Зовнішньоекономічна діяльність підприємства – Шкурупій О. В. – 6.2. Експорт та імпорт товарів і послуг

6.1. Історія виникнення та сучасна роль зовнішньоторговельних операцій

Історично першими видами зовнішньоекономічних операцій стали експорт та імпорт. Проте у сучасних умовах поширення набули також інші форми міжнародного бізнесу: зустрічна торгівля, лізинг, інжиніринг, франчайзинг та ін. При здійсненні зовнішньоекономічної діяльності, компанії мають обирати ті форми господарських операцій, які найбільше задовольнять поставленим цілям.

На початку становлення міжнародні економічні відносини зводилися переважно до здійснення зовнішньоторговельних операцій. Відомо, що іще дві тисячі років до нашої ери північно-африканські племена провадили торговельні операції з Ассирією та Вавілонією, обмінюючи фініки на оливкову олію та спеції. Ще до 500 р. до н. е. китайські торговці експортували шовк та нефритові вироби до Індії та Європи, в результаті чого сформувалися відомі торговельні шляхи. Успіх Древньої Греції та Древнього Риму значною мірою пояснюється їх активною зовнішньоторговельною діяльністю. У середньовіччі центром світової торгівлі була Італія: такі міста, як Флоренція, Генуя та Венеція мали величезний політичний і навіть військовий вплив саме тому, що в них відбувалася значна частка міжнародних комерційних і банківських операцій. Відкриття Америки, її колонізація, а згодом – створення окремих держав стали можливими не в останню чергу завдяки реалізації інтересів міжнародних торговців [1].

Таким чином, роль міжнародних торговельних операцій, насамперед – базових зовнішньоторговельних угод, у розвитку світової економіки зі всією очевидністю треба назвати визначальною.

6.2. Експорт та імпорт товарів і послуг

Експортом називають продаж продукції, виробленої у своїй країні, з метою подальшого використання або перепродажу на території інших країн.

Імпортом називають закупки продукції, що була вироблена в інших країнах, з метою подальшого використання чи перепродажу на території своєї країни.

Всі експортно-імпортні операції розподіляють на дві групи. Перша – торгівля товарами (матеріальними продуктами), такими як взуття, посуд, меблі тощо. Оскільки переміщення таких товарів з країни до країни піддається сприйняттю зором, його часто називають “видимим експортом та імпортом”. До другої групи експортно-імпортних операцій належить торгівля послугами (нематеріальними продуктами), такими як банківські, транспортні чи консалтингові послуги. Оскільки послуги не мають конкретного матеріального вираження, торговельні операції з ними називають “невидимим експортом та імпортом”.

Часто експорт відіграє провідну роль у фінансовому успіху компанії. Значна частка продукції таких відомих компаній, як Toyota1, Airbus2, Caterpillar3 припадає на зарубіжних замовників. Це дозволяє створити десятки тисяч робочих місць на підприємствах цих компаній, і значно більше – на підприємствах постачальників запасних частин і комплектуючих.

Торгівля має також велике значення для економік цілих країн. Наприклад, у 2007 р. частка експорту в ВВП Китаю становила 40 %, а Нідерландів – понад 60 % [3].

Експорт та імпорт послуг суттєво відрізняється від товарного імпорту та експорту. Одержання доходу від продажу послуг іноземним резидентам розглядається як експорт послуг, а плата за послуги – як їх імпорт.

Послуги часто називають невидимими благами. У міжнародних економічних відносинах продається і купується велика кількість різноманітних послуг, проте до найважливіших для міжнародного бізнесу належать туризм, послуги з перевезення, фінансові та бухгалтерські послуги, консалтинг, реклама, різного роду інжинірингові роботи тощо.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Зовнішньоекономічна діяльність підприємства – Шкурупій О. В. – 6.2. Експорт та імпорт товарів і послуг