Фінанси України та сусідніх держав – Карлін М. І. – 1.13.4. Фінанси недержавних підприємств (на прикладі ВАТ “Луцький підшипниковий завод” корпорації “SKF”)

Відкрите акціонерне товариство “Укрнафта” – підприємство із домінуючою часткою державної власності (контрольний пакет належить державі). Воно займається видобутком та реалізацією нафти з газовим конденсатом, продуктів газопереробки та нафтопродуктів.

За підсумками першого півріччя 2005 р. (порівняно з аналогічним періодом 2004 р.) дохід (виторг) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) компанії зріс на 1187 мли грн (50,5 % ) і становив 3535,4 млн грн (у першому півріччі 2004 р. – 2348,4 млн грн). Як повідомляла прес-служба ВАТ “Укрнафта”, за цей самий період чистий дохід (виторг) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) збільшився на 671,6 млн грн (38,1 %) і становив 2435,2 млн грн (у першому півріччі 2004 р. – 1763,6 млн грн) (див. рис. 1.2).

Фінанси України та сусідніх держав   Карлін М. І.   1.13.4. Фінанси недержавних підприємств (на прикладі ВАТ Луцький підшипниковий завод корпорації SKF)

Рис. 1.2. Основні фінансові показники ВАТ “Укрнафта” у першому півріччі 2005 р., млн грн

Завдяки економному витрачанню усіх видів енергоносіїв та матеріалів (останні закуповуються виключно на конкурсних засадах) чистий прибуток після оподаткування зріс на 234,5 млн грн (47,5 %) і становив 728,2 млн грн (у першому півріччі 2004 р. – 493,7 млн грн).

Нарощування колективом компанії виробничих та фінансових показників дало змогу збільшити також сплату до бюджетів усіх рівнів. За півріччя відрахування податків та зборів зросли на 682,7 млн грн (114,6 %) і становили 1278,2 млн грн (у першому півріччі 2004 р. – 595,5 млн грн). Зростання відрахувань до державного бюджету більш ніж удвічі зумовлене також збільшенням рентної плати на видобуток нафти з 160 грн у 2004 р. до 300 грн у 2005 р.

Із 1 березня 2005 р. тарифні ставки і посадові оклади працівників компанії було підвищено на 15 %.

Середньомісячна заробітна плата одного працівника у майже 30-тисячному колективі компанії за перше півріччя 2005 р. становила 1549,2 грн (з урахуванням працівників відділень реалізації нафтопродуктів, заробітна плата яких менша, ніж у працівників основних структурних одиниць). Заробітна плата основного виробничого персоналу за перше півріччя 2005 р. досягла у середньому 1702 грн, що на 22,3 % більше, ніж за 2004 р. У заробітній платі зросла частка тарифу (за перше півріччя 60,4 порівняно з 67,9 % за 2004 р.). В цілому по ВАТ “Укрнафта” фонд оплати праці штатних працівників за перше півріччя зріс до 260 млн 379 тис. грн, що на 63,6 % більше, ніжу відповідний період 2004 р.

1.13.4. Фінанси недержавних підприємств (на прикладі ВАТ “Луцький підшипниковий завод” корпорації “SKF”)

Корпорація зі штаб-квартирою в Гетеборзі, Швеція, має 82 заводи в 25 країнах світу і налічує більше як 40 тис. працюючих. Торгові представництва та офіси “SKF” знаходяться в 130 країнах. Річний обсяг продажу становить майже 7 млрд дол. США.

Корпорація займає лідируючі позиції на ринку підшипників, контролюючи майже 25 % його обсягу.

Більше ніж 1700 осіб, що працюють на Луцькому підшипниковому заводі (ЛПЗ) та на колишніх дочірніх підприємствах ЛПЗ, надаючи послуги заводу, ось уже протягом семи років мають стабільну роботу і хорошу заробітну плату. Середньомісячний її рівень в еквіваленті повної зайнятості, тобто без лікарняних, за 2005 р., становив 1405 грн, а за грудень 2005 р. – 1662 грн, зокрема по категорії робітників – 1615 грн.

Щодо відрахувань до державного та місцевих бюджетів, то лише за 2005 р. підприємством сплачено сукупно майже 25 млн грн обов’язкових платежів, із них 4,5 млн грн податку на прибуток, майже 6 млн грн митних платежів, 3,3 млн грн прибуткового податку від заробітної плати працівників, 432 тис. грн плати за землю та ін. Відрахування в Пенсійний фонд – 8,3 млн грн.

