Українське цивільне право – Заіка Ю. О. – 16.6. Права автора

Авторські права поділяють на особисті немайнові та майнові.

До особистих немайнових прав належать:

А) право на визнання людини творцем об’єкта авторського права;

Б) право перешкоджати будь-якому посяганню на своє авторське право, здатному завдати шкоди честі чи репутації автора;

В) право вимагати зазначення свого імені у зв’язку з використанням твору, якщо це практично можливо;

Г) право забороняти зазначення свого імені у зв’язку з використанням твору;

Д) право обирати псевдонім у зв’язку з використанням твору;

Е) право на недоторканність твору.

Опублікування творів під псевдонімом – явище досить поширене в літературі. Так, Ж. Сіменон із 415 романів понад 200 опублікував під псевдонімами. Багато письменників стали відомі широкому колу читачів саме під псевдонімами: Рудченко – Панас Мирний, Косач – Леся Українка, Голиков г? Гайдар, Губенко – Остап Вишня, Віденська – Мар-ко-Вовчок та інші.

У ст. 439 ЦК України недоторканність твору тлумачиться як недопустимість перекручення, спотворення або іншій зміні твору чи будь-якому іншому посяганню на твір, що може зашкодити честі та репутації автора, а також супроводження твору без його згоди ілюстраціями, передмовами, післямовами, коментарями тощо.

Так, певні проблеми можуть виникнути, коли, скажімо, казки буде ілюструвати не лише В. М. Васнецов, славнозвісний своїми “Трьома богатирями”, а й автор “Чорного квадрату” Казимир Малевич. Звичайно, що за таких обставин, з одного боку, повинна вимагатися згода автора казок на ілюстрації, з іншого -, якщо ми розглядаємо ілюстрації, як елемент недоторканності твору, то може виникнути питання, на яке важко знайти відповідь. Наприклад, поема М. В. Того л я послідовно ілюструвалася художниками Агіним, Боклевським, Соколовим, Кукриніксами, Лаптєвим та ін. Які ж із них будуть вважатися істинним “елементом” твору?

До майнових прав автора належать:

А) право на використання твору;

Б) виключне право дозволяти використання твору;

В) право перешкоджати неправомірному використанню твору, в тому числі забороняти таке використання тощо.

Використанням твору е його: опублікування, переклад, переробка, аранжування, публічне виконання, продаж тощо.

Виключне право означає, що жодна особа, окрім тієї, якій належить авторське право, не може використовувати твір, не маючи відповідного дозволу.

Так, TOB П. звернулося з позовом до суду про захист авторського права і стягнення грошової компенсації та відшкодування моральної шкоди. Позивач має виключне право на відтворення та розповсюдження у формі рингтону (мелодії) на території України музичного твору “Бій а тінню”, що був спеціально створений для однойменного кінофільму. Відповідач у квітні-червні 2006 р. розмістив у журналах “ПРО-ТВ”, “Телегид” та ін. рекламу з пропозицією замовити рингтон музичного твору “Бій з тінню”, надіславши SMS на відповідний номер, та надавав відповідні послуги. Позов було задоволено. За порушення авторського права з відповідача стягнуто 52 500 грн. компенсації та 6 300 грн. на відшкодування моральної шкоди. Особисті немайнові права авторів творів не можуть бути передані іншим особам. Вони належать автору незалежно від його майнових прав і зберігаються за ним навіть у разі уступки майнових прав на використання твору.

Майнові права автора можуть переходити до інших суб’єктів авторського права відповідно до закону, договору чи в порядку спадкування.

Майнові права автора на об’єкт, створений у зв’язку з виконанням трудового договору, належать працівникові, який створив цей об’єкт, та юридичній або фізичній особі, в якої він працює, якщо інше не встановлено договором.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Українське цивільне право – Заіка Ю. О. – 16.6. Права автора