Зовнішня політика України – Чекаленко Л. Д. – Із Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного Договору

(9 липня 1997 р.)

1. Розбудова розширених та поглиблених відносин між Україною і
НАТО.

Україна та НАТО… беруть на себе зобов’язання у подальшому розширити та посилити своє співробітництво та розвивати особливе та ефективне партнерство, яке сприятиме забезпеченню більшої стабільності та спільних демократичних цінностей в Центрально-Східній Європі.

II. Принципи розвитку відносин між Україною та НАТО.

<…>

2. Україна та НАТО базуватимуть свої відносини на принципах та зобов’язаннях, згідно з міжнародним правом та міжнародними механізмами, включаючи Статут ООН, Гельсінський Заключний акт та наступні документи ОБСЄ. Відповідно, Україна і НАТО підтверджують свої зобов’язання:

– визнавати, що безпека всіх держав у регіоні ОБСЄ є неподільною…

– утримуватися від загрози силою або використання сили проти будь-якої держави будь-яким чином…

– поважати суверенітет, територіальну цілісність та політичну незалежність всіх інших держав, непорушність кордонів та розвиток добросусідських відносин;

– визнавати верховенство права, зміцнювати демократію, політичний плюралізм та ринкову економіку;

– визнавати права людини та права осіб, що належать до національних меншин;

– запобігати конфліктам та врегульовувати спори мирними засобами у відповідності до принципів ООН та ОБСЄ.

3. Україна підтверджує свою рішучість продовжувати військову реформу…

4. Україна вітає активну адаптацію НАТО до реалій євроатлантичної безпеки…

<…>

V. Співробітництво заради більш убезпеченої Європи. <…>

14. Союзники по НАТО продовжуватимуть підтримувати суверенітет та незалежність України…

15. Україна та НАТО створять кризовий консультативний механізм для проведення спільних консультацій в будь-якому випадку, коли Україна вбачатиме пряму загрозу своїй територіальній цілісності, політичній незалежності або безпеці.

16. НАТО вітає та підтримує той факт, що Україна отримала гарантії безпеки від всіх п’яти ядерних держав-учасниць ДНЯЗ і нагадує про зобов’язання, взяті США, Великою Британією разом з Росією, а також Францією в односторонньому порядку, які у 1994 році в Будапешті прийняли історичне рішення надати гарантії безпеки Україні як без’ядерній державі-учасниці ДНЯЗ.

Посилене співробітництво України з НАТО розширить та поглибить політичний діалог між Україною та членами Альянсу з широкого кола питань безпеки, включаючи ядерні питання. Це зробить внесок у покрашення загального середовища безпеки в Європі.

18. Україна вітає заяву НАТО, що “розширення Альянсу не потребуватиме змін у теперішній організації ядерних сил НАТО…”.

19. Україна та країни-члени НАТО продовжуватимуть повністю виконувати всі угоди щодо роззброєння, нерозповсюдження ядерної зброї та контролю над озброєннями та заходів зміцнення довіри і безпеки, сторонами яких вони є.

Про Державну програму співробітництва України з Організацією Північноатлантичного Договору (НАТО) на період до 2001 року

(4 листопада 1998 р.)

18. З метою забезпечення реалізації положень Хартії про особливе партнерство між Україною і Організацією Північноатлантичного Договору, підписаної 9 липня 1997 року в м. Мадриді, підвищення ефективності співробітництва України з НАТО та відповідно до пунктів І, 3 і 17 статті 106 Конституції України…

19. Затвердити Державну програму співробітництва України з Організацією Північноатлантичного Договору (НАТО) на період до 2001 року (додається).

Кабінету Міністрів України забезпечити виконання Державної програми співробітництва України з Організацією Північноатлантичного Договору (НАТО) на період до 2001 року.

20. Державній міжвідомчій комісії з питань співробітництва України з НАТО інформувати Президента України про стан реалізації Державної програми співробітництва України з Організацією Північноатлантичного Договору (НАТО) на період до 2001 року.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Зовнішня політика України – Чекаленко Л. Д. – Із Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного Договору