Цивільне право України – Харитонов Є. О. – Глава 30. Розрахунки

Правову основу розрахунків різних форм і видів становить досить велика кількість нормативних актів. До них, насамперед, належать ЦК (гл. 74) та ГК (ст. 341, ст. ст. 343-344), закони України від 23 вересня 1994 р. “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, від 6 липня 1995 р. “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (в редакції Закону від 1 червня 2000 р.), від 28 листопада 2002 р. “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму” (в редакції Закону від 18 травня 2010 р.), закони “Про банки і банківську діяльність”, “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”, “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” та ін. Підзаконні нормативні акти представлені Указом Президента України від 12 червня 1995 р. № 436/95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” (в редакції Указу від 11 травня 1999 р. № 491/99), а також численними актами Національного банку України, найголовнішими з яких є Інструкція про касові операції в банках України, затв. постановою Правління Національного банку України від 14 серпня 2003 р. № 337, Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затв. постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. № 22, Інструкція про міжбанківський переказ коштів в Україні в національній валюті, затв. постановою Правління Національного банку України від 16 серпня 2006 р. № 320, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затв. постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637, тощо. До документів судової практики з цього питання належить оглядовий лист Вищого господарського суду України від 26 липня 2002 р. № 01-8/870 “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з розрахунками”.

У найзагальнішому плані розрахунки за що-небудь – придбаний товар, виконані роботи, надані послуги тощо – можуть здійснюватися двома способами – за допомогою вартісного еквівалента – грошей або за допомогою інших засобів, які не передбачають передачу грошових коштів. До останніх належать бартерні розрахунки, розрахунки векселями та іншими не грошовими засобами.

Зважаючи на те, що грошові кошти існують у готівковій формі – формі грошових знаків або у безготівковій формі – формі записів на рахунках у банках (див. п. 3.1 ст. З Закону “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”), розрахунки за їх допомогою мають, відповідно, 2 форми – розрахунки за готівку (готівкові) та безготівкові розрахунки. Вибір відповідної форми розрахунків обумовлюється як волевиявленням сторін – учасників відповідних правовідносин, так і приписами закону і залежить від ряду чинників – виду діяльності суб’єкта, економічної доцільності, залежності від часу, протягом якого повинна здійснитися операція, та інших, у тому числі правового статусу особи – платника і особи – одержувача грошових коштів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Цивільне право України – Харитонов Є. О. – Глава 30. Розрахунки