Українське ділове мовлення – Шевчук С. В. – ІІ. ЧАРІВНІ СЛОВА

Як відзначають мовознавці, одним із суттєвих показників людської шляхетності є культура мовлення – поняття не тільки лінгвістичне, а й психологічне, педагогічне, естетичне та етичне. У багатому мовному арсеналі виробилась і закріпилася ціла система словесних вітань: “доброго ранку”, “доброго здоров’я**, “добридень”, “доброго вечора у вашій хаті”, “бувайте здорові” тощо.

Хоч у повсякдення й увійшло багато словесних вітань, проте люди завше були обачливими з ними, до кожного випадку використовували далеко не увесь арсенал. Зранку, в обід чи ввечері вживали лише ті, що відповідали певному часові. Це ж стосується і кількості осіб, їх віку, статі, навіть соціальної належності. Скажімо, коли одинак вітався з гуртом людей, неодмінно вживав множинну форму: “здоровенькі будьте*’ чи “доброго Вам здоров’я*’ тощо.

На окрему розмову заслуговують і родинні звертання. Традиційно в Україні діти називали своїх батьків на “Ви”. Така форма диктувалася високою повагою до найближчих людей.

Неабияке значення має тон розмови, вміння вислухати іншого, вчасно і доречно підтримати тему. Ввічливість, уважність і чемність – основна вимога мовного етикету. Від чемного привітання, шляхетного потиску руки, невимушеної, ненав’язливої розмови виграш обопільний. Лихослів’я, лицемірність, невміння вислухати Колегу, навпаки, лише нервує, псує настрій.

Є в нашій мові коротке, але напрочуд тепле слово “дякую”. Чи часто користуємося ми ним, особливо в магазинах? Цілий день стоїть за прилавком продавець. Беручи покупку, ми нерідко забуваємо сказати однесли не слово. А може, воно б зняло в людини втому, підняло настрій.

Вироблені віками і закріплені в побуті кращі форми вітань-звернень, повсякденного спілкування – не звичайна людська забаганка, не пусте фразерство. Це наш повсякденний етикет, наша культура, взаємини, зрештою, наше здоров’я не тільки в буквальному, а й переносному значенні. Це наш спосіб життя (В. Скуратівськиії) .

ІІ. ЧАРІВНІ СЛОВА

Ми часто говоримо один одному: бажаю тобі всього доброго, бажаю тобі добра і щастя. Це не тільки вияв ввічливості. У цих словах ми виявляємо свою людську сутність. Ми говоримо один одному: здрастуйте, доброго здоров’я. Цим ми висловлюємо своє ставлення до найбільшої цінності – людини. Не сказати людині “здрастуйте” – значить виявити своє моральне невігластво. Слово “здрастуйте” має чудодійну властивість. Воно пробуджує почуття взаємного довір’я, зближує людей, відкриває їм душі.

Звертаючись один до одного з проханням, ми говоримо: будь ласка. У цьому простому і чудовому вислові, що здатний чудодійно впливати, захована наша повага до гідності людини, шанування в ній самостійності, незалежності, доброї волі (В. Сухомлинський).

Увага! Культура мовлення

Вітання та побажання

Доброго ранку!

Добрий день (добридень, здрастуйте, здорові будьте)!

Добрий вечір (добривечір)! Доброї ночі!

Доброго здоров’я!

Моє шанування!

Вітаю!

Вітаю Вас з… Віншую Вас з… Здоровлю з…

Прийміть вітання (поздоровлення) з…

З приїздом Вас!

Поздоровляю Вас!

Зі святом Вас!

Вітаю з днем народження!

З Новим роком! Зичу щасливого Нового року!

З Різдвом Христовим!

Бажаю (зичу) Вам здоров’я, щастя, успіхів!

Щасливих Вам свят!

Дозвольте вітати Вас від імені…

Наше щире вітання…

Хай збудуться всі Ваші мрії!

Хай щастить Вам!

Бажаю щастя й добра Вам!

З води й роси!

Зичу радості, успіхів!

Дай, Боже, щастя! – відповідь: Дай, Боже, здоров’я! Слава Україні! – відповідь: Героям слава! Слава Ісусу Христу! – відповідь: Слава навіки! Христос рождається! – відповідь: Славіте Його! Христос Воскрес! – відповідь: Воістину воскрес! З неділю святою будьте здорові! Хай Бог помагає!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Українське ділове мовлення – Шевчук С. В. – ІІ. ЧАРІВНІ СЛОВА