Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Зміни норми обов’язкових резервів (rD)

Щоб “відчути”, що означає мультиплікатор грошей, знову застосуємо числовий приклад з реальними даними для таких змінних:

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків   Мишкін Ф. С.   Зміни норми обовязкових резервів (rD)

Використовуючи ці дані, ми можемо обчислити значення для відношення готівка – депозити і відношення надлишкових резервів до чекових депозитів, що відповідно становитимуть:

{СД)} = відношення готівки до чекових депозитів – 400 млрд. дол./ 800 млрд. дол. = 0,5;

{ЕК/О} = норма надлишкових резервів = 0,8 млрд. дол./800 млрд. дол. = 0,001.

Значення мультиплікатора грошей дорівнює:

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків   Мишкін Ф. С.   Зміни норми обовязкових резервів (rD)

Мультиплікатор грошей, який дорівнює 2,50, говорить про те, що при даній нормі обов’язкових резервів -10 % на чекові депозити і поведінці вкладників та банків, що представлена співвідношенням {СД)} = 0,50 та {ЕКД)} – 0,001, збільшення грошової маси на 1 дол. веде до збільшення пропозиції грошей (МІ) на 2,50 дол.

Важливою ознакою грошового мультиплікатора є те, що він менший від простого депозитного мультиплікатора, який, за підрахунками в розділі 14, становив 10. Ключем до розуміння цього результату і нашої моделі пропозиції грошей є те, що хоча відбувається багаторазове збільшення депозитів, такого збільшення для готівки немає. Отже, якщо певна частина збільшення грошей підвищеної ефективності переходить у готівку, тоді ця частина не підпадає під багаторазове розширення депозитів. У нашому аналізі в розділі 14 ця можливість не враховувалася. Тому збільшення резервів вело до максимальних сум багаторазового створення депозитів. Проте в нашій поточній моделі грошового мультиплікатора розмір готівки справді збільшується, коли зростають грошова маса (МВ) і чекові депозити (О), бо {С/О} є більшим від нуля. Як уже зазначалося, будь-яке збільшення МВ, що йде на збільшення готівки, не мультиплікується. Тільки та частина збільшення

MB, що іде на чекові депозити, зазнає багаторазового розширення. Тому загальний рівень багаторазового розширення депозитів повинен бути нижчим. Збільшення М за деякого збільшення МВ є меншим, ніж показує проста модель з розділу 14 К

Фактори, які впливають на мультиплікатор грошей

Щоб поглибити наше розуміння мультиплікатора грошей, розгляньмо, як він змінюється у відповідь на коливання змінних у нашій моделі грошового мультиплікатора {C/D} і {ER/D}. “Гра”, в яку ми граємо, добре відома в аналітичній економії: ми запитуємо, що станеться, якщо значення однієї з цих величин зміниться, а всі інші змінні залишаться сталими (тобто за інших рівних умов – ceteris paribus).

Зміни норми обов’язкових резервів (rD)

Якщо норма обов’язкових резервів на чекові депозити збільшується, в той час як всі інші змінні залишаються сталими, то попередня величина резервів не може підтримувати попередню суму чекових депозитів. Потрібно більше резервів, адже обов’язкові резерви для цих чекових депозитів зросли. Нестача резервів тоді означає, що банк повинен зменшити суму наданих позик, що спричинить зменшення вкладів і, отже, пропозиції грошей. Зменшена пропозиція грошей стосовно рівня МВ, який незмінний, показує, що мультиплікатор грошей також зменшився. Інакше кажучи, слід зрозуміти, що коли rD є більшим, то відбувається менше багаторазове розширення чекових депозитів. При меншому багаторазовому розширенні депозитів мультиплікатор грошей повинен зменшитися 2.

Ми можемо перевірити правильність попереднього аналізу, простеживши, що станеться з мультиплікатором грошей у нашому числовому прикладі, коли rD зростає з 10 % до 15 %. Мультиплікатор грошей дорівнюватиме:

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків   Мишкін Ф. С.   Зміни норми обовязкових резервів (rD)

Він, як і сподівалися, менший ніж 2,50.

Щойно проведений аналіз можна застосувати до випадку, в якому норма обов’язкових резервів зменшується. У цьому випадку багаторазове розширення чекових депозитів відбудеться більшу кількість разів, бо попередній рівень резервів може тепер підтримати більше чекових депозитів. Тому розмір мультиплікатора зросте. Наприклад, якщо г0 зменшується з 10 % до 5 % і це значення вводимо у формулу мультиплікатора грошей, залишаючи всі інші змінні сталими, то отримаємо:

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків   Мишкін Ф. С.   Зміни норми обовязкових резервів (rD)

Що більше за початкове значення мультиплікатора 2,50.

На основі проведеного аналізу можна дійти такого висновку: мультиплікатор грошей і пропозиція грошей перебувають в оберненій залежності від норми обов’язкових резервів, г0 1.

Зміни відношення готівки до чекових депозитів (С/D)

Що станеться з мультиплікатором грошей, коли поведінка вкладників спричиняє збільшення відношення (С/D)при сталих всіх інших змінних? Збільшення (С/D) означає, що вкладники перетворюють частину своїх чекових депозитів на готівку. Як було показано раніше, чекові депозити зазнають багаторазового розширення, в той час як готівка – ні. Отже, коли чекові депозити перетворюються на готівку, то відбувається перехід одного компонента пропозиції грошей, який зазнає багаторазового розширення, в інший, який не зазнає такого розширення. Загальний рівень багаторазового розширення зменшується. Мультиплікатор так само повинен зменшуватися 2.

Цей висновок підтверджується числовим прикладом, в якому (С/D) збільшується з 0,50 до 0,75. Тоді мультиплікатор грошей зменшується з 2,50 до:

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків   Мишкін Ф. С.   Зміни норми обовязкових резервів (rD)

А тепер покажемо інший результат: грошовий мультиплікатор і пропозиція грошей перебувають в оберненій залежності від значення відношення готівки до чекових депозитів {С/И}.

Зміни у нормі надлишкових резервів (ER/D)

Коли банки збільшують запаси надлишкових резервів стосовно чекових депозитів, то фактично банківська система має менше резервів для підтримки чекових депозитів. Це означає, що при однаковому рівні МВ банки зменшать їхні надані позики, спричиняючи зменшення величини чекових депозитів і зменшення пропозиції грошей. Тому мультиплікатор грошей зменшиться.

Цей висновок підтверджує наш числовий приклад, коли (ER/D) зростає з 0,001 до 0,005. Мультиплікатор грошей у цьому разі зменшується з 2,50 до:

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків   Мишкін Ф. С.   Зміни норми обовязкових резервів (rD)

Зауважте, що хоча відношення надлишкових резервів до чекових депозитів зросло в п’ять разів, відбулося лише невелике зменшення грошового мультиплікатора. Це зменшення є таким невеликим, бо в останні роки відношення (ER/D) було надто малим, і його зміни впливали на мультиплікатор грошей дуже неістотно. Проте в історії були й інші періоди, зокрема під час “великої депресії”, коли це відношення було значно вищим. Зміни в цьому відношенні суттєво позначалися на пропозиції грошей та грошовому мультиплікаторі. Отже, наш кінцевий результат має важливе значення. Мультиплікатор грошей і пропозиція грошей перебувають в оберненій залежності від значення відношення надлишкових резервів до чекових депозитів (ER/D).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Зміни норми обов’язкових резервів (rD)