Земельне право – Корнєєв Ю. В. – РОЗДІЛ 6. ГАРАНТІЇ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ

1. Поняття гарантій прав на землю

Термін “гарантія” (франц. garantie – порука, яка щось забезпечує) часто використовують для позначення способів забезпечення різного роду зобов’язань. У юридичній літературі їх розглядають як гарантії реалізації норм права, прав та обов’язків.

Гарантії прав на землю передбачено розділом V ЗК України. Умовно їх можна поділити на три різновиди: гарантії захисту прав на землю; гарантії, пов’язані з відшкодуванням збитків власникам землі та землекористувачам;гарантії, пов’язані з розв’язанням земельних спорів.

Гарантії захисту прав на землю мають безпосередньо конституційну основу. Так, ст. З Конституції України проголошує, що права і свободи людини та їхні гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.

В Основному Законі закріплено положення, згідно з яким держава забезпечує захист прав усіх суб’єктів права власності і господарювання (ст. 13). Особливе значення має ст. 14 Конституції, яка передбачає, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. При цьому право власності на землю гарантується. Його набувають і реалізують громадяни, юридичні особи та держава виключно відповідно до закону. Зазначені положення Конституції України безпосередньо втілено у земельному законодавстві.

Серед гарантій захисту прав на землю важливими є гарантії права власності на земельну ділянку. ЗК України передбачає, що власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених Кодексом або іншими законами України. До таких випадків згідно з ЗК України належать:

– конфіскація земельної ділянки (ст. 148);

– не відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення іноземним юридичним особам, якщо вони одержали її у спадщину, та не відчужену протягом року (ст. 145);

– використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (ст.143) та деякі інші.

Гарантії, пов’язані з відшкодуванням збитків власникам землі та землекористувачам, передбачені ст. 156 ЗК України. Зазначеним суб’єктам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок:

– вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників для інших видів використання;

– встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок;

– погіршення якості грунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників;

– приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників у непридатний для використання стан;

– неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Важливого значення набувають гарантії, пов’язан із вирішенням земельних спорів. Звернення до суду для захисту земельних прав сторонами у земельних спорах гарантує ст. 8 Конституції України.

Звернення до суду за вирішенням земельних спорів можливе з таких підстав:

– претензії суб’єкта земельних правовідносин щодо набуття або припинення права власності на землю чи права землекористування;

– порушення земельних сервітутів і правил добросусідства;

– порушення зобов’язань, що виникають внаслідок заподіяння шкоди власникам землі та землекористувачам, та деяких інших.

Вирішення земельних спорів поновлює порушені права та законні інтереси власників земельних ділянок і землекористувачів, встановлює зміст і межі повноважень сторін спору, а також обов’язкову поведінку однієї сторони щодо іншої. Тим самим вирішення земельних спорів гарантує реалізацію прав суб’єктів земельних правовідносин на землю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Земельне право – Корнєєв Ю. В. – РОЗДІЛ 6. ГАРАНТІЇ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