На підприємстві налічується нині 340 ветеранів, що пропрацювали на заводі більше чверті століття. Разом з тим кількість працівників порівняно з 1991 р. зменшилась більше ніж вдвічі. Падіння обсягів виробництва та продажу в 90-х роках було неминучим, адже споживачами підшипників за рознарядками Держплану були в основному автомобільні, тракторні та машинобудівні заводи країн колишнього Радянського Союзу, які одночасно зменшили випуск техніки в 5-10 разів. Після розвалу Союзу підприємство залишилось і без експортних контрактів. Знадобилось 4-5 років для створення власної збутової мережі та ефективного маркетингу. Ще до приходу інвесторів у 1996- 1997 рр. підприємство почало поступово відновлювати обсяги. Відрадно констатувати, що за “шведський” період обсяги виробництва зросли в 6,5 раза порівняно з 1997 р. Більше того, в 2005 р. підприємство перевищило обсяги продажу найкращого за радянський час 1991 р. у 1,7 раза.

Головним завданням соціальної політики керівництво заводу вважає забезпечення можливості працівникам заробляти достойну заробітну плату і самостійно вирішувати соціальні проблеми. Водночас підприємство забезпечує працівників пільговими путівками на лікування та відпочинок, надає фінансову допомогу у випадках важких захворювань або хірургічних операцій. Підприємство фінансово допомогло безвідсотковими позиками працівникам заводу, котрі проживали в гуртожитках, викупити це житло. Незважаючи на те, що дитячі садки вже давно передано на баланс міського відділу освіти, нещодавно за кошти підприємства було зроблено ремонт у дитячому садку на суму 27 тис. грн. З технічним училищем № 9 підприємство працює згідно з контрактами.

Продукція підприємства краща, ніж її аналоги з країн СНД, але ще не досягла рівня західних компаній за всією номенклатурою. Разом з тим поставки на Захід з кожним роком зростають і становлять уже половину обсягів продажу. ЛПЗ з погляду ціни важко конкурувати з росіянами, тому воно намагається конкурувати за рахунок якості продукції та кращого сервісу. З іншого боку, на підприємстві усвідомлюють, що в Росії енергоносії завжди будуть дешевшими і тому потрібно знаходити технологічні резерви зниження витрат.

” SKF ” виконала всі зобов’язання згідно з інвестиційним контрактом. У виробництво вкладено 16,2 млн дол. США прямих інвестицій. Крім того, 100 % прибутку (а завод працює з прибутками уже чотири роки) залишається у розпорядженні підприємства і спрямовується на розвиток та модернізацію. Власники в основному задоволені діяльністю підприємства, особливо роботою з розвитку бізнес-компонентів та темпами модернізації, хоча вони й розраховували на те, що швидше будуть змінюватись менталітет працівників та розуміння психології ринкових відносин.

У відносинах з державою Україна “SKF” не зовсім влаштовують дві речі – політична нестабільність та “чехарда” зі змінами податкового законодавства (часто це безглузді зміни, як у березні та липні 2005 р.), тобто відсутність чітко визначених умов ведення бізнесу.

Як зазначено вище, підприємство виробило продукції в 1,7 раза більше, ніж в 1991 р., а кількість працюючих при цьому зменшилась більше ніжу 2 рази. Звичайно, зросла інтенсивність праці, але це супроводжувалось майже восьмиразовим підвищенням заробітної плати до рівня 1997 р., впровадженням прогресивної технології та поліпшенням умов праці.

У корпорації діє чітка система стратегічного планування. Восени 2005 р. підприємство захистило такий план для ЛПЗ на період до 2010 р., яким передбачено за рахунок нових ринків та видів бізнесів, що будуть передаватись ЛПЗ від інших заводів

” SKF “, за п’ять років збільшити обсяг продажу виробництва в 3,5 раза. Буде освоєно виробництво нових видів продукції для споживачів у США, Індії, Бразилії, Німеччині та інших країнах. Передбачено також підвищення заробітної плати більше ніж в три рази стосовно теперішнього рівня.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Фінанси України та сусідніх держав – Карлін М. І. – 1.13.4. Фінанси недержавних підприємств (на прикладі ВАТ “Луцький підшипниковий завод” корпорації “SKF”)