Цивільне право України – Дзера О. В. – 1. Результати інтелектуальної, творчої діяльності

1. Результати інтелектуальної, творчої діяльності

Глава 15 ЦК присвячена такому об’єкту цивільних прав, як нематеріальні блага, зокрема це результати інтелектуальної, творчої діяльності (ст. 199), інформація (ст. 200), особисті немайнові блага (ст. 201). Викликає заперечення саме розташування статей в главі 15 ЦК, оскільки за логікою і структурою кодексу спочатку повинні розглядатись особисті немайнові блага. Отже, саме з особистих немайнових благ повинна починатися глава 15 ЦК. Слід сказати, що поняття інформації та особистих немайнових благ досить нове: в ЦК УРСР від 18 липня 1963 р. взагалі не згадувалися ці поняття. Більше того, в ЦК УРСР взагалі було відсутнє як легальне визначення об’єктів цивільних прав, так і відповідний розділ.

Норма ст. 199, з якої починається глава 15 ЦК, повною мірою кореспондує ст. 11 ЦК. Створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності є підставами виникнення цивільних прав та обов’язків (ч. 2 ст. 11 ЦК).

Результати творчої діяльності є нематеріальними об’єктами: ідеями, рішеннями, образами, виконавською діяльністю тощо. Однак ці об’єкти можуть мати свою формалізацію, що є необхідною умовою для визнання їх об’єктами цивільних прав та можливості їх правової охорони та захисту. Так, літературний твір має бути зафіксований в рукопису, на магнітній плівці; винахід може бути виражений у вигляді креслень, моделі, схеми тощо. Для деяких об’єктів права інтелектуальної власності, крім формалізації, ще вимагається їх визнання певними інстанціями. Наприклад, Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України видає патенти на винаходи, корисні моделі, промислові зразки.

Сам процес створення результатів творчої діяльності залишається поза межами правового регулювання. Право регулює відносини інтелектуальної власності тільки з моменту закінчення процесу творчості і набуття його результатом об’єктивної форми, доступної для сприйняття.

Матеріальний носій творчого результату може передаватись у власність третім особам, може бути знищений. Але сам результат інтелектуальної творчої діяльності як нематеріальне благо завжди зберігається за його творцем. Особливості співвідношення права інтелектуальної власності та права власності на річ, у якій втілено результат творчої діяльності, визначаються нормами ст. 419 ЦК.

Термін “інтелектуальна власність” увійшов у сферу наукових досліджень і в національне законодавство не так давно. Вперше його було використано в Законі України “Про власність”, який проголосив, що результати інтелектуальної власності є об’єктами права власності.

Стаття 54 Конституції України гарантує громадянам свободу літературної, художньої, наукової і технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв’язку з різними видами інтелектуальної діяльності.

Інтелектуальна власність – це умовне збірне поняття, яке використовується в ряді міжнародних конвенцій і в законодавстві багатьох країн для позначення сукупності виключних прав на результати інтелектуальної, творчої діяльності, а також прирівняних до них за правовим режимом засобів індивідуалізації юридичних осіб, продукції робіт, послуг (фірмове найменування, торговельний знак тощо).

ЦК дає визначення права інтелектуальної власності – як право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об’єкт права інтелектуальної власності, визначений ЦК та іншим законом (ч. 1 ст. 418).

Конвенція про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності зазначає, що інтелектуальна власність включає права, котрі належать до:

– літературних, художніх і наукових здобутків;

– виконавчої діяльності артистів, звукозапису, радіо – і телевізійних передач;

– винаходів у всіх галузях людської діяльності;

– наукових відкриттів;

– промислових зразків;

– товарних знаків, знаків обслуговування, фірмових найменувань і комерційних позначень;

– захисту проти недобросовісної конкуренції, а також всі інші права, що належать до інтелектуальної власності у виробничій, науковій, літературній і художній галузях (ст. 2 Конвенції).

Перелік об’єктів права інтелектуальної власності містить ст. 420 ЦК. Це літературні та художні твори; комп’ютерні програми; компіляції даних (бази даних); виконання; фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення; наукові відкриття; винаходи, корисні моделі, промислові зразки; компонування (топографії) інтегральних мікросхем; раціоналізаторські пропозиції; сорти рослин, породи тварин; комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення; комерційні таємниці.

Незважаючи на відмінність між цими об’єктами їх традиційно поділяють на чотири інститути: інститут авторського права і суміжних прав, інститут патентного права, інститут комерційних позначень, інститут нетрадиційних об’єктів інтелектуальної власності1.

Інститут авторського права і суміжних прав регулює дві відносно самостійні групи суспільних відносин у сфері інтелектуальної власності. До першої групи належать відносини, пов’язані зі створенням і використанням здобутків науки, літератури, мистецтва. До другої групи відносин, пов’язаних із фонограмами, виконаннями, постановками, передачами організацій мовлення, належить сфера суміжних прав. Ці відносини мають багато спільних рис, а тому регулюються єдиним Законом України “Про авторське право і суміжні права”.

Інститут патентного права регулює майнові та особисті немайнові відносини, що виникають у зв’язку зі створенням і використанням винаходів, корисних моделей і промислових зразків. Правове регулювання в цій сфері здійснюється Законом України “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі”, “Про охорону прав на промислові зразки”.

Основною функцією інституту комерційних позначень є забезпечення належної індивідуалізації виробників, їх товарів, робіт і послуг. Необхідність7 Насичення ринку товарами і послугами для задоволення потреб населення, можливість здорової конкуренції вимагають правового регулювання індивідуалізації підприємств, вироблених ними товарів. Інститут комерційних позначень поділяється на дві тісно пов’язані, але самостійні частини. Перша – засоби індивідуалізації учасників цивільного обороту (комерційне (фірмове) Найменування), друга – засоби індивідуалізації продукції, робіт, послуг (торговельна марка, якою позначаються вироблені товари і послуги; географічне зазначення). Спеціальними нормативно-правовими актами є Закон України “Про охорону прав на знаки для товарів і послуг”, “Про охорону прав на зазначення походження товарів”.

Інститут нетрадиційних об’єктів інтелектуальної власності займається такими об’єктами, як селекційні досягнення, топографії інтегральних мікросхем, інформація, що становить службову, комерційну таємницю. Правове регулювання здійснюють такі закони України: “Про охорону прав на топографії інтегральних мікросхем”, “Про охорону прав на сорти рослин”, “Про племінну справу у тваринництві”.

До того ж, правове регулювання відносин у сфері інтелектуальної власності здійснюється за допомогою міжнародних договорів і конвенцій, до яких приєдналася Україна. Так, в Україні діють Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів (Паризький акт), Паризька конвенція про охорону промислової власності, Мадридська угода про міжнародну реєстрацію знаків, Договір про патентну кооперацію, а також ряд двосторонніх угод України у сфері охорони авторського права та права промислової власності.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Цивільне право України – Дзера О. В. – 1. Результати інтелектуальної, творчої діяльності