Вікова та педагогічна психологія – Скрипченко О. В. – Мотиваційні складові учіння

В учнів молодшого шкільного віку формуються різноманітні навчальні мотиви. Першокласнику подобається вчитися, читати, писати, лічити. Його цікавлять оповідання про подвиги людей, історичні події, про явища природи, життя тварин, роботу промислових підприємств. У процесі навчання інтереси дитини збагачуються й диференціюються. У багатьох дітей навчальна активність спонукається інтересом до самого процесу навчання та його результатів, виступаючи для них як самоціль.

При вивченні мотивів учіння важливо одержати від учнів відповіді на запитання: Що спонукає їх до даної конкретної навчальної діяльності? Яке ставлення учня до виконання навчального завдання?

Мотиви учіння учнів 1-3-х класів за даними дослідження О. В. Скрипченка (табл. 4.2.)

Таблиця 4.2.

Категорія мотивівКласи і кількість учнів, %
ПершийДругийТретій
Як самоціль: “Учуся, щоб мати знання”, “Інтересно вчитись” тощо401614
3 метою одержання особистих переваг: <сЯ розв’язую задачу, щоб бути відмінником”… тощо41216
На основі соціальної ідентифікації: “Я вчусь, щоб раділа мама”… тощо131216
Страх неуспіху і намір уникнути цього213440
Внаслідок зовнішнього натиску: “…Не пустить мама на вулицю” тощо31010
На основі практичних цілей у житті: “Я вчуся, бо хочу бути льотчиком”181515
За сумлінням: “Коли я не вивчу урок, мені стає дуже неприємно”123
За суспільним значенням навчання: “Я вчусь, щоб принести людям користь”0,117

У деяких першокласників мотиви учіння пов’язані з привабливістю самого шкільного навчання, його атрибутами. Для багатьох першокласників іноді більше значить переживання самої участі в процесі учіння, ніж усвідомлення результату учбових дій (нові знання, уміння). Тут переважають ще ігрові мотиви, хоч вони спонукають до учбових дій. Як правило, учні перших класів на запитання “Чому ти вчишся в школі?” відповідають коротко: “Щоб бути грамотним”, “Навчитись читати, писати” і т. п. їхні відповіді – це, в основному, судження дорослих, побажання батьків. Учні других класів здебільшого відповідають повніше і свідоміше: “Всі діти, такі, як я, повинні вчитися”, “Треба вчитися, так мені мама сказала”, “Щоб навчитися писати, рахувати”, “Щоб перейти в третій клас” і т. д. Усі ці висловлювання добре ілюструють домінуючу роль так званих зовнішніх мотивів, які спочатку спонукають учіння. Тут учіння є засобом досягнення якихось цілей за межами учбової діяльності (наприклад, задоволення соціальної потреби в самоутвердженні). Серед мотивів, що складають цю групу, розрізняють широкі соціальні мотиви учбової діяльності, які пов’язані з розумінням (на доступному для дітей даного віку рівні) суспільної ролі школяра, його громадського обов’язку, а також вузькі особисті мотиви – задоволення самолюбства, почуття власної гідності, намагання будь-що відзначитися в колективі однолітків (М. І. Алєксєєва, Л. І. Божович, С. О. Мусатов).

Друга група мотивів учіння молодших школярів – це так звані внутрішні мотиви учіння, які характерні для діяльності, спрямованої на здобуття знань, оволодіння необхідними для цього способами дій. Тут школярів приваблює сам процес учіння – вони дістають задоволення від того, що долають труднощі, які виникають під час розв’язання учбових задач. У школярів мотиви учіння залежать від рівня навчальної успішності учнів. С. О. Мусатов зазначає, що серед усвідомлених школярами мотивів учіння інтерес до окремих предметів займає важливе місце в добре та безпосередньо встигаючих учнів (його виявили 39% цих школярів) і менш виражений у слабовстигаючих (відповідний показник становив тут лише 8%). Пізнавальний інтерес, безпосередньо пов’язаний з процесом засвоєння нових знань, виявили 32% встигаючих, 25% посередньо встигаючих і 17% слабо встигаючих. Більшість учнів III класу вважали цікавими для себе ті навчальні предмети, де вони найкраще встигали. Разом з тим спілкування з товаришами в школі більшою мірою мотивувало прийняття слабо встигаючими (у 22% випадків), ніж посередньо встигаючими (13%) і тим більше, добре встигаючими (5%). Виявлено також, що сталість і дієвість інтересу до того чи іншого предмета визначається успіхами у розв’язуванні відповідних учбових задач.

Деяким учням початкових класів властивий недостатній рівень розумової активності, що є наслідком багатьох причин (насамперед неадекватних методів активізації мислительної діяльності). Це стримує повноцінне формування у них учбово-пізнавального інтересу, здатного мотивувати стале позитивне ставлення до процесу засвоєння знань. Таким дітям у II і III класах більш властиві мотиви обов’язку, престижу, ніж інтересу до змісту навчальних предметів.

В цілому інтерес молодших школярів до учіння з віком зростає. Так, у порівнянні з першим класом, у другому – в 1,5, в третьому – у 2 і в четвертому – у 2,4 рази. Але цей ріст залежить не тільки від віку дітей, а й змісту та методів навчання (О. І. Киричук). Так, інтерес до математики у молодших школярів ефективно формується, коли робота з учнями проходить у такій послідовності: 1) розв’язання конкретної задачі; 2) введення відповідних математичних термінів; 3) формулювання і розв’язання конкретної задачі в більш абстрактній формі; 4) порівняння рішень конкретних і абстрактних задач тощо (Б. Г. Друзь).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Вікова та педагогічна психологія – Скрипченко О. В. – Мотиваційні складові учіння