Зовнішньоекономічна діяльність підприємства – Тюріна Н. М. – 4.10. Митна вартість та методи її визначення

Митна вартість є основною базою для розрахунку усіх платежів, що здійснюються на митниці.

Згідно ст. 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Митна вартість товарів, які переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до положень Митного кодексу.

Митна вартість товарів і метод її визначення заявляються (декларуються) митному органу декларантом під час переміщення товарів через митний кордон України шляхом подання декларації митної вартості.

Порядок та умови декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, встановлюються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення декларацій митної вартості – Митним Кодексом.

У митному Кодексі визначено, що основним методом визначення митної вартості є метод за ціною договору, при чому, перехід на інші методи регламентовано. МКУ чітко визначає документи, що подаються декларантом для підтвердження заявленої митної вартості (ст. 53) та підстави коригування митної вартості товарів (ст. 55).

Таким чином, визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами:

1) основний – за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції) (більш детально – ст. 58 МКУ);

2) другорядні:

А) за ціною договору щодо ідентичних товарів(більш детально – ст. 59 МКУ);

Б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів(більш детально – ст. 60 МКУ);

В) на основі віднімання вартості(більш детально – ст. 62 МКУ);

Г) на основі додавання вартості (обчислена вартість) (більш детально – ст. 63 МКУ);

Г) резервний (більш детально – ст. 64 МКУ).

Митною вартістю товарів, що ввозяться в Україну відповідно до митних режимів, відмінних від режиму імпорту, є ціна товару, зазначена у рахунку-фактурі чи рахунку-проформі. Визначення митної вартості товарів, що ввозяться на митну територію України та поміщуються в митні режими, відмінні від режиму імпорту (крім митного режиму транзиту) зі справлянням митних платежів, здійснюється відповідно до глави 9 Митного Кодексу

Митною вартістю товарів, що вивозяться за межі митної території України, є ціна товару, зазначена у рахунку-фактурі чи рахунку-проформі (ст. 66 МКУ).

До митної вартості товарів, що вивозяться (експортуються), також включаються фактичні витрати, якщо вони не були раніше до неї включені:

А) на навантаження, вивантаження, перевантаження, транспортування та страхування до пункту перетинання митного кордону України;

Б) комісійні та брокерські винагороди;

В) ліцензійні та інші платежі за використання об’єктів права інтелектуальної власності, які покупець повинен прямо чи побічно здійснити як умову продажу (експорту) товарів, які оцінюються.

Обчислення митної вартості здійснюється насамперед на основі ціни угоди, тобто фактурної вартості товару.

Фактурна вартість (або контрактна вартість) – це ціна товару, що обумовлена в контракті та в рахунку-фактурі.

Розрахунок митної вартості виконується з урахуванням умов поставки товару відповідно до інтерпретації Міжнародних комерційних термінів Incoterms (International Commercial Terms) виходячи з того, які саме витрати включені продавцем до рахунку-фактури і коли вони зроблені: до перетину митного кордону чи після нього. Детальніше з умовами Incoterms ми познайомимось в наступному параграфі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Зовнішньоекономічна діяльність підприємства – Тюріна Н. М. – 4.10. Митна вартість та методи її визначення