Цивільне право України – Харитонов Є. О. – 2. Особливості договору оренди державного та комунального майна

Відносинам оренди державного (комунального) майна присвячений, окрім загальних положень ЦК та ГК, спеціальний акт законодавства – Закон “Про оренду державного та комунального майна”, а також численні підзаконні нормативні акти. Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. № 786 було затверджено Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна, а наказом Фонду державного майна України від 22 серпня 2000 р. № 1765 – роз’яснення і рекомендації до неї. Наказом Фонду державного майна України від 14 листопада 2005 р. № 2975 був затверджений Перелік документів, які подаються орендарем орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що належить до державної власності. Нарешті, судову практику за спорами, що випливали з орендних відносин, узагальнено в роз’ясненні Президії Вищого арбітражного суду України від 25 травня 2000 р. № 02-5/237 “Про деякі питання практики застосування Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, оглядовому листі Вищого арбітражного суду України від 12 квітня 2001 р. № 01-8/442 “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з орендними правовідносинами” (за матеріалами судової колегії Вищого арбітражного суду України по перегляду рішень, ухвал, постанов), інформаційному листі Вищого господарського суду України від 10 липня 2003 р. № 01-8/784 “Про практику Верховного Суду України у справах зі спорів, пов’язаних із застосуванням законодавства про найом (оренду) нежилих приміщень та іншого майна” та інших документах.

Відносини оренди державного та комунального майна, разом з положеннями спеціального нормативного акта – Закону “Про оренду державного та комунального майна”, на законодавчому рівні регулюються положеннями ЦК та ГК. Наприклад, ЦК, як зазначалося вище, містить не тільки загальні положення, що стосуються оренди майна (§ 1 гл. 58); він встановлює і спеціальні положення щодо оренди певних видів майна будь-якої, в тому числі державної та комунальної, форм власності (зокрема, § 4 – найм будівлі або іншої капітальної споруди, § 5 – найм (оренда) транспортного засобу), що підлягають субсидіарному застосуванню разом з положеннями Закону “Про оренду державного та комунального майна” у разі оренди відповідних об’єктів.

На практиці часто виникає питання про правомірність поширення положень Закону “Про оренду державного та комунального майна” на підприємства і організації, майно яких не знаходиться в державній (комунальній) власності.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Цивільне право України – Харитонов Є. О. – 2. Особливості договору оренди державного та комунального майна