складські запаси (Витрати на закупівлю) Грошові кошти

Погашення кредиторської заборгованості постачальникам:

Рахунки до оплати

Грошові кошти

Сплата заборгованості за векселем і нарахованих по ньому відсотків:

Векселі до оплати Витрати на сплату відсотків :

Грошові кошти

Погашення короткострокової банківської позики:

Короткострокові позики банку Грошові кошти

Оплата витрат, пов’язаних з орендою приміщення:

Витрощи на оренду

Грошові кошти

Операції, пов’язані з рухом грошових коштів на рахунках в банку, узагальнюються в спеціальних журналах грошових надходжень та грошових виплат.

У більшості випадків мають місце розходження між залишком на банківському рахунку за даними обліку підприємства і за даними банківського звіту. Причини цього можуть бути різні:

Окремі операції, що відображені в обліку підприємства та ще не знайшли відображення в обліку банку. Як приклад, можуть бути видані і відображені в обліку підприємства чеки, але не передані до оплати в банк чи депозити в дорозі, тобто ті, які відправлені до банку, але ним вчасно не отримані або не відображені в обліку;

Окремі операції, що відображені в обліку банку та ще не знайшли відображення в обліку підприємства. До таких операцій відносять: вартість послуг за банківське обслуговування; чеки, що передані до банку, по яких не можуть бути отримані гроші; зароблені відсотки, нараховані банком на залишок коштів підприємства на рахунку тощо;

Помилки у записах як банку, так і власника рахунка.

Для врегулювання таких розходжень між випискою банку і даними клієнта може складатися узгоджувальна таблиця з відображенням її результатів на відповідних рахунках бухгалтерського обліку. Для зручності така таблиця розміщується на зворотній стороні банківського звіту (табл. 3.4).

Процес врегулювання розходжень і складання узгоджувальної таблиці передбачає два етапи:

Коригування залишку грошових коштів згідно з банківським звітом шляхом додавання грошових коштів у дорозі та вирахування виданих, але не пред’явлених до оплати чеків. У результаті таких дій отримують скоригований залишок грошових коштів.

Коригування залишку грошових коштів згідно з обліковими записами і складання відповідних бухгалтерських проведень. При цьому від облікового залишку грошових коштів підприємства віднімають всі дебетові та додають всі кредитові меморандуми з подальшою реєстрацією проведень у Головному журналі.

Наприклад, на основі одержано банківської виписки і даних бухгалтерського обліку бухгалтером фірми “Консул” 30 вересня поточного року було складено узгоджувальну таблицю з відображенням у ній таких даних (табл. 3.5).

На рахунках бухгалтерського обліку результати узгоджувальної таблиці для коригування залишку на рахунку “Грошові кошти” будуть відображені такими записами:

Таблиця 3.4. Форма та порядок складання узгоджу вальної таблиці

Облік у зарубіжних країнах   Воронко Р. М.   3.4. Облік операцій на банківських рахунках

Облік банком векселя фірми “Консул”:

Грошові кошти 4,260

Фінансові витрати 60

Векселі одержані 4,000

Фінансові доходи 320

Одержані, але не оплачені чеки від покупців:

Рахунки до одержання 1,500

Грошові кошти 1 ,500

Таблиця 3.5. Юридична фірма “Консул” Узгоджувальна таблиця, 30 вересня 20ххр.

Облік у зарубіжних країнах   Воронко Р. М.   3.4. Облік операцій на банківських рахунках

Номінальна вартість векселя – $4,000, відсотки по векселю (8 %) – $320, гонорар банку за облік векселя – $60, виплата по векселю – $4,260 ($4,С’00 + $320 – $60).

Виправлення помилки у відображенні чека №1745 на оплату рахунка постачальника:

Рахунки до оплати 80

Грошові кошти 80

Оплачено за послуги банку:

Фінансові витрати 40

Грошові кошти 40


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Облік у зарубіжних країнах – Воронко Р. М. – 3.4. Облік операцій на банківських рахунках