Фінансовий менеджмент – Шелудько В. М. – 7.5. Оцінка облігацій

Обчислити внутрішню вартість купонної облігації та оцінити її ринкову вартість можна за формулою (7.19), яка в цьому разі має такий вигляд:

Фінансовий менеджмент   Шелудько В. М.   7.5. Оцінка облігацій

Де Сі,-купонні виплати за і-й період; n – кількість періодів до погашення; N – сума, яку отримає власник облігації при її погашенні (як правило, дорівнює номінальній вартості облігації); R0 – ставка дисконтування, що дорівнює існуючій ставці доходу за подібними зобов’язаннями, та відображає дохідність при погашенні облігації.

Формулу (7.20) використовують для оцінки ринкової вартості облігації у випадку, коли останні купонні виплати щойно відбулися, а наступні будуть здійснені в кінці періоду (якщо виплати здійснюються щороку, наступні виплати мають відбутися через рік).

Якщо з моменту останніх купонних виплат минуло і 1 днів, до наступних виплат залишилося І днів, період становить Т днів (як правило, Т~ 365), ринкову вартість облігації з фіксованим купоном С з достатнім ступенем точності можна обчислити за формулою

Фінансовий менеджмент   Шелудько В. М.   7.5. Оцінка облігацій

При цьому ціна Р£, яку має сплатити інвестор власнику облігації при її купівлі, повинна бути більшою від Р0 на величину накопиченого процента / = Сг 1: Т, що утворився за період з останньої виплати процентів до цього моменту, тобто за період і = Т – і:

Фінансовий менеджмент   Шелудько В. М.   7.5. Оцінка облігацій

Накопичений процент є доходом власника облігації, який він не зможе отримати, оскільки продає облігацію до моменту здійснення купонних виплат. Тому відповідну суму йому компенсує покупець облігації.

Співвідношення (7.20) – (7.22) можна використати для вирішення низки завдань, пов’язаних з оцінкою облігацій, зокрема:

1) якщо дохідність подібних облігацій на певний момент дорівнює к0 і ця облігація з погляду інвестора має забезпечити такий самий рівень доходу, використовуючи співвідношення (7.20) та (7.21), можна визначити величину Р0, порівняти її з поточною ринковою ціною Р і прийняти зважене рішення щодо інвестування коштів у цю облігацію. При Р0<Р інвестор буде вважати недоцільним вкладення коштів у цю облігацію, оскільки, на його думку, облігація переоцінена ринком. При Р0 > Рр інвестор вважатиме доцільним придбання облігації, оскільки вона недооцінена ринком;

2) якщо відома поточна ринкова ціна облігації Р0, чисельно розв’язуючи рівняння (7.20) відносно &;0, можна визначити очікувану дохідність облігації та визначити рівень доходу, який вона забезпечить власнику при погашенні. У разі, якщо немає можливості отримати чисельний розв’язок рівняння (7.20), очікувану дохідність можна визначити наближено за формулою

Фінансовий менеджмент   Шелудько В. М.   7.5. Оцінка облігацій

Де С – купонні виплати за облігаціями; г7 – номінальна вартість; Р – поточна ринкова ціна; п – кількість років до погашення.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Фінансовий менеджмент – Шелудько В. М. – 7.5. Оцінка облігацій