Закон України “Про судоустрій і статус суддів” – Теліпко В. Е. – Стаття 132. Забезпечення житлових умов судді

1. Суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу. Суддям, які мають стаж роботи більше 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів.

Відповідно до частини першої коментованої статті Закону суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу (див. коментар до ст. 129 Закону). Суддям, які мають стаж роботи понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону України “Про відпустки” тривалість відпусток визначається цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами України і незалежно від режимів та графіків роботи розраховується в календарних днях.

Листом Міністерства праці України від 12.02.97 № 10/2-493 було надано роз’яснення щодо практичного застосування частини першої статті 5 Закону України “Про відпустки”, яким передбачено проводити перерахунок тривалості щорічної основної і додаткової відпусток з робочих в календарні дні за наступного формулою:

Закон України Про судоустрій і статус суддів   Теліпко В. Е.   Стаття 132. Забезпечення житлових умов судді

Де А/^ – тривалість відпусток в календарних днях; Л/рД – тривалість відпустки в робочих днях: 7 – тривалість тижня в календарних днях;

6 – тривалість тижня в робочих днях, за якою обчислювалась тривалість відпустки до прийняття Закону України “Про відпустки”.

Враховуючи викладене, тривалість щорічної відпустки судді має становити 35 календарних днів.

Стаття 131. Стаж роботи судді

1. До стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді:

1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражне України;

2) члена Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;

3) судді у судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.

2. До стажу роботи, що дав судді Конституційного Суду України право на відставку і виплату вихідної допомоги, зараховується також стаж іншої практичної, наукової, педагогічної роботи за фахом та стаж державної служби.

Стаття 131 коментованого Закону встановлює особливості визначення стажу роботи на посаді судді. Зокрема, до суддівського стажу в обов’язковому порядку зараховується робота судді на посаді:

1) судді судів України всіх ланок, а також судді у судах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу;

2) арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, а також арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу;

3) члена Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Щодо останнього пункту важливого зауважити, що ця норма поширюється лише на осіб, які на момент призначення до складу Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України обіймали посаду судді.

Стаття 132. Забезпечення житлових умов судді

1. Після призначення на посаду суддя Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищого спеціалізованого суду, апеляційного, місцевого суду, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду.

Норма, викладена у статті 132 коментованого Закону, містить гарантії забезпечення судді належними житловими умовами. Так, одразу після призначення на посаду судді Конституційного Суду України або будь-якого суду системи судів загальної юрисдикції суддя, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується державою службовим житлом за місцем знаходження суду.

Постанова Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2005 року № 707 встановлює Порядок забезпечення житлом суддів апеляційних і місцевих судів. Відповідно до положень зазначеного Порядку, суддям, які відповідно до житлового законодавства перебувають на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов (далі – облік), надають окрему квартиру або будинок місцеві органи виконавчої влади не пізніше ніж через шість місяців після їх обрання на посаду.

Розмір житла визначається відповідно до норм забезпечення житловою площею згідно із законодавством та з урахуванням права на додаткову житлову площу.

Взяття, перебування та зняття з обліку судді здійснюється виконавчими комітетами рад за місцем роботи відповідно до житлового законодавства.

Суддя, щодо якого прийнято рішення про взяття на облік, письмово повідомляє про це місцевий орган виконавчої влади та суд, у якому він працює.

Копія рішення місцевого органу виконавчої влади про надання судді житла надсилається Державній судовій адміністрації або її територіальному управлінню (стосовно судді місцевого суду) для ведення обліку.

У разі коли місцевий орган виконавчої влади у шестимісячний строк не забезпечив житлом суддю, який потребує поліпшення житлових умов, суд на підставі його заяви за погодженням з Державного судовою адміністрацією або її територіальним управлінням (стосовно судді місцевого суду) може прийняти рішення про придбання житла за рахунок коштів державного бюджету та передачу його у користування судді

Придбання житла здійснюється згідно з вимогами Закону України “Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти”. Розрахунок вартості житла проводиться територіальними управліннями Державної судової адміністрації (стосовно суддів місцевих судів) або судом виходячи з розміру житла, визначеного відповідно до норм забезпечення житловою площею згідно із законодавством та з урахуванням права на додаткову житлову площу, та вартості 1 кв. метра його загальної площі, яка не може перевищувати більш як на 25 відсотків опосередковану вартість будівництва житла за даними Міністерств регіонального розвитку і будівництва та житлово-комунального господарства у відповідному регіоні на час його придбання. Під час визначення загальної вартості житла враховуються витрати, пов’язані з переоформленням права власності на нього та внесенням передбачених законодавством податків, зборів та інших обов’язкових платежів. Розрахунок вартості житла погоджується з Державною судовою адміністрацією.

Для забезпечення суддів благоустроєним житлом Державна судова адміністрація та її територіальні управління (стосовно суддів місцевих судів) ведуть контрольні списки суддів, які потребують поліпшення житлових умов, та суддів, які забезпечені житлом, і вносять місцевим органам виконавчої влади пропозиції щодо забезпечення суддів житлом.

Затверджений Постановою Кабміну Порядок встановлює, що судді мають право на придбання житла, наданого їм у користування, із знижкою його вартості на 50 відсотків за умови перебування на посаді не менш як 10 років.

Державна судова адміністрація щороку узагальнює відомості про суддів, які перебувають на обліку, та визначає під час формування показників державного бюджету на відповідний рік потребу в коштах для забезпечення суддів житлом.

Право на забезпечення судді житлом вважається використаним з моменту прийняття рішення про надання житла у користування судді. Про забезпечення судді житлом робиться відмітка в його особовій справі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Закон України “Про судоустрій і статус суддів” – Теліпко В. Е. – Стаття 132. Забезпечення житлових умов судді